Rubriky:

1. liga

Potížisty můžeme tvrdě trestat už nyní, tvrdí ministr vnitra po incidentech na Bazalech

28. března 2014 17:43 - Praha

Minimálně od roku 2008 měl být vytvořen seznam problémových fotbalových fanoušků, a kdyby kluby společně s Fotbalovou asociací FAČR efektivněji využívaly další nástroje jako třeba kamerový systém, nevznikly by podobně konfliktní a vyhrocené situace jako o víkendu na ostravských Bazalech. Tvrdí to ministr vnitra Milan Chovanec.

 

Milan Malíček, Právo

Diskuze o změnách v legislativě se rozhořela po sobotním ligovém utkání Ostravy se Spartou, které po poločasové přestávce na dvacet minut narušilo řádění výtržníků na tribunách. "Nejsme zastánci uspěchaného postupu, protože současná legislativa umožňuje potížisty tvrdě trestat," řekl Chovanec.

"Výtržníci dnes například můžou dostat až desetileté tresty zákazu vstupu na stadióny a musí se hlásit na policejních stanicích. A já moc rozdíl mezi deseti lety a doživotním nevidím. Ale současná legislativa se nevyužívá," přidal ministr.

Na vině jsou podle něj i státní zástupci. "Mobilní soudy na zápasech nemůžou plnit roli efektivně, protože když jsou fanoušci opilí, nejde je soudit v místě, kde trestný čin spáchali. Mnohdy navíc jsou jejich činy označeny jako přestupek, kdy místo soudu o trestu rozhodují obce. Tohle však budeme ještě řešit," řekl Chovanec.

Za problémy podle ministra však můžou zejména kluby, které dosud nedokázaly vytvořit databázi problémových fanoušků, přestože od ministerstva dostaly už před šesti lety návod, aby vše proběhlo v souladu se zákonem na ochranu osobních dat. "Vydali jsme brožuru, kde je podrobný návod, jak organizátoři sportovních akcí mají a můžou zajistit klid a pořádek na stadiónech," řekl Chovanec. "Vytvoření databáze potížistů je však prací fotbalové asociace, ne policie," uvedl.

Daňoví poplatníci nebudou platit pořadatelskou službu

"Navíc pokud znáte jména lidí, kteří jsou v daném sektoru, tak s pomocí kamerových systémů se potížisti hledají velmi snadno. Když ale nemáte seznam jmen, nemůžete spojit obličej se jménem a identifikace pak trvá velmi velmi dlouho," řekl Chovanec. Současně odmítl Peltův návrh, aby se na stadión vrátila policie.

"Není pravda, že policie na stadiónech není. Jsou tam antikonfliktní týmy a policisté v civilu, takzvaní spotteři. U rizikových zápasů, kterých je asi čtyřicet, policie doprovází fanoušky a je u stadiónu připravena zasáhnout," řekl. "Nechceme, aby se na stát přenesly náklady za pořadatelskou službu. Do roku 2009 stála policie u turniketů a pomalu trhala lístky. Není však možné, aby daňoví poplatníci platili fotbalovým klubům levnou pořadatelskou službu," prohlásil Chovanec.

Podle ministra má navíc vlastník stadiónu jasné právo rozhodovat o tom, koho na tribuny vpustí. "Proto měl být vytvořen seznam problémových fanoušků a měly být zavedeny kamerové systémy," uvedl Chovanec. "Jsme přesvědčeni o tom, že policie plní smlouvu s fotbalovou asociací na sto procent. Nejsme však přesvědčeni o tom, že náš partner se chová stejně," prohlásil.

Hlas policie nebyl v Ostravě vyslyšen

"Kdybych měl procentuálně vyjádřit, jak jednotlivé kluby a fotbalová asociace plní dohodu s policií, tak je to maximálně z dvaceti procent. Vnímáme to jako velký problém," přidal první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý.

Ostrava je podle Tuhého posledním příkladem, kdy policie upozorňovala asociaci na nevhodný čas i termín. "Ale hlas policie nebyl vyslyšen," řekl Tuhý s tím, že řada stadiónů v lize navíc nesplňuje bezpečnostní podmínky. "Kdybychom striktně dodržovali dohodu, tak velká většina stadiónů bude mít problém. Ale ani tady není poradní hlas policie slyšen a my se zpravidla licenčních řízení ani neúčastníme," uvedl Tuhý.

V pátek společně s Chovancem navštíví zápas mezi Bohemians 1905 a Ostravou. Ten patří mezi rizikové a kvůli událostem ze soboty byla zpřísněna bezpečnostní opatření, mezi něž patří i prodej lístků na jméno. "Chceme vidět jak ticketing a turnikety fungují v chodu. Je lepší mít osobní zkušenost, než rozhodovat od stolu," dodal Chovanec.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..