Rubriky:

Ostatní

Ve fotbale začne testování videa v přátelských zápasech, ofsajdy se kontrolovat nebudou

5. března 2016 14:39 - Cardiff
(Aktualizováno: 5. března 2016 14:49)

Mezinárodní pravidlová komise IFAB dnes v Cardiffu schválila testování videa ve fotbale v přípravných zápasech. Do soutěžních utkání by mohlo být nasazeno v sezóně 2017/18. Video se bude využívat jen ve čtyřech případech: na posuzování gólu, vyloučení, penalty a u chybného určení viníka. U ofsajdů se s videem zatím nepočítá.

 

Wolfgang Rattay, Reuters

Pravidla dosud povolovala pouze využití technologie, která hlídala, zda míč přešel brankovou čáru. Loni ještě komise testování opakovaných záznamů rozhodčími odmítla, mezinárodní federace FIFA nicméně už na konci roku naznačila, že by se s videem mohlo začít brzy experimentovat, což dnes schválila také IFAB, ve které kromě FIFA jsou i zástupci anglické, velšské, skotské a severoirské fotbalové asociace.

"Udělali jsme opravdu historické rozhodnutí. IFAB a FIFA nyní povedou debatu o videu a nebudou tím, kdo je zastavuje. Jde o skutečně významný krok, začíná nové éra. Testy zahájíme okamžitě a budeme hledat vhodné řešení," řekl na tiskové konferenci prezident FIFA Gianni Infantino.

Podle ředitele anglické asociace Martina Glenna už projevilo 13 asociací zájem podílet se na testování. Ke zkušebnímu provozu by mohl být využit například skotský pohár. Pokud se video osvědčí, technologie by mohla být využita na Poháru FIFA v létě příštího roku. "Ovšem jen pokud na to budeme stoprocentně připraveni," dodal Glenn.

IFAB rovněž schválila menší změny pravidel, které umožňují rozhodčím vyloučit hráče ještě před zápasem za násilné chování. Při rozehrávce ve středovém kruhu také mohou hráči uvést míč do pohybu směrem na polovinu soupeře a ne jen dozadu, jak tomu bylo dosud.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní