Stíhání Kúdely je bezprecedentní, vysvětluje Tvrdík, proč posílá dopis skotskému státnímu zástupci

22. července 2021 13:14 - Praha

Ještě tři zápasy a disciplinární klatby se slávistický stoper Ondřej Kúdela konečně zbaví. Jenže co je to platné, když ve Skotsku dál čelí, nebo by spíše měl čelit trestnímu řízení a soudnímu stíhání? „Přitom ve vyšetřování se nic neděje, natož aby někam pokročilo,“ komentuje momentální situaci kolem Kúdely předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík. „Bezprecedentní situace,“ připomíná, že podobná kauza, kdy by byl hráč za přečin na hřišti vyšetřován a stíhán orgány činnými v trestním řízení, se ve Skotsku ještě neobjevila.

Sport.cz

Proto se míní obrátit ne nejvyššího státního zástupce ve Skotsku. Proto mu chce adresovat osobní dopis a apelovat, aby pokročil s řešením situace Kúdely.

Ten byl po osmifinálové odvetě Evropské ligy na jaře letošního roku obviněn finským legionářem ve službách Rangers Kamarou, že ho rasisticky urazil a nazval ho zas.anou opicí.

Kúdela sice přiznal urážku, jakýkoli rasistický podtext však popřel.

Ondřej Kúdela ze Slavie Praha (vpravo) vystupuje z letadla po příletu do Prahy ze skotského Glasgow.

Vlastimil Vacek, Právo

Disciplinární komise UEFA nicméně potrestala slávistického fotbalistu zastavením činnosti na deset soutěžních zápasů v klubovém i reprezentačním dresu, i když podle právníků hráče neexistuje jediný důkaz, že by se čtyřiatřicetiletý fotbalista rasistické urážky dopustil.

Odvolání nepomohlo, Kúdela nesměl nastoupit ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Arsenalu, nedostal se ani do reprezentačního výběru na evropský šampionát. Suma sumárum – odpykal si už sedm zápasů na mezinárodní scéně.

Poslední naděje zhasla! Jaký verdikt si vyslechl Kúdela?

„By potrestán sportovně, byl potrestán i finančně. Vždyť i nejnižší plat reprezentanta, který startoval na EURO, byl vyšší než milion korun. A Ondra by tam hrál v základní sestavě," připomíná Tvrdík, že Kúdela už za své údajné provinění zaplatil dostatečně. I finančně, pochopitelně.

Momentálně by se trestem, který byl nad ním vynesen disciplinární komisí UEFA, měla zabývat mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne, ke které se odvolal.

Agenti slibovali osm milionů eur, Galatasaray nabídlo ale jen čtyři. I proto Stanciu zůstal ve Slavii

Sportovní distanc je ovšem jedna věc, civilní vyšetřování a stíhání záležitost další.

"Studovali jsme velmi pozorně situaci ve Skotsku a nenašli jsme podobný případ na hřišti, který by byl trestán a vyšetřován orgány činnými v trestním řízení a stíhán soudy. Proto chceme apelovat, aby stíhání bylo uzavřeno," prozradil Tvrdík, proč chystá osobní dopis nejvyššímu skotskému státnímu zástupci.

Hotovo. Slavia zaplatí Bruggám 2,5 milionů eur a Krmenčík bude její. Pokud se tedy probojuje do Ligy mistrů

„Zastavení stíhání je důležité pro Ondru, pro klub i pro spravedlnost v této situaci. Ondra si to zaslouží, nemluvě o tom, že bychom s ním rádi vstoupili do sezony jako s naším plnohodnotným hráčem."

zp, Sport.cz

Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.