Rubriky:

1. liga

Liberecký fotbalista Janů si přeje zažít vítěznou rozlučku s kariérou

31. května 2013 17:27 - Liberec

Liberecký fotbalista Tomáš Janů má před sebou poslední ligový zápas, v sobotu v závěrečném kole sezóny proti Příbrami ukončí svou bohatou kariéru. Devětatřicetiletý záložník, který v dresu Slovanu získal všechny tři mistrovské tituly, by se rád rozloučil gólem, hlavně si chce ale derniéru v nejvyšší soutěži užít. Po konci kariéry by měl zůstat v libereckém klubu jako kondiční trenér.

 

Petr Horník, Právo

Janů si kariéru už několikrát prodloužil, nyní se ale rozhodl, že dá vrcholovému fotbalu definitivně sbohem. "Probírali jsme to s trenérem i s Honzou Nezmarem (sportovní ředitel) a dospěli jsme k názoru, že kádr se bude obměňovat, že přijdou mladší kluci," řekl v rozhovoru s ČTK Janů.

"Něco jsem v tom fotbale prožil. Jedna životní etapa končí a druhá začne. Kdyby mi bylo 30 let, řešil bych to asi víc. Je mi skoro 40, kariéru jsem měl obrovsky dlouhou. Beru to tak, že věk se prostě zastavit nedá," uvedl Janů. Spolu s ním v sobotu zakončí kariéru i o půl roku starší brankář Zbyněk Hauzr.

Zatím na něj nostalgie z konce kariéry nedolehla, po zápase se prý ale zřejmě dojetí neubrání. "Přece jen je to patnáct let života, hodně vzpomínek, hodně emocí. Asi budu naměkko," podotkl Janů. "Ale doufám, že ne jako Honza Nezmar, který brečel týden v kuse. U mě to bude jen den," smál se Janů.

Trenér Jaroslav Šilhavý ho při rozlučce plánuje po delší době poslat na hřiště a Janů doufá, že si zápas hlavně užije. "Hattrick nebo gól by byl hezký," řekl s úsměvem. "Ale já si to půjdu hlavně užít. Doufám, že vyhrajeme. To loučení je určitě hezčí, když se vyhraje," prohlásil zkušený defenzivní záložník, který nastupoval i na levém kraji obrany.

Stane se kondičním trenérem

Cení si toho, jakou kariéru prožil. V dresu Liberce získal všechny tři tituly, zahrál si i evropské poháry a dělal kapitána. "V paměti mi zůstanou všechny ty tituly, zvednutí poháru na radnici, vítězství v poháru i zápasy v pohárové Evropě. Pro to ten fotbal člověk hraje. Věnuje se mu od osmi let, aby něco získal. Někdo za 300 zápasů nezíská nic, my jsme toho získali docela dost," ohlížel se Janů za svou kariérou.

Je rád, že ji může uzavřít symbolicky proti Příbrami, kde se narodil a kde s vrcholovým fotbalem začínal. "Půl fotbalového života jsem strávil v Příbrami, půl tady v Liberci. Jsem rád, že to vyšlo zrovna na tenhle zápas," pochvaloval si Janů.

Po skončení kariéry plánuje v Liberci zůstat, měl by působit jako klubový kondiční trenér. "V zimě jsem si udělal kurz fotbalového kondičního trenéra. Měl bych pomáhat nejen klukům v áčku, ale i v béčku, v dorostu i v žácích. Určitě je příjemnější zůstat ve známém prostředí než po patnácti letech odcházet někam do cizího," podotkl Janů.

Prý by ho lákalo dělat i klasického hlavního trenéra nebo asistenta, na druhou stranu si je vědom, že by musel hodně studovat, aby získal trenérskou licenci. "Nevím, jestli by se mi ve 40 letech chtělo. Zatím to neřeším, udělal jsem si kurz kondičního trenéra," dodal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..