Rubriky:

Ostatní

Soud rozhodl o stížnosti Kratochvílové, asi ji nechal ve vazbě

9. června 2017 11:22 - Praha

Bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, která čelí obvinění v kauze sportovních dotací, zřejmě zůstává ve vazbě. Pražský městský soud dnes rozhodl v neveřejném zasedání o její stížnosti proti vazebnímu stíhání a mluvčí soudu Markéta Puci na dotaz ČTK sdělila, že výsledek rozhodování zatím sdělit nesmí. Pokud by dal senát příkaz k okamžitému propuštění, bylo by informaci možné medializovat ihned stejně jako v případě spoluobviněného Miroslava Pelty.

 

Jan Handrejch, Právo

"Rozhodnutí musí být nejprve doručeno účastníkům řízení, teprve poté s ním bude možné seznámit veřejnost," řekla Puci.

Kratochvílová je ve vazbě přes měsíc - Obvodní soud pro Prahu 1 ji do věznice poslal 5. května, stejně jako tehdejšího šéfa Fotbalové asociace ČR (FAČR) Peltu. Důvodem pro uvalení vazby byly obavy, že obvinění by na svobodě ovlivňovali svědky a že by pokračovali v trestné činnosti.

Peltu soudci propustili na svobodu ve středu. Městský soud v jeho případě dospěl k závěru, že podmínky pro první z vazebních důvodů vůbec nebyly splněny a druhý důvod už pominul. Stížnost Kratochvílové dnes posuzoval jiný senát než stížnost Pelty.

Kriminalisté stíhají Kratochvílovou, Peltu a někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu za zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obviněna je i FAČR jako právnická osoba.

Pelta byl z vazby propuštěn den poté, co jeho právník zveřejnil, že klient odeslal rezignaci na svou funkci šéfa FAČR. Učinil tak potom, co si asociace na valné hromadě nedokázala zvolit nového předsedu. Před svým zadržením policií byl Pelta na tento post jediným kandidátem, po provalení kauzy dotací však kandidaturu stáhl. FAČR nyní dočasně vedou místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

Kauza kolem Pelty a Kratochvílové se podle informací médií týká mimo jiné dotací v hodnotě 454 milionů korun, které se nerozdělovaly podle zákonných kritérií. Dvojice se na jejich směřování údajně domlouvala nezávisle na jednání expertní komise, a to například v bytě v centru Prahy, který si Pelta pronajímal. Policisté se domnívají, že si zmanipulovanými dotacemi zajišťoval opětovné zvolení do funkce, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní