Rubriky:

1. liga

Žižkovský fotbalista Zapalač si kvůli dopingu 18 měsíců nezahraje

27. října 2011 16:41 - PRAHA

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky potrestala žižkovského záložníka Petra Zapalače za pozitivní dopingový nález zastavením činnosti na osmnáct měsíců. Čtyřiadvacetiletý středopolař po zápase 7. ligového kola s Teplicemi neprošel testem na zakázaný clenbuterol.

 

Petr Hloušek, Právo

Hráči hrozil trest až na dva roky. Před disciplinární komisí přiznal, že užil lék na alergii, který clenbuterol obsahoval. Prý nevěděl, že je na seznamu zakázaných látek.

"S případem dopingu se setkáváme v naší praxi poprvé. Zakázané látky se dělí do dvou kategorií. V tomto případě jde o látku, která má být postihována přísnějším způsobem. Tam je trest stanoven na dva roky a podle příslušné směrnice je možno za určitých, přesně daných okolností, sazbu zmírnit na minimálně jeden rok," uvedl v prohlášení předseda disciplinárky Jiří Golda.

Trest přesně uprostřed

Disciplinárka případ posuzovala v souladu se Směrnicí pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v České republice a nakonec se rozhodla pro trest přesně uprostřed mezi spodní a horní sazební hranicí. "Komise na jednu stranu přijala hráčovo vysvětlení, že šlo o nedbalost a neznalost, která však neomlouvá. Zároveň však vzala v úvahu, že hráč léčil své potíže vesměs sám a nevyhledával odbornou lékařskou pomoc," vysvětlil Golda.

Zapalač v září do inkriminovaného utkání proti Teplicím nezasáhl a zůstal jen na lavičce náhradníků. Žižkov v zápase prohrál 0:1. Poté čtyřiadvacetiletý záložník nastoupil v dalším kole v Jablonci a v následném duelu s Bohemians 1905. Na kontě má Zapalač dosud čtyři starty v lize, gól v nejvyšší soutěži nedal.

Předseda disciplinární komise fotbalového svazu Jiří GoldaPředseda disciplinární komise fotbalové asociace Jiří Goldafoto: ČTK/Kateřina Šulová

Clenbuterol užil i Contador

Stimulant clenbuterol v minulosti odhalily testy například během loňské Tour de France u španělského cyklisty Alberta Contadora, který závod potřetí vyhrál. Stejnou látku mělo v těle také 109 fotbalistů na letošním mistrovství světa hráčů do 17 let v Mexiku. Pozitivní nález údajně vždy způsobilo kontaminované maso.

V české lize se dopingový nález objevil po 15 letech. V listopadu 1996 měl po duelu Plzeň - Hradec Králové hostující Karel Havlíček v moči zakázaný salbutamol, který obsahoval prostředek, jejž používal hráč na vrozené astma. Fotbalista byl osvobozen, klubový lékař dostal za nedodržení předpisů roční zákaz činnosti a klub pokutu 100 000 korun.

Nejznámější je "karamelková" aféra Drnovic

Ve stejném roce porušili antidopingová pravidla hráči původních Bohemians Praha Prokop Výravský a Jaroslav Veltruský, kteří byli po utkání v Teplicích vylosováni na kontrolu. Výravský se jí zúčastnil, ale vzorek po zásahu klubového lékaře neodevzdal. Veltruský se vůbec nedostavil. Výravskému byla zastavena činnost na devět měsíců nepodmíněně (část trestu mu byla později prominuta), Veltruský byl osvobozen. Lékař klubu nesměl dva roky působit ve fotbale a manažer Lacina stejnou dobu ve funkci vedoucího mužstva. Vedení Bohemians dostalo pokutu 300 000 korun.

Nejznámější je takzvaná "karamelková" aféra Drnovic z roku 1993. Hráči Milan Poštulka a Rostislav Prokop brali od trenéra Jindřicha Dejmala "karamelky" (Gli-coramin) povzbuzující dech, které obsahovaly niketamid. Oba obdrželi nepodmíněný dvouletý trest. Utkání Drnovice - Plzeň (3:0), v němž dal všechny góly Poštulka, bylo kontumováno ve prospěch hostů. Drnovice zaplatily pokutu 50 000 korun.

Zapalač: Astma máme v rodině

Zapalačův případ se hodně podobá tomu Havlíčkovu. Hráč Hradce tehdy tvrdil, že prostředek používal na vrozené astma, Zapalač přiznává, že se mu látka dostala do těla prostřednictvím léku na alergii. "V rodině mají astma moje matka i sestra, já mám alergii. Před zápasem s Teplicemi jsem dostal rýmu a měl jsem problémy s dýcháním, tak jsem si vzal prášek. Moje chyba byla, že jsem nevěděl, že je v něm zakázaná látka," vylíčil Zapalač v rozhovoru pro deník Sport.

Čtyřiadvacetiletý fotbalista sice nebere léky na alergii pravidelně, ale je na ně zvyklý a má je podle svých slov odzkoušené. "Už mi je ani nepředepisuje doktor," přiznal Zapalač. Vůbec ho nenapadlo, že tentokrát může vzniknout problém. "Prášek jsem si vzal den před zápasem. Přece bych to nedělal, kdybych věděl, že je v něm zakázaná látka," uvedl.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..