Rubriky:

Reprezentace

Los dopadl asi nejhůř, jak mohl, litují hráči jednadvacítky

9. listopadu 2010 17:41 - AALBORG

České fotbalové reprezentanty do 21 let nepotěšil dnešní los evropského šampionátu, který je to do základní skupiny svedl společně se Španělskem, Anglií a Ukrajinou. Hráči ale nepropadají beznaději a věří v sílu týmu, který už dva roky nepoznal přemožitele. Výhodu vidí v tom, že pokud ze silné skupiny postoupí, mohly by být papírově jednodušší zápasy o medaile, v nichž půjde také o účast na olympiádě.

 

Petr Horník, Právo

Letmý pohled na složení skupin ale českým mladíkům příliš na náladě nepřidal. "Dopadlo to nejhorším možným způsobem. Říkal jsem si, hlavně ať do skupiny nedostaneme dohromady Španělsko s Anglií, což se přesně naplnilo. Bude to strašně těžké," řekl ČTK záložník Jan Morávek z bundesligového Kaiserslauternu.

Brankář Tomáš Vaclík z druholigové Viktorie Žižkov si také přál vyhnout se obávanému dvojbloku Španělsko - Anglie. "Teď si říkám, že jsme se ocitli v takové skupině smrti, los pro nás přinesl asi ten nejhorší možný scénář," uvedl Vaclík. "Na druhou stranu, když postoupíme z takhle nabité skupiny, zápasy o medaile by pro nás už nemusely být tak složité. I tak se na to musíme dívat. S týmem, co máme, se můžeme prát úplně s každým soupeřem," prohlásil Vaclík.

Dočkal: Chtěli jsme hrát s nejlepšími, tak teď máme možnost

Připomněl tak úspěšnou bilanci jednadvacítky, která v osmi kvalifikačních zápasech ztratila body jen při remíze s Německem a v baráži dvakrát porazila Řecko. Naposledy poznala přemožitele před dvěma roky v listopadu, kdy v přípravném utkání podlehla právě Anglii v Sheffieldu. Od té doby ale kráčí od úspěchu k úspěchu a podle kapitána Bořka Dočkala má být evropský šampionát v Dánsku vrcholem silné generace.

"Na mistrovství jsme postoupili s tím, že se chceme měřit s nejlepšími a ve skupině budeme mít hned dvě možnosti. Několikrát jsme si dokázali, že hrát můžeme s každým a teď to všem můžeme dokázat i na velkém turnaji," uvedl záložník tureckého Konyasporu. "Náš cíl se nemění ani potom, jaký nám vyšel los. Chceme hrát o medaile a dostat se na olympiádu, silný tým i touhu po úspěchu máme," prohlásil Dočkal.

Ze Španělska ani Anglie prý obavy nemá. "Na papíře jména takových soupeřů vzbuzují respekt, ale realita může být úplně jiná. Třeba tam nejlepší tým bude mít Švýcarsko. Tady to není jako u seniorských reprezentací, kde je ta kvalita týmu daná na několik let dopředu. Rozhodují jiné věci než pověst a zvuk nějakého týmu," uvedl Dočkal.

Devatenáctka na Euru 2008 také uspěla

Obránce Ondřej Mazuch měl před losem jiné představy. "Na to, že jsme byli jako nasazený tým, jsme zrovna moc štěstí neměli," řekl zadák Anderlechtu Brusel. "Skupina vypadá složitě. O Španělsku není třeba mluvit, ale Anglie by mohla být k poražení. Hlavně se na zápas s ní těším, vždycky to je hodně atraktivní. A Ukrajina je tak trochu neznámá, teď si o ní zjistíme víc při přáteláku," uvedl Mazuch.

Ze skupin postoupí do semifinále ME dva týmy, v sázce je i účast na olympijských hrách v Londýně v roce 2012, kam se z Evropy kvalifikují tři týmy. Pořadatelská Anglie má start na OH jistý. Pokud projde ze skupiny do semifinále, ostatní semifinalisté si na olympiádě zahrají také. Když skončí ve skupině, budou muset poražení semifinalisté sehrát zápas o třetí "olympijské" místo v den finálového utkání, tedy 25. června v Aalborgu.

Čeští hráči vidí jako výhodu, že soupeře budou mít "přečtené". S Ukrajinou hrála jednadvacítka v minulé kvalifikaci a příští středu se s ní utká i v přípravě v Uherském Hradišti. Na Anglii Češi narazili před dvěma lety v přípravném utkání a v červenci roku 2008 i na mistrovství Evropy do 19 let v Jablonci, kde domácí tým díky dvěma trefám Tomáše Necida zvítězil 2:0 a pak došel až k bronzu.

"Při Euru devatenáctek jsme také měli těžkou skupinu s Angličany, Italy a Řeky a zvládli jsme postoupit. O něco podobného se pokusíme i teď," prohlásil Morávek, pamětník posledních zápasů s Anglií.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace