Ančic vystřelil Liberci výhru v Brně

BRNO

Stoprocentně úspěšní na hřištích soupeře zůstávají fotbalisté Liberce v novém ročníku první ligy. Po vítězství v Mladé Boleslavi vyhráli v pondělní dohrávce 2. kola i na hřišti Brna, které tak naopak po úvodní porážce v Příbrami zůstává bez bodu. Severočeši vyhráli těsným rozdílem 1:0, jediný gól utkání zařídil v 80. minutě Juraj Ančic.

Svěřenci trenéra Kotrby chtěli před domácími fanoušky uspět, na podmáčeném trávníku si první vážnější šanci ale připravil Liberec, Hološkovu snahu nicméně zmařil včasným vyběhnutím gólman Václavík. Hosté měli v úvodu navrch a Brňané zvedli hlavy až téměř po půl hodině hry.

Jenže Zelenkovu šanci zlikvidoval obránce Zápotočný a Mezlíkova jedovka mířila přímo do rukavic brankáře Čecha a navíc mimo branku. V 33. minutě pak stáhl v liberecké šestnáctce Holenda Trousila, sudí Damková nařídila pokutový kop, ale Černý proti libereckému gólmanovi neuspěl.

Otevřít skóre utkání se pak do poločasu nepodařilo ani hostujícímu Pudilovi, kterému lapil nedůraznou střelu Václavík, ani domácímu Sieglovi, jehož pohotovou ránu vyrazil Čech. Ten se vyznamenal hned v úvodu druhé půle, kdy nejprve vyrazil dělovku Švancary a vzápětí zlikvidoval dorážku Zelenky.

Gól přinesla až přesilovka

Aktivita Brňanů poté přešla na kopačky Libereckých, prosadit se ale nedokázali jak Hološko a po něm Holenda, tak Pospěch nebo Abrahám. Hostujícímu týmu v 73. minutě nahrál domácí Horejš, který po druhé žluté kartě putoval předčasně do kabin. A přesilovka Liberce přinesla ovoce už po sedmi minutách, kdy Václavíka propálil Ančic.

Domácí dostali Liberec v závěru zápasu pod drtivý tlak, vyrovnání ale nepřišlo. Naopak po chybě Václavíka, který vyběhl daleko od své branky, přišel málem druhý zásah do brněnského terče. Domácí gólman pak v nastavení ještě zachraňoval při brejku Liberce proti Hološkovi.

"Je to krutá prohra, stejně jako před týdnem v Příbrami. Měli jsme vyhrát, do vyloučení Horejše jsme šancí měli dost. Je to otázka proměňování, o čemž svědčí i nepovedená penalta," litoval po zápase trenér Brna Kotrba. Jeho protějšek Vítězslav Lavička byl naopak spokojený, jeho svěřenci se probojovali do čela ligy.

1. FC Brno - Slovan Liberec 0:1 (0:0)
Branka: 80. Ančic. Rozhodčí: Damková - Zlámal, Kafka. ŽK: Zelenka, Horejš, Holek, Černý - Šinglár, Holenda, Zb. Pospěch. ČK: 73. Horejš. Diváci: 1520.
Brno: Václavík - Horejš, Trousil, Schuster - P. Mezlík (75. Živný), Holek, P. Siegl, J. Černý, Hlavatý (88. Simr) - Zelenka, Švancara (67. A. Besta). Trenér: Kotrba.
Liberec: M. Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, T. Janů - Papoušek (68. Ančic), Hamouz, M. Abrahám, Pudil (83. Matula) - Holenda (61. Zb. Pospěch), Hološko. Trenér: Lavička.