Rubriky:

Ostatní

Korupce při volbě dějiště MS 2006 se neprokázala, ani nevyloučila

4. března 2016 14:21 - Berlín
(Aktualizováno: 4. března 2016 15:04)

Vyšetřování Německého fotbalového svazu uplácení před volbou pořadatele mistrovství světa v roce 2006 neodhalilo. Zpráva advokátní společnosti Freshfields však zároveň konstatovala, že kvůli nekompletní dokumentaci a nemožnosti vyslechnout všechny zainteresované osoby nelze korupci vyloučit.

 

Kai Pfaffenbach, Reuters

"Je jasné, že organizační výbor šampionátu zfalšoval doklady o platbě 6,7 miliónu eur z roku 2005, kterou vyúčtoval jako náklady na galavečer FIFA, ale je jasné, že šlo o peníze pro Roberta Louise-Dreyfuse," citovala agentura SID prohlášení firmy, kterou německý svaz vyšetřováním pověřil.

Svaz čelil podezření, že šlo o peníze z tajného fondu, kterými si koupil čtyři klíčové hlasy při hlasování o pořadateli mistrovství světa. Aféru odstartoval v říjnu týdeník Spiegel, podle jehož článku fond založil už zesnulý bývalý šéf společnosti Adidas Louis-Dreifus.

O existenci fondu prý věděl i Wolfgang Niersbach, který byl tehdy místopředsedou organizačního výboru šampionátu. Funkcionář, jenž kvůli obvinění odstoupil začátkem listopadu z čela německého svazu, však něco takového popírá. Svaz dosud nedokázal transakci věrohodně vysvětlit.

Beckenbauer také posílal podezřelou platbu

Vyšetřování navíc odhalilo další podezřelou platbu devíti miliónů eur z účtu předsedy organizačního výboru Franze Beckenbauera na katarské konto advokátní firmy Muhamada Bin Hammáma, který byl od roku 2002 až do doživotního zákazu působení ve fotbale před pěti lety šéfem asijského fotbalu.

Beckenbauer rovněž jakékoliv provinění odmítl, nicméně později uznal chybu, že během působení ve funkci podepsal několik dokumentů, aniž by si je přečetl.

Německo v hlasování výkonného výboru FIFA o pořadateli mistrovství světa v roce 2006 porazilo Jihoafrickou republiku 12:11. Novozélandský zástupce Charlie Dempsey tehdy odmítl volit, protože podle vlastních slov byl pod obrovským tlakem zvenčí.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní