Rubriky:

Itálie

Kvůli násilnostem se v Itálii nebude o víkendu hrát Serie B

12. listopadu 2007 11:48 - AREZZO

V Itálii se o víkendu nebude kvůli nedělním násilnostem mezi fotbalovými fanoušky a smrti jednoho z nich hrát Serie B. Ministryně sportu Giovanna Melandriová si však přeje, aby byly minimálně na několik týdnů přerušeny všechny soutěže, včetně nejvyšší Serie A. Zvláštní komise ministerstva vnitra už také přišla s několika novými bezpečnostními opatřeními.

O odložení druholigových zápasů informoval server www.gazzetta.it šéf asociace trenérů Renzo Ulivieri s tím, že svaz brzy rozhodnutí oznámí veřejnosti. Vzhledem k reprezentační pauze nejsou v Itálii na programu až do 24. listopadu zápasy Serie A, pokud ale svaz vyhoví přání Melandriové, budou odloženy i ty. "Požádala jsem fotbalové orgány, zda je možné udělat silné gesto a na několik týdnů přerušit všechny ligy," citovala ministryni agentura Reuters.

S ještě radikálnějším návrhem přišel prezident klubu z Janova Enrico Preziosi. "Zastavme Serii A na několik měsíců. Pauza dva až tři měsíce by nám pomohla ukázat pravou tvář fotbalu," prohlásil a dodal, že je na čase naplno využít zákony proti násilným fanouškům. "Úplně nejlepší by bylo, kdyby se začaly na sto procent uplatňovat zákony, které už máme, akorát nikdy nebyly využity v celém rozsahu," dodal.

Speciální komise ministerstva vnitra už také přišla s několika novými nařízeními. Policie bude moci skupinám radikálních fanoušků zabránit v cestování na zápasy. Na utkání, která budou označena jako riziková, bude zakázán vstup hostujícím příznivcům do doby, než bude zaveden systém identifikačních karet. Kluby se stadiónem s kapacitou nad 7500 míst musí také do 1. března mít na zápasech bezpečnostní službu, jinak bude utkání odehráno za zavřenými dveřmi.

Buffon proti přerušení soutěží protestuje

Proti přerušení soutěží se však postavil například brankář Juventusu Turín a italské reprezentace Gianluigi Buffon. "Když přepadnou babičku s fotbalovou šálou kolem krku a zabijí ji, tak taky přerušíme ligu? To, co se stalo v neděli v Arezzu, nebylo na stadiónu ani v jeho okolí, takže by to nemělo být hodnoceno jako fotbalové násilí," dodal spoluhráč českého záložníka Pavla Nedvěda.

Nedělní nepokoje, jejichž výsledkem bylo také čtyřicet zraněných osob a tři zatčení, nepřežil šestadvacetiletý fanoušek Lazia Řím, kterého zasáhla kulka z policejní pistole. Střelec v italských médiích potvrdil informace, že se jednalo o nešťastnou náhodu, zpravodajská agentura ANSA později oznámila, že jej státní zastupitelství v Arezzu vyšetřuje kvůli zabití z nedbalosti.

Výstřel z policistovy zbraně vyšel ve chvíli, kdy běžel po varovném výstřelu za ujíždějícím vozem plným fanoušků, aby zjistil alespoň poznávací značku. Kulka se prý navíc ještě odrazila od jiného předmětu. "Nejprve jsem vystřelil do vzduchu, druhý výstřel vyšel při běhu. Na nikoho jsem nemířil," řekl zdrcený policista deníku Corriere della Sera. "Můj život je v troskách. Zničil jsem dvě rodiny. Toho hocha a svoji," řekl jednatřicetiletý strážce pořádku.

Kvůli násilí zrušeny další dvě utkání

K tragédii došlo u dálničního motorestu poblíž toskánského Arezza, kde se poprali příznivci Juventusu Turín a Lazia. Vedení soutěže poté odvolalo duel Lazia s Interem, později byl kvůli obavám z fanouškovského násilí zrušen i zápas AS Řím - Cagliari a nepokoje v hledišti měly za následek předčasně ukončení utkání AC Milán v Bergamu. Tam fanoušci zničili skleněnou bariéru, jež je oddělovala od hřiště, vedení domácího klubu v pondělí v prohlášení oznámilo, že hodlá zodpovědné násilníky žalovat.

K nezvladatelným výtržnostem došlo především v Římě, kde radikální fans napadli policejní služebny v okolí Olympijského stadiónu a zdemolovali řadu aut. V sídle Národního olympijského výboru CONI jim dokonce padly za oběť místní mramorové sochy, hodiny odpočítávající čas zbývající do začátku pekingských her i zařízení kanceláří. Tento čin měl mít podle některých informací navíc politický motiv a skončil zatčením čtyř chuligánů podezřelých z terorismu.

ČTK

Časová osa: Itálie

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..