Jablonec drží neporazitelnost, rozstřílel Spartu

JABLONEC

Ani ve čtvrtém utkání pod taktovkou trenéra Petra Rady nenašli fotbalisté Jablonce přemožitele. V utkání 15. kola na vlastním trávníku rozebrali na obranu zapomínající mistrovskou Spartu a po zásluze zvítězili 4:2.

Sparta potřetí za sebou v lize nevyhrála a během jediného utkání dostala polovinu branek z toho, kolik inkasovala v předcházejících čtrnácti zápasech.

Pražané si sice rychle vytvořili územní herní převahu i několik slibných šancí, ovšem bez gólového efektu. Domácí vyčkávali, s čím na ně favorit přijde, a když měli příležitost, snažili se rychlými akcemi hostující celek zaskočit. Jejich snaživá hra z úvodní čtvrhodiny však dostala povážlivou ránu v 19. minutě, kdy musel po Kováčově faulu opustit trávník domácí kapitán Weber.

Odchod zkušeného hráče domácí zaskočil, nakonec to byl ale Jablonec, kdo ukázal, jak se střílejí góly. Hned první protiakce Severočechů znamenala i jejich vedení. Mašek se ve 41. minutě prohnal mezi zaskočenými sparťanskými stopery a potěšil zaplněné ochozy vedoucím gólem. Sparta se také gólu dočkala. Junova střela sice skončila jen na tyči, ale odražený míč se pokusil uklidit do bezpečí Hrotek a nepochopitelně trefil vlastní síť.

Johanovy minely

Sparta začala ofenzivněji i druhý poločas, jenže místo šancí před jabloneckou brankou se podařilo domácím několikrát soupeře přečíslit, což se brzy projevilo i na skóre. V 66. minutě propadl v osobním souboji opět nepřesně hrající Johana a Herzánova lehká teč pod tělem doputovala až do sítě.

Sparta se okamžitě po rozehrání pustila do zteče a Zelenka si připravil individuálním průnikem obrovskou šanci, jenže Lovásik vyběhnul a tým zachránil před dalším vyrovnáním. A po dalším rychlém kontru se dostal po Maškově centru ke střele z první Michálek a v 70. minutě vsítil vítězný gól zápasu.

Hosté se poté vrhli do totální ofenzívy a postarali se o dramatický závěr. Nastartoval jej nádherným volejem Pergl, který trefil míč přímo z rohu. Sparta v zoufalém náporu vytáhla celou obranu na polovinu soupeře a Jablonec její riskantní styl potrestal. V první minutě nastaveného času zaváhal na polovině Hübschman a útok dva na jednoho sehrál Jablonec učebnicově.

Střídající Pokorný přihrál za Johanu volnému Vodehnalovi, ten udělal kličku Blažkovi a do prázdné branky završil pohromu mistrovského týmu.

Jiří Kotrba, trenér Sparty: "Bohužel jsme v Jablonci až příliš často zapomínali na obranu a hráli jsme jen dopředu. Tím jsme soupeři umožnili dostat se často do přečíslení."

Petr Rada, trenér Jablonce: "Sehráli jsme dobré utkání, do něhož ani nebylo třeba hráče zvlášť motivovat, hráli sami na hranici. Ovšem ani po čtyřech utkáních bez porážky nesmíme usnout na vavřínech, ohrožení sestupem rozhodně nepominulo."

Jablonec vs. Sparta 4:2
Poločas: 1:1. Branky: 41. Mašek, 66. Herzán, 70. Michálek, 90. Vodehnal - 45. vlastní Hrotek, 83. Pergl. Rozhodčí: Liba - Gulajev, Chytil. Bez ŽK. Diváci: 3850.
Jablonec: Lovásik - König, Hochmeister, Hrotek, Svojtka (84. Gula) - Michálek, Herzán, Čížek, Weber (19. Čáp) - Mašek (79. Pokorný), Vodehnal. Trenér: Rada.
Sparta: Blažek - Pergl, Hübschman, Johana, Zbončák (73. Ježek) - Poborský, Zelenka, Kováč, Sionko (65. Flachbart) - Kincl, Jun (84. Krmaš). Trenér: Kotrba.