Balajův gól vysvobodil Spartu, po výhře v Liberci je půlmistrem Plzeň

Třemi sobotními zápasy pokračovalo 15. kolo fotbalové Gambrinus ligy. Baník porazil Slovácko 2:1 a opustil poslední příčku tabulky. Vedoucí Plzeň vyhrála 2:1 v přitažlivém duelu na hřišti mistrovského Liberce a je tedy půlmistrem. Druhá Sparta se proti Teplicím dlouho trápila, nakonec jí Balaj trefil výhru a Letenští tak dál ztrácejí na lídra jen bod.

Vpravo zády Bekim Balej ze Sparty střílí gól. Zleva Tomáš Vondrášek a brankář Tomáš Grigar z Teplic. Mezi nimi Tomáš Zápotočný ze Sparty.

Minule se na Bazalech radovali z první domácí výhry, po porážce na Dukle ovšem fotbalisté Ostravy rychle spadli zpátky na poslední příčku tabulky. „Nedá se nic dělat, teď musíme porazit Slovácko," měl okamžitě jasno Martin Pulpit, nový kouč Baníku.

První poločas poznamenala velké nervozita, rozhodčí Bílek rozdal již do přestávky sedm žlutých karet. Pro Baník bylo velmi nepříjemné, že po faulu Valenty zůstal na trávníku ležet zkušený Svěrkoš a ve 36. minutě byl s bolestivou grimasou odnesen do šatny na nosítkách. A to se ostravský lídr po těžkém zranění teprve nedávno vrátil na hřiště...

Ostrava se ve druhé půli ujala vedení, skóre otevřel Majtán. Střídající Košút pak vyrovnal v téže minutě, co přišel na hřiště. Další náhradník Milosavljev však trefou z přímého kopu přisoudil výhru Baníku.

Slovan znovu hostil Plzeň. V posledním kole minulé sezóny mu remíza ve vzájemném duelu stačila k zisku mistrovského titulu. Teď se role obrátily. Viktoria ligu vedla, zatímco obhájce měl zatím dost daleko i k pohárovým příčkám.

S libereckými diváky se rozloučil Jan Nezmar, který po podzimu ukončí kariéru. Jako by si jeho spoluhráči řekli, že parťáka obdarují výhrou nad lídrem. Bosančič v 19. minutě otevřel po sóle skóre, navíc dvě minuty před přestávkou dostal plzeňský Procházka červenou kartu.

Viktoria ovšem ve druhém poločase i o deseti dokázala vyrovnat. Štípek se trefil jen dvě minuty poté, co přišel na hřiště. Televizní záznam však potvrdil, že gól padl z ofsajdu a neměl platit... Pak musel pro zranění odstoupit muž večera Nezmar a jeho tým mu rozlučku pokazil totálně. Darida vstřelil vítězný gól a Liberec ještě navrch v závěru přišel o vyloučeného Váchu, který na podzim viděl již třetí červenou kartu!

Letenští už během svého duelu s Teplicemi věděli, že Plzeň vyhrála a odskočila jim o čtyři body. Spartě chyběli nejlepší střelci Kadlec i Kweuke, takže zápas byl výzvou pro jejich náhradníky.

Bez střelců to však bylo trápení téměř až do konce. Sparta měla místy velkou převahu, jenže ne a ne se trefit. Nakonec to byl Balaj, náhrada za Kweukeho, kdo rozhodl. V 84. minutě se zdálo, že po standardce byla již střela Jarošíka gólová a míč skončil za čárou. Hrálo se však dál a balon do sítě propasíroval až albánský útočník.