Rubriky:

Reprezentace

České televize nemají o zápas s Rakouskem zájem

21. srpna 2007 14:57 - VÍDEŇ/PRAHA

Pokud chce český fotbalový fanoušek vidět středeční zápas s Rakouskem, musí vyrazit do Vídně, nebo si alespoň naladit rakouský kanál ORF1. Žádná z českých televizí neprojevila o první zápas Brücknerova týmu v nové sezóně zájem. Podle místopředsedy ČMFS Jaroslava Vacka mohou být důvodem nezájmu relativně vysoká cena přenosových práv, skutečnost, že je to "jen" přátelský zápas, a začátek ve 20:30.

Podle informací ČTK chtěli Rakušané za přenos 50 tisíc eur, tedy asi 1,4 miliónu korun, a to žádná televize nebyla ochotna zaplatit. Vacka to prý příliš nepřekvapilo. "V létě se hůř shánějí reklamy, sledovanost je obecně nižší. Kdyby byl výkop odpoledne, tak by to snad ještě šlo, ale ve večerním čase se přátelský zápas prosazuje těžko," řekl ČTK Vacek. Dodal, že se televize také obávají, že by český tým nemusel jet k utkání v plné síle.

Zády k fotbalu se tentokrát otočila Česká televize, která vysílá ligu i evropské poháry."Garantem přenosů fotbalové reprezentace je Nova. ČT pouze supluje při některých utkáních v zahraničí. Pro zápas s Rakouskem ČT nemá pro množství ostatních sportovních programů ve své současné programové nabídce místo," řekla ČTK Anna Freimanová z tiskového oddělení České televize. Na jejím sportovním kanálu ČT4 budou moci fanoušci v době vídeňského zápasu sledovat přenos z ženského softbalu z Krče.

Prima o Rakušany na obrazovce nestála

Prima oznámila letos v únoru razantní vstup do fotbalu, když koupila práva na euro 2008. V září bude vysílat kvalifikační zápas ze San Marina, ale o Rakušany na obrazovce nestála, přestože po sportovní stránce by toto utkání mělo mít výrazně vyšší hodnotu než duel s fotbalovým trpaslíkem. "Dostali jsme nabídku na zakoupení práv k tomuto utkání. Nebyla však adekvátní významu přátelského zápasu," řekl ČTK mluvčí Primy Ladislav Pavlík.

Přenos nekoupila ani Nova."Vlastníme jen práva na domácí zápasy reprezentace," řekla mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Fotbalové zápasy v sledovanosti za nejoblíbenějšími pořady hodně zaostávají. Atraktivní přátelské utkání by podle Vackových odhadů mohl sledovat asi milión diváků, což prý film ve večerním programu snadno přebije.

Nemůžeme televizím nic nařizovat

"Na televize nikdo nevytváří tlak, aby zápas vysílaly. Pár lidí si zanadává, ale jinak se nic nestane," řekl Vacek. Na otázku, jestli by takový tlak neměl vyvíjet fotbalový svaz, odpověděl: "To bychom se vrátili někam do dob socialismu. My nemůžeme televizím nic nařizovat."

Ve vyspělých fotbalových zemích je téměř nemyslitelné, že by mezistátní zápas nebyl na televizní obrazovce. I v českém fotbale je to poměrně vzácné. Naposledy tak fanoušci neviděli přátelské utkání se Saúdskou Arábií v Innsbrucku loni před mistrovstvím světa.

ČTK