Rubriky:

1. liga

Milosti potrestaným sudím fotbalu škodí

17. července 2004 08:40 - PRAHA

Český fotbal se pohybuje v podivném začarovaném kruhu. Na jedné straně úspěch reprezentace na ME, na druhé úplatkářská aféra, jaká nemá v jeho historii obdoby. Druhá skutečnost pak poškozuje dobré jméno českého fotbalu v očích veřejnosti a v zahraničí. Jestliže se chce český fotbal očistit od podezření a úplatků, pak milosti dvěma potrestaným sudím mu spíš škodí.

 

internet

Disciplinární řád má pevně stanovené mantinely maximální výše trestů, které lze udělit. Mnohým se zdají nízké, ale fotbal je sport, ČMFS občanským sdružením a má logicky jiné normy, než trestní právo a zákony republiky, které však musí ctít. To také činí, ale musí odpovídat i dalším vnitřním svazovým normám, jako je například soutěžní řád. Nelze proto čekat, až orgány v trestním řízení a soudy uzavřou úplatkářské aféry, ať tak či onak. To by se liga nemusela hrát třeba dva roky, protože by nebylo jasné, kdo ji hrát bude a kdo vzhledem k prokázaným proviněním nikoliv. Tato představa je zcela absurdní.

Pravá ruka neví, co dělá levá

Disciplinární komise proto po prostudování všech dostupných materiálů postupuje podle řádů, které si fotbal sám stanovil a měl by ctít. Vždyť z jeho nejvyšších míst i z hnutí a klubů zaznívají neustále hlasy, že se chce fotbal očistit, protože jinak by ubližoval sám sobě. Když už disciplinárka viníky potrestá, přijde šok ze strany odvolací a revizní komise v podobě omilostnění dvou sudích.

Důkazy, které se jevily disciplinární komisi jako jasné, se té odvolací zdají jako dostatečně neprůkazné. I když jsou obě komise zcela nezávislé, navenek to dělá dojem, že pravá ruka ve fotbale neví, co dělá levá. Rozdílná rozhodnutí rozhodně nesvědčí o nezávislosti, ale spíš neznalosti fotbalových norem.

Slabé argumenty

Předseda odvolací a revizní komise ČMFS Jiří Volný argumentoval po omilostnění rozhodčích Dvořáčka a Slováka Cichého tím, že důkazy nejsou tak silné, aby byly potrestáni první zákazem činnosti na jeden rok a pokutou 50 000 korun a druhý zákazem činnosti v českých soutěžích na dva roky. Ve svém prohlášení tvrdil, že v komisi jsou znalci trestního práva. To je sice chvályhodné, ale chybějí v ní odborníci na fotbalové právo s minimální disciplinární praxí. A to je v případě řešení kauz z hlediska fotbalu to podstatné.

Navíc je trochu s podivem, že Dvořáček, který byl potrestán až 2. července, zaplatil pokutu, protože ta nemá na z pohledu odvolání odkladný charakter, zatímco ostatní potrestaní čeští kolegové - Krátký, Hruška, Hlaváč a Zejda -potrestaní už 28. května, pokutu ve výši 100 tisíc korun dosud nezaplatili. V případě kladného vyřízení odvolání je totiž částka vrácena. Dvořáček dostane svých padesát tisíc korun zpět.

Rozhodnutí odvolací a revizní komise je totiž konečné. Působí to dojmem, že Dvořáček zaplatil včas proto, aby jeho případ, na rozdíl od ostatních sudích, mohla odvolací komise co nejdříve projednat, a on se mohl v případě omilostnění dostat ještě na novou listinu rozhodčích pro profesionální soutěže a udržel se na listině sudích FIFA. Nepochybně jde jen o náhodu a poctivý přístup sudího.

Rozhodne výkonný výbor

Předseda ČMFS Jan Obst byl rozhodnutím odvolací a revizní komise překvapen, ale jak řekl Právu, plně ho ctí, protože se jedná o nezávislý orgán. Přiznal však, že osobně očekával potvrzení trestů. Obdobně reagovali i někteří další vedoucí svazoví činovníci. Rozhodnutí Volného komise totiž nekoresponduje se slovy o snaze očistit fotbal a potrestat ty, kteří poškozují jakýmkoliv způsobem jeho dobré jméno.

I když rozhodnutí odvolačky je konečné, ani omilostnění však neznamená, že by musel Dvořáček v příštím ročníku řídit první nebo druhou ligu. I když by se objevil na nové listině, ta musí projít schvalovacím řízením na výkonném výboru ČMFS. A pokud jeho členové myslí svoje slova o očistě fotbalu vážně, pak by neměl projít. Zůstal by tak k dispozici pro řízení soutěží na Moravě. Ze strany Slovenského fotbalového svazu, pokud bude výměna sudích pokračovat, by asi nebylo rozumné, vysílat do Čech Cichého.

Vymyšlená aféra...

Odvolací a revizní komise bude projednávat i další případy potrestaných sudích. Můžeme se dočkat dalších milostí. Má na to právo. Pak ale zřejmě mnozí lidé dojdou k názoru, že se vlastně nic ve fotbale nestalo, celá aféra o uplácení byla zřejmě vymyšlená... Možná šlo o boj mocenských skupin ve fotbale...

Nevím, jak se ale budou členové odvolací a revizní komise tvářit, pokud orgány činné v trestním řízení a posléze soudy shledají zmíněné rozhodčí vinnými a odsoudí je...Zřejmě i oni budou muset přiznat, že se mýlili, když rozhodli v rozporu s platným disciplinárním řádem. Jenže to už může být také pro fotbal hodně pozdě.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..