Rubriky:

Reprezentace

Čeští fanoušci míří na Euro 2012, tisíce lidí jedou autem, další vlaky

8. června 2012 11:11 - Bohumín

Tisíce Čechů míří od pátečního rána do Polska, kde se večer uskuteční první zápas české reprezentace v rámci fotbalového mistrovství Euro 2012. Hlavní nápor se očekává na hraničním přechodu Bohumín - Chalupki, kde je od rána připraveno několik hlídek polské pohraniční stráže i české policie. Přesun fanoušků zatím probíhá bez komplikací.

 

Aleš Honus, Právo

Provoz na hraničním přechodu, přes který by měli projet fanoušci z převážné části Moravy a Slezska, je zatím klidný. Přestože policie už začátkem týdne varovala před rizikem vzniku kolon, provoz je plynulý. Kontroly z polské strany jsou pouze namátkové.

„Nezastavujeme každé auto. Tipujeme si takové automobily, kde je předpoklad, že v nich cestují fanoušci. Tedy hlavně ozdobená auta nebo auta ze vzdálenějších částí České republiky i cizince z dalších zemí," řekl jeden z členů polské pohraniční stráže. „Nemá smysl kontrolovat místní. Zatím všechno probíhá bez problémů," dodal.

Do polské Vratislavi míří také několik speciálních vlaků, které z České republiky vyjíždějí v dopoledních hodinách z Prahy a Brna a budou vyjíždět na každý zápas české reprezentace.

Jak ve vlacích, tak i na silnicích je přítomna česká policie. Čeští muži zákona jsou připraveni také v Polsku v místech konání šampionátu.

„Do Polska posíláme přes 50 moravskoslezských policistů, včetně 11 členů antikonfliktního týmu. Cílem je mimo jiné maximálně vyjít vstříc českým fanouškům v případě jakýchkoliv problémů," informoval již dříve šéf moravskoslezské krajské policie Tomáš Tuhý.

Speciální vlak z Brna do Vratislavi projel těsně před pátečním polednem ostravským hlavním nádražím. Většina fanoušků je vybavena píšťalkami a trumpetami, mávají vlajkami a jsou oblečeni v dresech. Někteří mají nabarveny vlasy na červenou, modrou a bílou barvu. Nálada je bouřlivá, lidé tančí, skandují a zpívají fanouškovské popěvky.

Fanoušci z jižní Moravy a severní Moravy jsou odděleni jídelním vozem. To aby nemohlo dojít například ke konfliktu mezi fanoušky z Brna a Ostravy. „Zatím všechno probíhá v klidu," řekl Právu na nádraží zástupce ředitele ostravské policie Radovan Vojta.

Aleš Honus, Právo

Zrušit


Časová osa: Reprezentace