Šimák prvním gólem za Spartu popravil Blšany

BLŠANY

Fotbalisté Sparty Praha vezou další tři ligové body ze soupeřova hřiště. O jejich výhře 3:1 v Blšanech rozhodly tři branky v závěrečné čtvrthodině. Tu rozhodující vstřelil osm minut před koncem bývalý blšanský kanonýr Jan Šimák, pro kterého to byla první soutěžní trefa v rudém dresu. Domácí hráli od 42. minuty v deseti po vyloučení brankáře Chvalovského.

Sparťanský trenér udělal ve srovnání se sestavou ze středečního zápasu s Ferencvárosem pět změn a na souhře to bylo znát. Lehkost sparťané nacházeli jen těžko a chyběl jim i příklad ve zraněném kapitánovi Poborskému. Ani obrana si znovu nepočínala nejjistěji a domácí z toho často těžili.

Samostatná akce Pešíra ve čtvrté minutě sice ještě velkou šanci nepřinesla, ale ve třinácté minutě ulička Šelichy středem obrany k Luďku Zelenkovi už slibovala první gól. Jenže útočník se po kličce Blažkovi dostal do nevýhodného úhlu a trefil pouze břevno. Na stejné místě skončila i další šance domácích, která přišla ve dvacáté minutě: Homola srazil Luďka Zelenku sice ještě před šestnáctkou, ale rozhodčí Helebrant nařídil penaltu. Tu ale ke škodě domácích Pešír zahodil.

Za Blšany dochytal náhradník

Hosté se vymanili ze sevření až po půlhodině a po centru Lukáše Zelenky měl Meduna blízko k brance, jenže letenský hrotový útočník míč přesně netrefil. A brzy poprvé uhodilo na druhé straně a znovu ze standardní situace - tu rozehrál Luděk Zelenka a přesně trefil nekrytý roh hostující branky.

Hostům patřil až závěr poločasu, kdy výrazně ožili. Ve 42. minutě to odskákal domácí brankář Chvalovský, který při vyběhnutí před šestnáctku trefil před nabíhajícím Pacandou míč podle Helebranta rukou a byl vyloučen, což se ukázalo jako klíčový okamžik utkání. V brance ho totiž nahradil slabý Obermajer.

Lepší střídání Sparty

Lépe střídala Sparta, která poslala do hry i někdejší blšanskou hvězdu Šimáka, který se snažil přispět k vytrvalé převaze svého nynějšího mužstva. Hra se totiž dostávala z blšanské poloviny jen výjimečně a hosté pálili na Obermajerovu branku stále s větší přesností. Blšanským už proto nezbývalo, než se soustředit na obranu a věřit, že jim sázka na defenzivu vystačí. Jedinou jejich akcí byl brejk, po němž Polodna pálil do Blažkových rukou.

V závěru domácí přece jen podlehli sparťanskému sílícímu náporu. A pomohl tomu domácí náhradník Obermajer, který podběhl Pacandův roh na zadní tyči a další bývalý hráč Blšan Pergl si už dokázal zachovat dostatek klidu, aby míč trefil do sítě.

O sedm minut později si po dalším Pacandově kopu od rohu naběhl na střelu právě Šimák, jehož střela po další brankářově chybě přinesla rozhodující gól. Třetí přidal do rozklížené domácí obrany po Junově individuální akci Lukáš Zelenka v nastaveném čase.

Blšany - Sparta Praha 1:3 (1:0)
Branky: 36. Luděk Zelenka - 75. Pergl, 83. Šimák, 90. (+1) Lukáš Zelenka. Rozhodčí: Helebrant - Vodička, Filípek. ŽK: Pešír, Zelenka - Kováč, Čech, Jun. ČK: 42. Chvalovský (Blšany). Diváci: 3600.
Blšany: Chvalovský - Zachariáš, Vorel, Šourek, Sýkora (44. Obermajer) - Polodna, J. Bílek, Šelicha, Pleško - Luděk Zelenka, Pešír (71. Buldra, 83. Devátý). Trenér: M. Bílek.
Sparta: Blažek - Pergl, Homola (46. Petráš), Kováč, Čech - Baranek, Voříšek, Lukáš Zelenka, Michalík (46. Šimák) - Meduna (63. Jun), Pacanda. Trenér: Straka.