Rubriky:

Hokej

Slovenské kluby souhlasí s působením HC Lev v Popradu, ale je stále mnoho otazníků

23. července 2010 13:03 - BRATISLAVA

Kluby slovenské hokejové extraligy souhlasí, aby celek HC Lev Hradec Králové působil v rámci Kontinentální ligy v sezóně 2010/11 v Popradu. Podle stanoviska společnosti Pro-Hokej, která řídí slovenskou extraligu, ale musí HC Lev splnit některé podmínky. Je to důležitý krok, zůstává ale stále mnoho nezodpovězených otázek.

Především v pondělí by se měl kauzou ještě zabývat na mimořádném výkonném výboru Slovenský svaz ledního hokeje.

"Představitelé klubů Slovnaft extraligy s účinkováním HC Lev v KHL na zimním stadiónu v Popradě nemají námitky za splnění následujících podmínek. HC Lev musí splnit všechny legislativní podmínky vyplývající z předpisů SZLH a IIHF a obchodní podmínky a závazky vůči Pro-Hokej, a.s. a HK Poprad," stojí v oficiálním prohlášení.

V případě, že se projekt uskuteční, čeká slovenské kluby finanční vyrovnání. "Kluby dostanou od HC Lev finanční vyrovnání, ale jeho výši nebudeme nyní zveřejňovat. Je to předčasné," řekl ČTK ředitel Pro-Hokeje Vladimír Paštinský s tím, že tato částka je výsledkem jednání s klubem HC Lev. "Stejně tak je to s vyrovnáním mezi HC Lev a HK Poprad, to je mezi těmito kluby," doplnil Paštinský. Tamní kluby se proti případnému odlivu sponzorů brání tím, že souhlasí s projektem v Popradu jen na nadcházející sezonu.

Bude Lev na Slovensku úspěšnější?

Páteční rozhodnutí mimořádného jednání sportovní rady Pro-Hokeje je pro klub HC Lev hodně důležitým krokem, i když jde jen o postoj klubů. Ten ale bude jedním z hlavních hledisek, která bude brát SZLH v potaz. Společnost Pro-Hokej, která řídí slovenskou extraligu, jednala o svém postoji ve Valčanské dolině poblíž Martina ve středu a některé kluby si vzali ještě čas na rozmyšlenou a dnes dopoledne se musely definitivně vyjádřit.

Logo hokejového klubu HC Lev PopradLogo hokejového klubu HC Lev Poprad


HC Lev chtěl původně působit v Hradci Králové, ale proti tomu se postavila Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, která řídí extraligu, a následně ji zamítl na začátku června i Český svaz ledního hokeje. Vedle postoje klubů byla pro ČSLH problémem legislativa.

"I když jednání se zástupci hradeckého klubu byla velmi seriózní, souhlas by znamenal možná zásah do současné legislativy svazu a byl by nemyslitelný bez předchozí písemné smlouvy mezi Českým svazem ledního hokeje a Kontinentální hokejovou ligou," řekl tehdy generální sekretář ČSLH Martin Urban. V současné době musí HC Lev vyřešit na Slovensku fakt, že není členem žádné národní federace, protože z ČSLH vystoupil a členem SZLH také není.

Fasel nemá námitek

Problém s působením klubu HC Lev v KHL v Popradu nemá ale v současné době Mezinárodní hokejová federace (IIHF). Její prezident René Fasel řekl deníku Šport, že nechává rozhodnutí na slovenský svaz. "Několikrát jsem mluvil s prezidentem KHL Alexandrem Medveděvem a zaznamenal jsem, že vedení této soutěže udělilo Lvu licenci na start v ní. To je všechno," prohlásil Fasel.

Prezident Mezinárodní hokejové federace IIHF René FaselPrezident Mezinárodní hokejové federace IIHF René Faselfoto: ČTK/Robert Parigger


Teď je podle Fasela na tahu slovenský svaz. "Musí rozhodnout, zda bude tuto iniciativu akceptovat nebo ne. Jestli dá zelenou, nebo zaujme negativní stanovisko jako v Česku a ve Finsku. Nemám důvod do toho zasahovat, rozhodnutí je na SZLH. Jestli bude s KHL na Slovensku souhlasit, my to budeme respektovat. Je ale pravda, že se musí splnit určité podmínky," doplnil Fasel.

Jedná se hlavně o legislativu. "Musí být všechno v pořádku, abychom mohli hráče v novém klubu zaregistrovat. Když se dodrží stanovená pravidla, nevznikne problém, aby se tato soutěž na Slovensku hrála. Společnou ligu mají například Rakušané, Slovinci a Maďaři, ale i Francouzi a Španělé," doplnil Fasel.

HC Lev byl do KHL přijat před týdnem a jeho účast má ještě schválit tamní Rada ředitelů. Ve středu byl zveřejněn i oficiální rozpis soutěže, která má díky zařazení Lva čtyřiadvacet účastníků. Vedení klubu dává narychlo dohromady realizační tým i kádr a chce v pondělí v Popradu zahájit přípravu.

Stále mnoho neznámých

V pondělí ale bude také čekat na rozhodnutí Slovenského svazu. Po jednání s HC Lev se sice ve čtvrtek vyjádřil předseda představenstva Chomutova Jaroslav Veverka, že viděl dokument se souhlasem Slovenského svazu ledního hokeje k účasti Lva v Popradu, ale zástupci SZLH s tím nesouhlasí.

"Viděl jsem povolení pro HC Lev od slovenského svazu. Slovenské kluby se možná ještě radí, ale svaz už těžko změní, co jednou schválil," tvrdil Veverka, který jednal s nováčkem KHL o uvolnění trenéra Radima Rulíka i některých hráčů. Ale na Slovensku informaci o povolení popírali. "Je to blbost. Žádné povolení jsme nevydali," citoval deník Šport člena výkonného výboru SZLH zodpovědného za oblast mezinárodních vztahů Igora Němečka.

Na Slovensku opakují, že stále marně čekají na oficiální žádost Ruské hokejové federace. "Slyšel jsem, že ve středu tu byl někdo z KHL, ale nevím, kdo s kým jednal. Nic se neposunulo dopředu, spíše naopak, víc se to zamlžuje. Uvidíme, co přinesou nejbližší dny a kam se pohneme. Zatím to vidím tak, že iniciativa HC Lev směřuje do ztracena," řekl Športu viceprezident SZLH Ján Filc.

Kdo oblékne dres?

Vedení klubu dává narychlo dohromady realizační tým i kádr a chce v pondělí v Popradu zahájit přípravu. Zatím to však nadále oficiálně nekomentuje. Mluví se o příchodu trenérů Miloslava Hořavy a Radima Rulíka, padají jména hokejistů Jaroslava Bednáře, Jana Platila, Pavla Brendla, obou jmenovců Petrů Sýkorů, ze Slovenska například Žigmunda Pálffyho, Ľuboše Bartečka, Richarda Lintnera, Radoslava Suchého či gólmana Karola Křižana.

Například útočník Petr Vampola, o němž se také mluvilo, se dohodl na kontraktu s Čeljabinskem. "Co se týká některých dalších hráčů, jsme ale s 'Popradem' v kontaktu. Nebudeme to ale komentovat, dokud se všechno nevyřeší," řekl hráčský agent Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest.

 

ČTK

Zrušit


Časová osa: Hokej

Filtr článků - Hokej


Výsledkový mix:

Extraliga ledního hokeje
dnes 16:30 Plzeň - Chomutov Plzeň - Chomutov
dnes 17:00 Vítkovice - Zlín Vítkovice - Zlín
dnes 17:00 Třinec - Litvínov Třinec - Litvínov
dnes 17:00 Pardubice - Olomouc Pardubice - Olomouc
dnes 17:20 ČT sport Ml. Boleslav - Brno Ml. Boleslav - Brno
dnes 18:00 Karlovy Vary - Hradec Králové Karlovy Vary - Hradec Králové
NHL
Včera Anaheim - Nashville Anaheim - Nashville 6:1
Včera Edmonton - Washington Edmonton - Washington 4:1
Včera NY Rangers - Boston NY Rangers - Boston 5:2
Včera NY Islanders - Montreal NY Islanders - Montreal 2:3
26.10.2016 San Jose - Anaheim San Jose - Anaheim 2:1 pp
26.10.2016 Los Angeles - Columbus Los Angeles - Columbus 3:2 pp
26.10.2016 Vancouver - Ottawa Vancouver - Ottawa 0:3
26.10.2016 Dallas - Winnipeg Dallas - Winnipeg 3:2
26.10.2016 St. Louis - Calgary St. Louis - Calgary 1:4
26.10.2016 Detroit - Carolina Detroit - Carolina 4:2
26.10.2016 Toronto - Tampa Bay Toronto - Tampa Bay 3:7
26.10.2016 Pittsburgh - Florida Pittsburgh - Florida 3:2
26.10.2016 Philadelphia - Buffalo Philadelphia - Buffalo 4:3 sn
26.10.2016 New Jersey - Arizona New Jersey - Arizona 5:3
26.10.2016 Boston - Minnesota Boston - Minnesota 0:5
dnes 01:00 Buffalo - Minnesota Buffalo - Minnesota
dnes 01:00 Philadelphia - Arizona Philadelphia - Arizona
dnes 01:00 Pittsburgh - NY Islanders Pittsburgh - NY Islanders
dnes 01:30 Toronto - Florida Toronto - Florida
dnes 01:30 Montreal - Tampa Bay Montreal - Tampa Bay
dnes 02:00 St. Louis - Detroit St. Louis - Detroit
dnes 02:00 Winnipeg - Dallas Winnipeg - Dallas
dnes 04:30 Los Angeles - Nashville Los Angeles - Nashville
dnes 04:30 San Jose - Columbus San Jose - Columbus
zítra 01:30 New Jersey - Chicago New Jersey - Chicago
zítra 01:30 Carolina - NY Rangers Carolina - NY Rangers
zítra 03:00 Colorado - Winnipeg Colorado - Winnipeg
zítra 03:00 Calgary - Ottawa Calgary - Ottawa
zítra 04:00 Vancouver - Edmonton Vancouver - Edmonton
zítra 04:00 Anaheim - Columbus Anaheim - Columbus
Kontinentální liga
Včera CSKA - Slovan CSKA - Slovan 4:2
Včera Petrohrad - Záhřeb Petrohrad - Záhřeb 6:0
Včera Kazaň - Chanty-Mansijsk Kazaň - Chanty-Mansijsk 4:1
Včera Jaroslavl - Minsk Jaroslavl - Minsk 6:3
Včera Nižněkamsk - Astana Nižněkamsk - Astana 0:3
Včera Togliatti - Jekatěrinburg Togliatti - Jekatěrinburg 2:1
Včera Kunlun - Chabarovsk Kunlun - Chabarovsk 1:0
26.10.2016 Dynamo - Riga Dynamo - Riga 2:1 sn
26.10.2016 Viťaz - Jokerit Viťaz - Jokerit 1:2
26.10.2016 Soči - Novgorod Soči - Novgorod 1:2
26.10.2016 Magnitogorsk - Novokuzněck Magnitogorsk - Novokuzněck 3:2
26.10.2016 Ufa - Omsk Ufa - Omsk 2:3
26.10.2016 Čeljabinsk - Novosibirsk Čeljabinsk - Novosibirsk 3:2
dnes 16:00 Magnitogorsk - Novosibirsk Magnitogorsk - Novosibirsk
dnes 16:00 Čeljabinsk - Omsk Čeljabinsk - Omsk
dnes 16:00 Ufa - Novokuzněck Ufa - Novokuzněck
dnes 18:30 Dynamo - Jokerit Dynamo - Jokerit
dnes 18:30 Viťaz - Riga Viťaz - Riga