Rubriky:

Reprezentace

Tři body v matematických vzorcích Petra Čecha: Pozice velice dobrá, výborná anebo dokonce konečná

6. září 2015 08:14 - Riga

Matematika je to celkem prostá. Pokud čeští fotbalisté v dnešním díle kvalifikace o EURO 2016 v Rize nad Lotyšskem vyhrají a Nizozemci v souběžně hraném střetnutí v Turecku nevyhrají, bude Vrbův tým slavit hned po zápase postup do Francie. A to bez ohledu na výsledky, které se mohou ve zbývajících střetnutích skupiny A ještě zrodit. Další bodový profit soupeřů je nebude muset zajímat. Minimálně druhou příčku znamenající postup jim totiž nikdo nevezme.

 

Jan Tauber

Základní premisou přímého postupu už po nedělní konfrontaci je pochopitelně nejen vítězství nad Lotyšskem, ale ztráta Holanďanů u Bosporu. Od ní se všechno odvíjí. Kdyby totiž Nizozemci hrající s nožem na krku Turky porazili, zůstanou dál ve hře o druhou příčku. Měli by totiž na kontě třináct bodů, zatímco Vrbovi svěřenci devatenáct.

Několik premis naráz

Sice o šest víc, ale právě tolik by ještě mohli Nizozemci získat a dostihnout Čechy, pokud by v posledních dvou utkáních vyšli naprázdno. Rozhodujícím kritériem pro stanovení konečného pořadí ve skupině je bilance vzájemných zápasů. Ten pražský Oranje prohráli 1:2, a proto by záleželo, jakým poměrem vyhrají v říjnové domácí odvetě. A samozřejmě jak a zda by jim pomohli Turci, protože jejich vítězství v pražském střetnutí nad českou reprezentaci je také premisou potřebnou k tomu, aby se Nizozemci dostali v tabulce před Čechy.

Zbývající program skupiny A:
6. září
Lotyšsko – České republika (začátek v 18 hodin)
Turecko–Nizozemsko (18)
Island–Kazachstán (20.45)
10. října
Island – Lotyšsko
Kazachstán – Nizozemsko
Česká republika – Turecko
13. října
Lotyšsko – Kazachstán
Nizozemsko – Česká republika
Turecko – Island

„Za určité konstelace se skutečně může hrát o postup až do poslední minuty posledního zápasu. Matematicky to možné je," upozorňuje pečlivý počtář Petr Čech, že jen výhra v Rize postačovat nemusí, neboť vzorců a eventualit se nabízí řada.

Vrba na rozdíl od skeptiků věří

Musí se sejít příznivé výsledky i z dalších zápasů, jako tomu bylo ve čtvrtek, kdy Nizozemci prohráli doma s Islandem a Turci pouze remizovali s Lotyšskem.

„Není čas ani prostor myslet na to, jak dopadnou ostatní zápasy. My se musíme soustředit na ten svůj, abychom ho odehráli co nejlépe. Když získáme v Lotyšsku tři body, může být naše pozice velice dobrá, výborná anebo dokonce konečná. Tedy postupová," má Čech všechny varianty důkladně prokalkulované.

„Na rozdíl od některých skeptiků věřím, že zápas zvládneme. A to tvrdím při vší pokoře, kterou v sobě chovám," přidává se reprezentační trenér Pavel Vrba, i když je mu jasné, jak těžké je udělat poslední krok. Už mnohokrát to ostatně zažil.

„Jako trenér jsem jich už musel udělat haldu. Někdy poslední krok vyšel, jindy ne. S Plzní se nám třeba v Liberci nezdařil, takže titul slavili domácí, v Hradci Králové se nám naopak povedl a primát jsme získali my," připomínal reprezentační trenér svou předchozí štaci ve Viktorii Plzeň a cestu za mistrovskými tituly.

Bod by dal šanci i Turkům

Poněkud jiná situace by nastala, kdyby česká reprezentace v Rize nevyhrála a získala s Lotyšskem kupříkladu jen bod. Na kontě by jich tudíž měla sedmnáct a tím by se nabízela daleko větší šance oběma soupeřům od Bosporu.

Nizozemcům v případě vítězství, stejně jako Turkům, pokud by svého nedělního soupeře porazili.

Oranje by v případě výhry měli třináct bodů a na českou reprezentaci by tak ztráceli čtyři body.

Turci by se výhrou nad Nizozemci mohli ale také dostat znovu do hry, neboť by měli dvanáct bodů a na Čechy by ztráceli bodů pět. V tom případě by museli ale v říjnu v Praze vyhrát, poté porazit doma Island a spoléhat na to, že český národní celek prohraje v Holandsku. Anebo že oni sami zvítězí na Letné vyšším rozdílem, než jakým prohráli loni na podzim v Istanbulu. V tom případě by jim postačilo, kdyby poslední zápas mezi Nizozemci a Čechy skončil remízou.

„Dokud nebude o postupu rozhodnuto i matematicky, nemáme nic jisté a musíme hrát tak, jako na začátku kvalifikace. Naší výhodou ovšem je, že máme situaci ve svých rukou," upozorňuje reprezentační kapitán Petr Čech, že nejrůznější kalkulace a spekulace nemusí českou reprezentaci nijak iritovat.

Opravdu teď záleží jen a jen na ní.

Zdeněk Pavlis (Riga), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace