Rubriky:

Reprezentace

Úspěchy mladíků pro nás mohou být i pastí, říká šéf sedmnáctky Csaplár

8. srpna 2011 16:45

Třem trenérům mládežnických týmů, které letos startovaly na velkých turnajích, jsme položili čtyři otázky. Odpovídali na ně Jakub Dovalil, bronzový se lvíčaty na Euru jednadvacetiletých, Jaroslav Hřebík, stříbrný z ME devatenáctiletých, a Josef Csaplár, pátý na ME sedmnáctiletých a na MS, kam s týmem postoupil, skončil ve skupině.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Proč se mladí fotbalisté málo prosazují v seniorech?

Dovalil: V době, kdy byla dvacítka stříbrná, bylo silné áčko. Za Brücknera se do týmu zapracovávalo z úspěšných jednadvacítek maximálně pět hráčů. Nemyslím si, že by se teď neprosazovali, kouč Bílek je zve, ale masové to být nemůže.
Hřebík: Záleží na nich samotných, trenérech a spoustě dalších okolností. Například jak s nimi kdo pracuje v klubu, zda neodcházejí ven někdy příliš brzy.
Csaplár: Odpovím šířeji. Dosažené úspěchy pro náš fotbal mohou být pastí. Kolikrát v mládeži vyhráváme díky taktice. Tu se v zahraničí mladí učí později. Jestliže v českých klubech jsou v mládežnických kategoriích prvořadé výsledky, je to špatně. Preferována by měla být technika, rychlost, dynamičnost, práce s míčem. V seniorech pak zjišťujeme, že tohle našim hráčům chybí. Soupeř už je takticky na výši, takže nás přehrává.

V čem byl váš tým výjimečný?

Dovalil: Byli jsme dobrá parta a měli jsme pokoru k soupeřům. Škoda že bronz kalí fakt, že jsme nepostoupili na olympiádu.
Hřebík: Měl obrovskou morální sílu. Nebyl v něm rušivý element. Ti kluci vydrželi velké rány, které dostávali v zápasech, a dokázali je otočit. Byl to nejlepší tým, s jakým jsem dělal.
Csaplár: Neměli jsme takové výsledky jako ostatní, ale hráli jsme dobrý fotbal. Nemohu říct, že jsem byl úplně spokojený, ale předávám dobrý tým.

Má náš fotbal na to, aby se vrátil v seniorech k nejlepším?

Dovalil: Fanoušci si zvykli, že jsme byli nahoře přes deset let, měli jsme výjimečné generace. Myslím si, že ten čas zase přijde.
Hřebík: Na to se těžko odpovídá, ale kluci z devatenáctky prokázali, že mají na to, aby hráli konkurenceschopný fotbal. Když se s nimi ale nebude dál pracovat, bude to problém.
Csaplár: Jsme zase u té pasti. Když vidím ligu, většina týmů nemá evropské parametry a to se pak projeví v pohárech. Z tohoto pohledu nejsem optimista.

Je správné, že trenéři úspěšný tým předávají kolegovi a nejdou s ním dál?

Dovalil: Já jsem byl vybrán k jednadvacítce výkonným výborem, ale v předávání věkových kategorií nevidím problém.
Hřebík: Samozřejmě by asi každý trenér chtěl jít dál s hráči, s nimiž pracuje, ale takhle je systém nastavený a funguje.
Csaplár: Pokud má týmu pořád co dát, pak by bylo dobré, kdyby pokračoval. Ale my jsme s kolegy naladěni v podstatě na stejnou strunu, takže v tom problém nevidím. Důležité bude, aby nám nové vedení dalo klid na práci, jako je tomu za Dušana Fitzela.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace