Rubriky:

Ostatní

Zpráva o vyšetřování možné korupce při volbách MS půjde celá na světlo, rozhodla FIFA

19. prosince 2014 13:16 - Marrákeš

Výkonný výbor FIFA odhlasoval zveřejnění kompletní zprávy vyšetřovatele Michaela Garcii týkající se možné korupce při volbě pořadatelů mistrovství světa 2018 a 2022. Původně mezinárodní fotbalová federace publikovala pouze výtah ze zprávy. Garcia proti tomu protestoval a ve středu kvůli tomu z čela vyšetřovací komise odstoupil.

 

Jan Handrejch, Právo

FIFA nyní na mimořádném zasedání svého vedení jednomyslně odhlasovala, že bude odtajněno kompletních 430 stran zprávy. Stane se tak až poté, co skončí aktuální vyšetřování pěti osob. Etická komise také bude několik týdnů rozhodovat, které oddíly zprávy budou muset být zakryty kvůli ochraně anonymity svědků.

"Jsem rád, že s tím všichni souhlasili. Chápu názory těch, kteří byli kritičtí. Vždycky jsme ale chtěli zveřejnit pravdu. Nakonec proto jsme přece zřídili nezávislou etickou komisi s jejím vyšetřovacím oddělením," uvedl prezident FIFA Sepp Blatter.

Šéf světového fotbalu nicméně jedním dechem odmítl, že by mohlo dojít k opakování kontroverzní volby šampionátů. "Zpráva nezávislých a externích právních expertů pod vedením Domenica Scaly potvrdila, že neexistují právní důvody pro to revokovat rozhodnutí výkonného výboru týkající se udělení mistrovství světa 2018 a 2022," řekl Blatter.

Garciova komise se podezřením z uplácení při volbách MS 2018 (vyhrálo Rusko) a 2022 (Katar) zabývala rok a půl. Předseda etické komise Hans-Joachim Eckert odmítl Garciovu žádost o zveřejnění celé zprávy. Ve shrnutí pouze uvedl, že k několika incidentům sice došlo, žádný prý ale nenarušil bezúhonnost volebního procesu.

Americký právník se proti Eckertovým závěrům ze své zprávy odvolal. Poté co odvolací komise FIFA jeho stížnost z formálních důvodů zamítla, Garcia z funkce odstoupil.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní