Rubriky:

1. liga

Kluby chtějí valnou hromadu dřív

12. listopadu 2004 10:58 - PRAHA

Konec místopředsedy Českomoravského fotbalového svazu Milana Brabce ve funkci otevřel již jednou uzavřenou kapitolu - termín pořádání valné hromady. Ta by mimo jiné mohla instalovat nové vedení potížemi zmítaného fotbalu. Odpůrci ale namítají: před valnou hromadou se aféra musí uzavřít.

Výkonný výbor v září rozhodl, že plánovaný červnový termín se nebude přes korupční skandál měnit, ač se ozývaly hlasy pro uskutečnění mimořádné valné hromady v únoru či ještě dřív. Ani teď nepanuje jednota. Někteří podporují snahu skupiny "pěti" (Obst, Vacek, Košťál, Leška, Hadraba), která mimořádné jednání prosazovala. Zejména kvůli korupční aféře. Tou se zaštiťují i odpůrci. Na obavách ze zvolení lidí, u nichž by se zpětně prokázala účast na skandálu, staví rival "pětky" - olomoucký Jiří Kubíček.

Zájem zdola není

Vyšetřování aféry se táhne, podle všeho se bude uzavírat až na konci roku. Týká se Liberce, Jablonce, Teplic, Mostu, Sparty a HFK. Kluby se mohou dostat i k disciplinární komisi, která už dřív potrestala Slovácko, Žižkov a Vítkovice. Zabývá se i Opavou.

"Pokud by mimořádnou valnou hromadu někdo vyvolal, svolat ji musíme. Já s tím problém nemám," říká šéf svazu Jan Obst. Výkonný výbor valnou hromadu podle stanov může svolat sám, pokud to uzná za nutné nebo požádá-li o to nadpoloviční většina krajských či okresních fotbalových svazů a nebo nadpoloviční většina klubů ze čtyř nejvyšších soutěží. Zájem zdola byl dosud téměř nulový.

S oznámením o konání hromady musí výkonný výbor přijít s osmitýdenním předstihem. A co má změnit? Mluví se zvýšení samostatnosti profisoutěží, personální obměně a také o rozbourání dvoukomorového systému Čechy-Morava, který nezřídka paralyzuje jednání výkonného výboru. "Inicioval jsem, aby valná hromada byla v únoru, a byl jsem přehlasován známým poměrem 5:8. Čím dříve se uskuteční, tím dříve může vedení fotbalu získat lepší kredit," cituje ČTK šéfa Sparty Vlastimila Košťála.

Je třeba vyslat signál

I další prvoligové kluby z Čech chtějí valnou hromadu dříve. "Je třeba vyslat signál, že existuje vůle se vzniklou situací urychleně zabývat," tvrdí teplický ředitel František Hrdlička. Souhlasí i jablonecký šéf Jaroslav Kašpar, zdráhavější je liberecký Zbyněk Štiller: "Pokud nebude vyjasněna korupční aféra, nelze předpokládat, že vše sama vyřeší jen valná hromada."

I jindy radikálněji se vyslovující Vlastimil Sehnal, šéf 1. FC Brno, volí pozvolnější postup. "Nejde mi o kosmetické změny, ale o přestavbu všech svazových orgánů. Nevím, zda by k ní mohlo dojít v únoru," soudí Sehnal, který, stejně jako Košťál, ohlásil kandidaturu na šéfa svazu.

Rázné hlasy na rychlé svolání valné hromady se ozývají i z Moravy. "Může to být impuls, abychom se pokusili konečně vybřednout z nešťastné situace," míní Jakub Kahoun, předseda představenstva Baníku. "Nečekal bych ani na únor, při dobré vůli by to šlo ještě letos," nabádá drnovický Jan Gottvald.

vap, aš, bir, čto, Sport.cz, Právo

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..