Poborský: Angličané ustoupili od třískané a mlácené, vychovávají technické, dynamické hráče

21. března 2019 15:04 - Praha

Jeho fantastická kariéra je významně spojena s Anglií. S angažmá v Manchesteru United a se stříbrným ME 1996. Teď se Karel Poborský vrací na místo, kde před zraky anglické královny Alžběty II. odehrál finále s Německem. Ve fotbalovém chrámu Wembley bude sledovat, jak si povede česká reprezentace proti Albionu v úvodní kvalifikační bitvě.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Když v televizi zahlédnete záběry z Wembley, vzpomenete si na tehdejší finále ME?

Pochopitelně. Byl to obrovský zážitek, jeden z mých největších zápasů. Do Wembley se moc těším, i když stadion je jiný. Ten starý měl dráhu, v rozích sloupy. Slavných stadionů je spousta, ale tenhle má auru fotbalu. Wembley je prostě jenom jedno.

Kromě stadionu se za ty roky změnil zásadně i anglický styl fotbalu. Co tomu říkáte?

Pojetí změnili radikálně, začali hrát evropský fotbal. Ustoupili od třískané a mlácené, naopak vychovávají technické, dynamické fotbalisty. Navíc po delší době našli mladého gólmana. Na tomto postu vždycky trochu hořeli. Po čase mají Angličané tým, který má šanci získávat medaile na velkých turnajích. Čtvrtým místem na loňském mistrovství světa neřekli všechno.

Kapitán Harry Kane je ústřední postavou Anglie i během tréninku...

Carl Recine, Reuters

Jak změny docílili?

Anglický fotbal bude pořád trochu žehrat, že majitelé velkých klubů jsou vesměs cizinci. A-týmy jsou postaveny na cizincích, tudíž výchova mládeže je v Anglii složitější než jinde. Ale současná generace je fantastická, mužstvo je konkurenceschopné.

Vyplácí se, že se začali mládeži víc věnovat?

Stoprocentně. Systém výchovy je poslední roky řízený fotbalovou asociací, teď se to Angličanům začíná vyplácet. V mých očích patří v Evropě mezi tři nejlepší celky, historii budou psát i ve světovém měřítku. Tihle kluci mají před sebou velkou budoucnost.

Bývalý internacionál Karel Poborský má s anglickým fotbalem bohaté zkušenosti.

FAČR

Pomáhají národnímu mužstvu také elitní zahraniční trenéři, kteří v klubech Premier League vedou anglické reprezentanty?

Určitě ano. Anglickou špičku vedou cizinci, anglickým hráčům dávají, co jim chybělo. Radikálně se však změnil fotbal celkově. Když jsem před dvaceti lety působil v United, tréninkovým centrem byla v podstatě jedna obrovská louka a na ní napíchané brány. V zázemí chyběla rehabilitace. S přílivem cizinců došlo k poevropštění soutěže, kluby Premier League mají dneska nejlepší tréninková centra.

S příchodem nového kouče Gareta Southgatea přišel i pozitivní obrat ve vztazích reprezentace s britskými médii...

Southgate umí pracovat s hráči i s novináři. Nosí parádní vestičky, funguje to.(směje se)

https://www.facebook.com/Sport.cz/posts/10161664341425644

neu, Sport.cz

Jak skončí kvalifikační duel českých fotbalistů v Anglii?


Časová osa: Reprezentace

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.