Rubriky:

1. liga

Perníkář Bystroň! V krvi plzeňského beka prý skutečně koloval pervitin

31. ledna 2012 09:46 - PRAHA

Spoluhráči z Viktorie prchli před mrazem na Kypr, plzeňskému dopingovému hříšníkovi Davidu Bystroňovi bude ale pořádné horko, i když zůstal doma. Zakázanou látkou, kterou v krvi devětadvacetiletého obránce odhalila kontrola po listopadovém utkání Ligy mistrů proti Borisovu, byl totiž metamfetamin, tedy droga známá jako pervitin. Disciplinární komise UEFA rozhodne o trestu pro Bystroně až za měsíc, jisté ale je, že vyfasuje distanc nejméně na dva roky.

 

Jan Handrejch, Právo

Spekulaci ze závěru minulého týdne v úterý potvrdil deník Sport, který prý má k dispozici výsledek analýzy odebraných vzorků jednatřicetiletého hráče. Současně ale deník napsal, že Bystroň nemusel užít přímo pervitin, ale třeba taneční drogu extázi, jež je svým složením pervitinu podobná.

Předseda exekutivy Českého antidopingového výboru Jan Chlumský řekl, že při podobných proviněních je sportovec trestán dvouletým zákazem činnosti. "Odhalení pervitinu je mezi sportovci zcela výjimečné, takový případ se objeví jednou za rok až dva," uvedl Chlumský.

Bystroň, který od začátku ledna trénuje individuálně mimo plzeňský tým, měl pozitivní dopingový nález 23. listopadu po utkání v Minsku proti Borisovu. Během ledna byl výsledek potvrzen také analýzou vzorku B. V moči je možné nalézt stopy pervitinu prý nejpozději čtyři dny po užití zakázané látky, což znamená, že Bystroň si ji mohl vzít kolem ligového duelu s Mladou Boleslaví (19. listopadu).

Plzeň již ví, ale mlčí

Podle Chlumského je vyloučeno, že by disciplinární komise udělila Bystroňovi podmínečný trest, jak fotbalista doufal. Standardním trestem je prý v podobných případech dvouletý zákaz startů.

Plzeňský klub podle Sportu už výsledek analýz Bystroňových vzorků zná, ke kauze ale zaujme stanovisko, až jej vyrozumí oficiálně UEFA. Generální manažer Viktorie Adolf Šádek listu řekl, že Bystroňův "zkrat" vyšel klub už zhruba na 15 miliónů korun. Západočeši vycházejí z toho, že hráče nejprve vykoupili z Levski Sofia a poté, co byl usvědčen z dopingu, museli investovat do příchodu Václava Procházky z Mladé Boleslavi a navíc nemohli uvolnit Františka Ševinského na Žižkov.

"Je mi to vůči Davidovi nesmírně líto, že to zveřejňuji. Je to pro něj životní tragédie. Nicméně nejsme sociální ústav, klubu tímto pádem vznikla nějaká škoda," uvedl Šádek. Dodal ale, že klub na Bystroňovi žádnou kompenzaci vymáhat nebude. Podle Sportu je pravděpodobné, že Plzeň s Bystroněm rozváže smlouvu, až dostane oficiální vyjádření od disciplinární komise UEFA. "Nechci předbíhat, dokud k tomu nedojde. Jen řeknu, že každý klub na to pamatuje ve smlouvách," dodal Šádek.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..