Spartu z poháru vyřadil druholigový Most

Vyrovnaná partie s Manchesterem v Lize mistrů je zapomenuta, pražská Sparta selhala v domácím poháru s druholigovým Mostem. Soupeř z nižšího fotbalového patra uhájil v normální hrací době remízu 1:1, v následném penaltovém rozstřelu pak zatrhl Pražanům nejen možnost obhájit loňský triumf, ale i myšlenky na double za vítězství v lize i poháru.

Pro sparťany zápas nezačal zrovna šťastně. Už v deváté minutě hodně kombinovaný tým, v jehož základní sestavě byl i Rada z rezervy, inkasoval po ukázkové akci. Poláček poslal do šestnáctky míč přesně na Pilařovu nohu a domácí kapitán dostal Severočechy do vedení.

Hosté po gólu zvedli hlavu, každá další akce obvyklým sparťanským náhradníkům pomáhala k lepší souhře. Hru režíroval Šimák, ale někdy ji zbytečně brzdil, ale i tak měli hosté dost šancí zápas rychle otočit a především šance Čecha a Michalíka byly gólové.

Nedlouho po pauze sice vyrovnal Meduna, ale další stoprocentní šanci po sólovém úniku letenský útočník proměnit nedokázal a nakonec toho krutě litoval. Zápas dospěl do remízy a penaltového rozstřelu, v němž byli šťastnější domácí. Jako jediný pokutový kop neproměnil dnešní sparťanský kapitán Michalík.

Trenér František Straka litoval toho, že jeho svěřenci nedokázali využít řady velkých šancí. "Tam se zápas lámal. V penaltách rozhoduje štěstí a toho sportovní měl dnes více soupeř, kterému gratuluji," litoval hostující kouč smolného vyřazení.

Domácí trenér Přemysl Bičovský soupeře zkritizoval: "Sparta postavila náhradníky a myslela, že to půjde samo. Jenže my do toho dali více srdce." Straka si ale rýpnutí nenechal líbit: "Do toho, koho postavím, nikomu nic není. I po dnešním průběhu jsme mohli vyhrát, ale ztroskotali jsme na neproměněných šancích."

Domácí mohli po utkání slavit nečekané vítězství se sedmi tisícovkami diváků. Ve čtvrtém kole je čeká Mladá Boleslav.

Most - Sparta Praha 1:1 (1:0), na penalty 5:4
Branky: 10. Pilař - 59. Meduna. Penaltu za Spartu neproměnil Michalík. Rozhodčí: Paták. Diváci: 6894.
Sestava Sparty: Bičík - Koubský, Hochmeister, Rada - Malcharek (46. Baranek), Herzán, Šimák, Michalík, Čech - Pacanda (46. Rezek), Meduna (85. Střihavka). Trenér: Straka.

Baník spasil až gól v nastavení

Fotbalisté Baníku Ostrava byli blízko další blamáži. Na hřišti třetího celku MSFL Uničova hráli po devadesáti minutách 0:0, ale ve druhé minutě nastavení jim vyšla spolupráce dvou náhradníků, když Žůrek vyzval k trefě do odkryté branky Varadiho.

Ostrava měla hlavně v první půli převahu, ale prohospodařila několik nadějných situací a po přestávce už se trápila. Z platonického tlaku Baníku vzešla jediná šance, kterou sám před brankářem zahodil v 67. minutě Čížek. Naopak čtyři minuty před koncem mohl po Drozdově minele zařídit senzaci Řehák, ale jeho umístěný volej pod břevno König vyškrábl.

Jozef Jarabinský se na lavičce českého mistra protrápil k první výhře v novém angažmá. "Proti zhuštěné obraně to bylo těžké. Mohli jsme rozhodnout dřív, ale to bychom museli proměnit některou ze šancí, kterých jsme v prvním poločase měli více než po přestávce," řekl.

Uničov - Baník Ostrava 0:1 (0:0)
Branka: 90.(+2) Varadi. Rozhodčí: Matějek. Diváci: 2062.
Sestava Ostravy: König - Pospěch, Dvorník, Besta, Drozd - Látal (46. Žůrek), Zúbek, Zavadil (77. Varadi), Čížek - Lička, Matušovič. Trenér: Jarabinský.

Slavia nadělila 'kanára'

Pražská Slavia si vedla lépe než její městský rival a hladce postoupila do čtvrtfinále poháru. Na hřišti divizního Slavičína zvítězila 6:0, tři branky přitom vstřelil Piták. Pro domácí je však výše porážky až příliš krutá.

Hosté začali vlažně a jen díky benevolenci rozhodčího Jiříka ve 12. minutě neinkasovali. Bejbl zahrál ve vlastním vápně rukou, ale hra pokračovala. Pražané si v první půli vypracovali tři šance, Pitákovou zásluhou však proměnili jedinou.

I po změně stran pokračovali slávisté v decentním výkonu a mohli za to v 55. minutě pykat. Křížovi však scházel k míči krok. Slavičínu poté postupně začaly docházet síly a až do konce se hrálo převážně na jeho polovině. Barcuch lovil míč ze své sítě ještě pětkrát. Hattrick zkompletoval Piták, dvakrát se prosadil Bejbl, čtvrtý gól dal Sedláček z přímého kopu.

Podle kouče Slavie Josefa Csaplára to byl typicky pohárový zápas. "Domácí tým se vybičoval k maximálnímu výkonu a v úvodu nás zlobil hlavně na pravé straně," připustil.

Slavičín - Slavia Praha 0:6 (0:1)
Branky: 31., 74. a 90. Piták, 66. a 90. Bejbl, 86. Sedláček. Rozhodčí: Jiřík. Diváci: 1700.
Sestava Slavie: Kozáčik - Došek, Holeňák, Bejbl, Rychlík - Piták, Gedeon, Hrdlička (58. Latka), Zbončák - Vlček (75. Adauto), Fořt (78. Sedláček). Trenér: Csaplár.

Sabou rozhodl z dálky

Fotbalisté Teplic si zajistili postup do čtvrtfinále vítězstvím 2:1 ve Zlíně. Výhru Severočechů zařídil v 64. minutě Sabou, který střelou z dvaceti metrů překonal brankáře Baránka.

Oproti poslednímu ligovému utkání s Mladou Boleslaví nastoupil Zlín v pozměněné sestavě, ale jeho herní projev se nezlepšil. Ve 34. minutě hosté potvrdili, že standardní situace jsou jejich silnou zbraní. Po trestném kopu sice Baránek vystihl Maškovu hlavičku, ale proti nekompromisní dorážce teplického kapitána Rady neměl nárok.

Zlínští vyrovnali v nastaveném čase první půle, kdy si hostující zadáci mysleli, že je míč v autu, přestali hrát a Malár mohl v klidu překonal stojícího gólmana Poštulku.

Ve druhém poločase byli mnohem nebezpečnější Severočeši, kterým ke zlepšenému výkonu pomohla přestávková důrazná domluva kouče Marečka. Rilke sice ještě proti Baránkovi neuspěl, ale v 64. minutě po akci střídajícího Veleby zajistil hostům výhru povedenou střelou Sabou. Chvíli na to mohl pojistit vedení Benát, ale v dobré pozici minul pravou tyč.

Tescoma Zlín - FK Teplice 1:2 (1:1)
Branky: 45. Malár - 34. Rada, 64. Sabou. Rozhodčí: Čecháček. Diváci: 1357.
Zlín: Baránek - Vidlička, Kroča, Lasota, Hubáček - Malár, Vrtělka, Švach, Zapletal (70. Bača) - Gomes (59. Dujka), Žemlík. (52. Činčala). Trenér Palička.
Teplice: Poštulka - Kaufman, Rada, Hunal, Krmaš - Doležal, Sabou, Benát (90. Verbíř), Tesařík - Mašek (81. Klein), Rilke (62. Veleba). Trenér Mareček.

Slovácko postoupilo až na penalty

Až po střelbě pokutových kopů vyřadili fotbalisté prvoligového Slovácka z poháru Hlučín, vedoucí tým Moravskoslezské ligy. V normálním hracím čase skončilo utkání nerozhodně 1:1.

Slovácko proměnilo všechny čtyři pokutové kopy, když úspěšnými střelci byli Polách, Rajnoch, Pospěch a Ivana. Naopak domácí tým první dvě penalty neproměnil a po Ivanově úspěšné penaltě bylo o postupujícím rozhodnuto.

Góly padaly až po přestávce. Po úniku a střele Pospěcha domácí brankář míč jen vyrazil před Polácha a ten ho poslal do sítě. Deset minut před koncem Hlučín vyrovnal, když po dlouhém autovém vhazování Žižka trefil míč tak, že přeletěl obloučkem nejen hostující zadáky, ale i překvapeného brankáře Kováče.

Trenér Slovácka Karel Jarolím si opět posteskl nad bídnou koncovkou svého týmu. "Znovu jsme doplatili na naši bolest z posledních zápasů, kdy se nám nedaří proměňovat vyložené příležitosti. Našim hráčům sice nemohu upřít bojovnost, v koncovce se ale trápili," poznamenal Jarolím.

Hlučín - 1. FC Slovácko 1:1 (0:0), na penalty 1:4
Branky: 80. Žižka - 73. Polách. Rozhodující penaltu proměnil Ivana. Rozhodčí: Galo. Diváci: 989.
Sestava Slovácka: Kováč - Homér, Rajnoch, Palinek, Čoupek - Ivana, Polách, Švejnoha, Filipský (75. Kadlec) - Pospěch, Kolář (46. Petržela). Trenér: Jarolím.

Plzeň rozhodla v závěru

O výsledku vyrovnaného zápasu se rozhodlo až v samotném závěru. Plzeňští vstřelili branku zásluhou střídajícího Haška po rychlém protiútoku. Domácí se pak snažili o vyrovnání, ale Michal Vyskočil svou šanci nevyužil.

HFK Olomouc - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Branky: 85. Hašek. Rozhodčí: Závodný. Diváci: 215.