Plzeň - Basilej 2:1Viktoria porazila osmifinalistu Ligy mistrů! Sparta spláchla Witsela a spol.

Dva přední české týmy uspěly v přípravných duelech ve Španělsku. Fotbalisté Plzně porazili 2:1 Basilej, v dresu osmifinalisty Ligy mistrů se představil i český reprezentant Marek Suchý. Sparta přehrála Tchien-Ťin hladce 4:1. Za třetí tým loňského ročníku čínské ligy nastoupili i Francouz Anthony Modeste či Belgičan Axel Witsel.

Plzeňský Marek Bakoš zahájil obrat skóre proti Basileji.

Plzeň získala v proslulém letovisku Marbella cenný skalp. Basilej sice vyhrála první poločas, suverénní lídr české ligy ovšem po přestávce skóre otočil. Nejprve Bakoš z penalty vyrovnal, vítězný gól si pak připsal Čermák.

Švýcarský šampión se chystá na očekávané osmifinále Ligy mistrů proti Manchesteru City. V brance Basileje tentokrát chyběl český reprezentant Tomáš Vaclík (nastoupil až v 71. minutě). Jeho náhradník Salvi inkasoval z pokutového kopu, který byl nařízen za faul na Pilaře. Rozhodující trefu viktoriáni přidali po vydařené kombinaci.

Sparta si nečekaně snadno poradila s předním čínským týmem, který trénuje známý Portugalec Paulo Sousa. Letenští se během první půlhodinky trefili třikrát, nejprve Hovorka a po něm dvakrát Ben Chaim. Ve druhé půli náskok navýšil Frýdek, soupeř snížil až po hrubce brankáře Dúbravky při rozehrávce. Pátý gól Sparty neplatil pro ofsajd.

"Kvalitní zápas a čtyři vstřelené góly jsou opět důležité pro sebevědomí. Doufám, že to takhle bude pokračovat a kluci si budou o něco víc věřit," kvituje pro klubový web asistent trenéra Radoslav Kováč. "Soupeř měl určitou kvalitu, vyzdvihnout musím jejich největší hvězdu Witsela, který je fantastický hráč. Měli v útoku také Modesteho, který je hodně silný v soubojích, ale kluci si s ním dokázali poradit, což je velmi dobře," dodává Kováč.

Fotbalisté Teplic se na umělé trávě v Ústí nad Labem střetli s domácím týmem a teprve gólem z poslední minuty zachránili aspoň remízu 3:3. Karviná porazila Třinec 1:0. Jihlava v prvním ze dvou vzájemných duelů zdolala České Budějovice 4:2, druhý skončil 1:1. Dukla prohrála v Norimberku 1:2.

Přípravná fotbalová utkání:
Ústí nad Labem - FK Teplice 3:3 (1:2)
Branky: 31. Jindráček, 48. Výborný, 52. Dramé - 13. Červenka, 16. Vaněček, 90. Soungole.
Teplice - I. poločas: Diviš - Čmovš, Ljevakovič, Král - Vondrášek, Soungole, T. Kučera, Krob - Rezek - Červenka, Vaněček.
II. poločas: Grigar - Vondrášek, Kodeš, Urma - Hyčka, Soungole, Gebert, A. Kučera - Žitný - Šup, Vošahlík. Trenér: Šmejkal.
Vysočina Jihlava - Dynamo České Budějovice 4:2 (0:1)
Branky: 75. a 88. Záviška, 58. Ikaunieks, 83. Dvořák - 5. a 69. Pešek.
Jihlava: Valeš (60. Kolář) - Nový, Tlustý, Štěpánek, Dujmovič - Ljovin - Fulnek, Urblík, Zoubele (69. Dvořák), Popovič (69. Záviška) - Ikaunieks (69. Klíma). Trenér: Svědík.
Vysočina Jihlava - Dynamo České Budějovice 1:1 (1:1)
Branky: 30. Mara - 35. Táborský.
Jihlava: Rakovan (60. Kolář) - Vaculík, Krejčí, Mikuška, Řezáč - Mara - Záviška (46. Matulka), Dvořák (46. Mašič), Daníček, Novotný - Klíma (46. Rabušic). Trenér: Svědík.
MFK Karviná - Třinec 1:0 (0:0)
Branka: 67. Weber.
Karviná: Krnáč (46. Pastornický) - Štěrba, Dreksa (46. Čolič), Hošek (46. Košťál), Letič (46. Eismann) - Štepanovský (46. Lingr), Smrž (46. Weber), Šisler (46. Janečka), Kalabiška - Moravec (46. Budínský) - Panák (46. Wágner). Trenér: Mucha.
Norimberk - Dukla Praha 2:1 (0:0)
Branky: 48. Stefaniak, 79. Garcia - 81. Brandner.
Dukla: Rada - Kušnír (68. Miloševič), Jiránek (68. Ostojič), Bezpalec (68. Brejcha), Preisler (68. Podaný) - Bilovský (68. Tetour), Holek, Doumbia (68. Holík) - Schranz (68. Brandner), Holenda (68. Vopat), Koreš (68. Djuranovič). Trenér: Hynek.
Španělsko: Viktoria Plzeň - Basilej 2:1 (0:1)
Branky: 49. Bakoš z pen., 57. Čermák - 17. Bua.
Plzeň - I. poločas: Hruška - Havel, Piroch, Hájek, Limberský - Petržela, Hrošovský, Ivanschitz, Zeman - Chorý, Krmenčík.
II. poločas: Hruška - Řezník, Hubník, Živulič, Kovařík - Hořava, Čermák - Kopic, Kolář, Pilař - Bakoš. Trenér: Vrba.
Španělsko: Sparta Praha - Tchien-ťin Čchüan-ťien 4:1 (3:0)
Branky: 23. a 26. Ben Chaim, 18. Hovorka, 65. M. Frýdek - 76. Čang Čcheng.
Sparta: Dúbravka (82. Bičík) - Zahustel (67. Karavajev), Hovorka, Štetina, M. Kadlec - Mavuba (46. Kulhánek), Sáček, M. Frýdek (82. Drchal) - Ben Chaim (70. Mustedanagič), Lafata (57. Plavšič), Vatajelu (86. Dao). Trenér: Stramaccioni.