Rubriky:

Ostatní

Malík jednal v Ománu s Infantinem, došlo i na čerpání dotací

8. února 2018 16:29 - Praha
(Aktualizováno: 8. února 2018 17:01)

Předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík se během summitu Mezinárodní fotbalové federace v Ománu sešel s prezidentem FIFA Giannim Infantinem. Řešil s ním mimo jiné otázku změny stanov FAČR nebo čerpání dotací z FIFA.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Summit FIFA je od předloňského zvolení Infantina do čela FIFA zcela novou platformou pro setkávání členských zemí Mezinárodní fotbalové federace. Po premiéře v Singapuru se čelní představitelé vybraných členských zemí FIFA včetně zástupců FAČR tentokrát sešli v ománské metropoli Maskatu. Kongres FIFA je naopak půdou pro setkání všech členských států FIFA najednou.

"Diskutovali jsme o situaci týkající se možné změny stanov FAČR a předseda FIFA nás ujistil, že v nejbližší době obdržíme stanovisko FIFA," avizuje Martin Malík v tiskové zprávě. "Kromě toho jsme probírali možnosti čerpání finančních prostředků od FIFA a zastoupení českých expertů ve strukturách FIFA," dodává.

Jednalo se také o možné změně schématu finálových turnajů v rámci mládežnických mistrovství světa. FIFA navrhuje změnu ze současného modelu dvou světových šampionátů U17 a U20 na nový formát U18, který by se konal každoročně. Pokud změna projde, mohl by nový formát fungovat již od roku 2020.

"Také se kloníme k této variantě, protože kategorie U18 by měla logickou návaznost na týmy U17 a U19, které hrají svá kontinentální mistrovství. A při tomto modelu by se nemohlo stát, že nějaká generace přijde o vrchol své kariéry, protože by platila každoroční pravidelnost konání MS U18. Při dvouleté periodě tato varianta logicky hrozí," poukazuje Malík.

Probrali i téma solidárních plateb

Důležitým bodem programu byly rovněž dotace. V platnosti zůstává současná praxe, kdy každá z 211 členských asociací obdrží od FIFA částku pět miliónů eur (asi 126 miliónů korun) rozprostřenou do čtyřletého cyklu. "Odsouhlasili jsme si částečnou změnu v přerozdělování těchto prostředků," říká Malík.

Snahou také je, aby se nezvětšovala finanční propast mezi velkými kluby a jejich konkurencí. "Probírali jsme třeba téma solidárních plateb, aby byl velmi dobře fungující systém stále dodržován i v praxi. Aby menší kluby, které hráče vychovávají, dostávaly při přestupech dál svůj podíl z transferových částek. A to samé platí také pro platbu za výchovné ve chvíli, kdy hráč podepisuje první profesionální smlouvu," vysvětluje generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

dos, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní