Derby "S" ovládla Sparta! Letenští se po výhře nad Slavií vyhoupli do čela tabulky

Sobotní vyprodané derby nesmiřitelných rivalů Sparty a Slavie v rámci 23. kola fotbalové Gambrinus ligy dopadlo mnohem lépe pro hráče v rudém dresu. Sparťané vyhráli 3:1, pod první dva góly se přitom výrazně podepsal zadák hostí David Hubáček - nejprve si dal v 19. minutě vlastní gól, po jeho dalším zaváhání skóroval o osm minut později Václav Kadlec. Slavia sice v druhé půli snížila zásluhou Jana Vošahlíka, ale definitivní pojistku přidal krátce před koncem domácí záložník Ladislav Krejčí. Svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky se po výhře 3:1 posunuli na vedoucí příčku Gambrinus ligy, na vedoucí Plzeň mají tříbodový náskok. Západočeši hrají v neděli od 16 hodin v Uherském Hradišti proti Slovácku.

Hráči Sparty Praha oslavují druhý gól v derby se Slavií.

Již odpoledne se hrály další čtyři zápasy 23. kola - fotbalisté Teplic si s chutí zastříleli a svého rivala v boji o záchranu z Českých Budějovic porazili 4:0. Pro Severočechy to byla vůbec první výhra v jarní části soutěže. Hráči Dukly Praha otočili duel s Jabloncem, který dohrával bez vyloučeného Rossiho a na Julisce nakonec domácí tým zvítězil vysoko 5:1. Tři body získal také Liberec, který po gólu Ukrajince Rybalky těsně porazil Hradec Králové. Jihlava sice v Příbrami dvakrát vedla, nakonec si však odváží bod za remízu 2:2.

Nešťastník Hubáček

Sparta byla před derby pasována do role velkého favorita utkání, k vedoucímu gólu však Letenským výrazně přispěl hostující stoper Hubáček. Domácí záložník Hušbauer v 19. minutě odcentroval před branku, kde sice našel jen hlavu slávisty Hubáčka, ale ten dezorientován poslal míč mimo dosah gólmana Čontofalského do vlastní sítě.

To byla pro odhodlanou Slavii těžká rána. A další přišla o osm minut později - Čontofalský ve 27. minutě podcenil rozehrávku, Hubáček přišel o míč a Kadlec ho po Lafatově přiťuknutí bez otálení napálil k tyči do sítě.

Derby krátce po změně stran sice ještě zdramatizoval gól hostujícího Vošahlíka, Sparta ale definitivně rozhodla v 84. minutě poté, co Ladislav Krejčí zakončil rychlý protiútok domácího mužstva. Hráči v rudých dresech se tak minimálně do neděle posunuli na vedoucí příčku soutěže.

Teplice poprvé na jaře vyhrály

Teplice nastoupily proti soupeři, kterému se před utkáním rozpadla téměř celá obrana. Úvod do utkání měli lepší domácí a hned ve 14. minutě otevřel skóre hlavou Litsingi, který zužitkoval přesný centr Mahmutoviče. Teplický útočník poté připravil i další gól pro stopera Matulu, třetí zásah přidal bosenský kanonýr v 48. minutě z pokutového kopu. Bezradní budějovičtí fotbalisté si dvacet minut před koncem dali ještě nešťastný vlastní gól, když Novák tečoval do sítě pokus domácího útočníka Jindráčka.

Severočeši porazili svého soupeře vysoko 4:0 a připsali si vůbec první výhru v jarní části Gambrinus ligy, díky které se posunuli na 14. místo tabulky. Dynamo zůstává na chvostu, předposlední pozice patří po sobotě Hradci Králové, který prohrál 0:1 v Liberci. Jediný gól vstřelil U Nisy ukrajinský záložník Rybalka, který v 51. minutě hlavou zužitkoval Kušnírův přesný centr.

Dukla otočila duel s Jabloncem

Dukla Praha otočila duel s Jabloncem. Domácí vyhráli vysoko 5:1 a doma popáté za sebou naplno bodovali. Severočechy sice poslal do vedení Luboš Loučka, ale ještě do pauzy vyrovnal Španěl Néstor Albiach. V druhém poločase proměnil Petr Malý penaltu, které předcházelo vyloučení hostujícího Brazilce Rossiho. Výhru Pražanů pojistili v závěru svým druhým zásahem Néstor a dalšími dvěma góly Zbyněk Pospěch.

Fotbalisté Příbrami pod trenérem Františkem Strakou neprohráli ani ve čtvrtém zápase, když doma remizovali s Jihlavou 2:2. Hosté dvakrát vedli po střelách Karlíka a Masopusta, o vyrovnání se postarali Trapp a Tarczal. Příbrami po sobotních zápasech náleží 12. příčka tabulky.

Program 23. kola:
Brno - Olomouc 2:0
Sobota
Dukla - Jablonec 5:1
Branky: 36. a 79. Néstor, 85. a 87. Pospěch, 54. z pen. Malý - 25. Loučka. ČK: 53. Rossi (J).
Teplice - Č. Budějovice 4:0
Branky: 14. Litsingi, 36. Matula, 48. z pen. Mahmutovič, 71. vl. Novák.
Příbram - Jihlava 2:2
Branky: 18. Trapp, 54. Tarczal - 15. Karlík, 44. Masopust.
Liberec - Hradec Kr. 1:0
Branka: 51. Rybalka.
Sparta - Slavia 3:1
Branky: 19. vl. Hubáček, 27. Kadlec, 84. Krejčí - 50. Vošahlík.