Rubriky:

Ostatní

Policejní razie! V Curychu zatkli další funkcionáře FIFA

3. prosince 2015 07:12 - Curych
(Aktualizováno: 3. prosince 2015 08:00)

Opětovný úder! V rámci vyšetřování rozsáhlé korupce v Mezinárodní fotbalové federaci dnes brzy ráno švýcarská policie při razii v Curychu zatkla místopředsedy FIFA Juana Ángela Napouta z Paraguaye a Alfreda Hawita z Hondurasu. Švýcarské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že na žádost amerických úřadů byli oba kvůli podezření z přijetí úplatků ve výši několika miliónů dolarů umístěni do vazby. Švýcarské úřady teď budou čekat na oficiální žádost o jejich vydání ze strany amerických vyšetřovatelů.

 

Arnd Wiegmann, Reuters

Sedmapadesátiletý Napout byl loni v srpnu dočasně jmenován předsedou jihoamerické fotbalové konfederace CONMEBOL, v březnu byl ve funkci potvrzen. Čtyřiašedesátiletý Hawit je od června provizorně v čele konfederace CONCACAF sdružující země Severní a Střední Ameriky. Oba čelí obvinění, že brali úplatky v souvislosti s prodejem marketingových práv na turnaje v Latinské Americe a na zápasy kvalifikace mistrovství světa.

Policisté stejně jako v květnu před volebním kongresem FIFA zasahovali v luxusním hotelu Baur au Lac, kde se ubytovali fotbaloví funkcionáři během nynějšího dvoudenního zasedání výkonného výboru FIFA.

FIFA v první reakci uvedla, že bude nadále s americkými úřady, které vyšetřování vedou, plně spolupracovat. Fotbaloví funkcionáři dnes v Curychu jednají o řadě reforem, které mají znamenat pro mezinárodní federaci nový start po korupční aféře. Ve 14:30 je plánována tisková konference. K zatčení dvou místopředsedů už se dnes vedení federace nehodlá vyjadřovat.

Napoprvé hned sedm zatčených

Dva dny před květnovým kongresem federace, na němž byl ve funkci předsedy FIFA znovu zvolen Švýcar Sepp Blatter, zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů kvůli podezření z korupce.

Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 14 lidí, kromě devíti funkcionářů i pět spolupracovníků marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Všichni zatčení jsou spojováni s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 miliónů dolarů (3,6 miliardy korun).

Kvůli rozsáhlému skandálu dal pár dnů po svém znovuzvolení Blatter svou funkci k dispozici. Za největšího favorita na post nového předsedy FIFA, který se má volit v únoru příštího roku, byl považován šéf UEFA Michel Platini. Legendární francouzský fotbalista byl však kvůli přijetí podezřelé platby od FIFA v roce 2011 spolu s Blatterem na 90 dnů suspendován, což jeho pozicí silně otřáslo. Etická komise FIFA pro Platiniho požaduje doživotní zákaz působení ve fotbale.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní