Liberec promarnil útok na přední příčky

ZLÍN

Fotbalisté Slovanu Liberec propásli v dohrávce 5. kola možnost dotáhnout se na čelo prvoligové tabulky, v níž mohli být v případě výhry hned za vedoucí Spartou. Ve Zlíně však propadli před přestávkou v koncovce a posléze i v defenzivě, takže po prohře 0:1 nevezou ani bod. Zasloužil se o to svou premiérovou ligovou trefou devatenáctiletý Václav Zapletal.

Domácí proti Liberci začali zostra, ale nebezpečná hlavička Malára ze čtvrté minuty byla na dlouhé minuty jejich poslední šancí. Ne že by Slovan exceloval, ale jeho přímočaré kombinace mnohdy domácí obranu dostávaly do potíží a brzy musel trenér Palička sáhnout ke stažení zkušeného Švacha doprostřed obrany.

První příležitost hostujícímu týmu připravil slovenský záložník Kisel, ale místo tvrdé rány musel gólman Baránek zasahovat pouze uprostřed branky, kam slabá střela zamířila.

Mnohem více práce měl zlínský brankář při dvou akcích, při nichž byl rtuťovitý Slepička. Ve 22. minutě přichystal stoprocentní možnost svému parťákovi Pospíšilovi, jenže tomu Baránek šanci i s trochou štěstí zneškodnil. Podobně dopadl jeho souboj se Slepičkou, který ve 45. minutě také sám před brankářem po Papouškově uličce nenašel dostatek klidu k zakončení.

Po pauze se nezdálo, že by se na vývoji mělo něco podstatného změnit. Domácím ale paradoxně pomohlo na nohy zranění zkušeného Švacha. Toho nahradil v 56. minutě mladíček Zapletal, který měl dosud odehráno pouhých dvaatřicet ligových minut ze dvou startů. Po dalších pěti mu po brejku poslal na hlavu Vidlička přesný centr a fotbalista přesnou rybičkou oslavil své nedávné devatenácté narozeniny.

Hosté museli hru ještě více otevřít, ale k velkým šancím se nedostávali a dávali Zlínu možnost k rychlým výpadům do rozevřené defenzivy. I proto v 75. minutě moc nechybělo tomu, aby Činčala po totožné situaci vystřihl repete prvního gólu. Liberecká obrana byla hodně děravá a přidat druhý mohl znovu i Zapletal, který ale nedokázal v pádu usměrnit do sítě zpětnou přihrávku Malára, a také s Hubáčkovým trestným kopem měl Hauzr hodně práce.

Hosté si sice v závěru ještě vytvořili další šance, ale především Slepička dnes neměl štěstí. Jeho dorážka z 86. minuty měla přesnost i razanci, ale Baránek byl znovu na místě a vedle Zapletala byl dalším hlavním strůjcem triumfu domácích.

Zlín - Liberec 1:0 (0:0)
Branka: 61. Zapletal. Rozhodčí: Beneš - Filípek, Hojsík. ŽK: Lukaštík, Baránek - Zápotočný, Valachovič. Diváci: 2153.
Zlín: Baránek - Vidlička, Kroča, Hubáček, Dujka - Lukaštík, Lasota, Švach (56. Zapletal), Dobeš - Malár (87. Janíček), Gomés (64. Činčala). Trenér: Palička.
Liberec: Hauzr - Šinglár, Valachovič, Lukáš, Zápotočný (79. Pudil) - Kisel, Polák, Hodúr, Papoušek (84. Němec) - Pospíšil, Slepička. Trenéři: Griga a Lavička.