Rubriky:

Hokej

Slovenské kluby souhlasí s působením HC Lev v Popradu, ale je stále mnoho otazníků

23. července 2010 13:03 - BRATISLAVA

Kluby slovenské hokejové extraligy souhlasí, aby celek HC Lev Hradec Králové působil v rámci Kontinentální ligy v sezóně 2010/11 v Popradu. Podle stanoviska společnosti Pro-Hokej, která řídí slovenskou extraligu, ale musí HC Lev splnit některé podmínky. Je to důležitý krok, zůstává ale stále mnoho nezodpovězených otázek.

Především v pondělí by se měl kauzou ještě zabývat na mimořádném výkonném výboru Slovenský svaz ledního hokeje.

"Představitelé klubů Slovnaft extraligy s účinkováním HC Lev v KHL na zimním stadiónu v Popradě nemají námitky za splnění následujících podmínek. HC Lev musí splnit všechny legislativní podmínky vyplývající z předpisů SZLH a IIHF a obchodní podmínky a závazky vůči Pro-Hokej, a.s. a HK Poprad," stojí v oficiálním prohlášení.

V případě, že se projekt uskuteční, čeká slovenské kluby finanční vyrovnání. "Kluby dostanou od HC Lev finanční vyrovnání, ale jeho výši nebudeme nyní zveřejňovat. Je to předčasné," řekl ČTK ředitel Pro-Hokeje Vladimír Paštinský s tím, že tato částka je výsledkem jednání s klubem HC Lev. "Stejně tak je to s vyrovnáním mezi HC Lev a HK Poprad, to je mezi těmito kluby," doplnil Paštinský. Tamní kluby se proti případnému odlivu sponzorů brání tím, že souhlasí s projektem v Popradu jen na nadcházející sezonu.

Bude Lev na Slovensku úspěšnější?

Páteční rozhodnutí mimořádného jednání sportovní rady Pro-Hokeje je pro klub HC Lev hodně důležitým krokem, i když jde jen o postoj klubů. Ten ale bude jedním z hlavních hledisek, která bude brát SZLH v potaz. Společnost Pro-Hokej, která řídí slovenskou extraligu, jednala o svém postoji ve Valčanské dolině poblíž Martina ve středu a některé kluby si vzali ještě čas na rozmyšlenou a dnes dopoledne se musely definitivně vyjádřit.

Logo hokejového klubu HC Lev PopradLogo hokejového klubu HC Lev Poprad


HC Lev chtěl původně působit v Hradci Králové, ale proti tomu se postavila Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, která řídí extraligu, a následně ji zamítl na začátku června i Český svaz ledního hokeje. Vedle postoje klubů byla pro ČSLH problémem legislativa.

"I když jednání se zástupci hradeckého klubu byla velmi seriózní, souhlas by znamenal možná zásah do současné legislativy svazu a byl by nemyslitelný bez předchozí písemné smlouvy mezi Českým svazem ledního hokeje a Kontinentální hokejovou ligou," řekl tehdy generální sekretář ČSLH Martin Urban. V současné době musí HC Lev vyřešit na Slovensku fakt, že není členem žádné národní federace, protože z ČSLH vystoupil a členem SZLH také není.

Fasel nemá námitek

Problém s působením klubu HC Lev v KHL v Popradu nemá ale v současné době Mezinárodní hokejová federace (IIHF). Její prezident René Fasel řekl deníku Šport, že nechává rozhodnutí na slovenský svaz. "Několikrát jsem mluvil s prezidentem KHL Alexandrem Medveděvem a zaznamenal jsem, že vedení této soutěže udělilo Lvu licenci na start v ní. To je všechno," prohlásil Fasel.

Prezident Mezinárodní hokejové federace IIHF René FaselPrezident Mezinárodní hokejové federace IIHF René Faselfoto: ČTK/Robert Parigger


Teď je podle Fasela na tahu slovenský svaz. "Musí rozhodnout, zda bude tuto iniciativu akceptovat nebo ne. Jestli dá zelenou, nebo zaujme negativní stanovisko jako v Česku a ve Finsku. Nemám důvod do toho zasahovat, rozhodnutí je na SZLH. Jestli bude s KHL na Slovensku souhlasit, my to budeme respektovat. Je ale pravda, že se musí splnit určité podmínky," doplnil Fasel.

Jedná se hlavně o legislativu. "Musí být všechno v pořádku, abychom mohli hráče v novém klubu zaregistrovat. Když se dodrží stanovená pravidla, nevznikne problém, aby se tato soutěž na Slovensku hrála. Společnou ligu mají například Rakušané, Slovinci a Maďaři, ale i Francouzi a Španělé," doplnil Fasel.

HC Lev byl do KHL přijat před týdnem a jeho účast má ještě schválit tamní Rada ředitelů. Ve středu byl zveřejněn i oficiální rozpis soutěže, která má díky zařazení Lva čtyřiadvacet účastníků. Vedení klubu dává narychlo dohromady realizační tým i kádr a chce v pondělí v Popradu zahájit přípravu.

Stále mnoho neznámých

V pondělí ale bude také čekat na rozhodnutí Slovenského svazu. Po jednání s HC Lev se sice ve čtvrtek vyjádřil předseda představenstva Chomutova Jaroslav Veverka, že viděl dokument se souhlasem Slovenského svazu ledního hokeje k účasti Lva v Popradu, ale zástupci SZLH s tím nesouhlasí.

"Viděl jsem povolení pro HC Lev od slovenského svazu. Slovenské kluby se možná ještě radí, ale svaz už těžko změní, co jednou schválil," tvrdil Veverka, který jednal s nováčkem KHL o uvolnění trenéra Radima Rulíka i některých hráčů. Ale na Slovensku informaci o povolení popírali. "Je to blbost. Žádné povolení jsme nevydali," citoval deník Šport člena výkonného výboru SZLH zodpovědného za oblast mezinárodních vztahů Igora Němečka.

Na Slovensku opakují, že stále marně čekají na oficiální žádost Ruské hokejové federace. "Slyšel jsem, že ve středu tu byl někdo z KHL, ale nevím, kdo s kým jednal. Nic se neposunulo dopředu, spíše naopak, víc se to zamlžuje. Uvidíme, co přinesou nejbližší dny a kam se pohneme. Zatím to vidím tak, že iniciativa HC Lev směřuje do ztracena," řekl Športu viceprezident SZLH Ján Filc.

Kdo oblékne dres?

Vedení klubu dává narychlo dohromady realizační tým i kádr a chce v pondělí v Popradu zahájit přípravu. Zatím to však nadále oficiálně nekomentuje. Mluví se o příchodu trenérů Miloslava Hořavy a Radima Rulíka, padají jména hokejistů Jaroslava Bednáře, Jana Platila, Pavla Brendla, obou jmenovců Petrů Sýkorů, ze Slovenska například Žigmunda Pálffyho, Ľuboše Bartečka, Richarda Lintnera, Radoslava Suchého či gólmana Karola Křižana.

Například útočník Petr Vampola, o němž se také mluvilo, se dohodl na kontraktu s Čeljabinskem. "Co se týká některých dalších hráčů, jsme ale s 'Popradem' v kontaktu. Nebudeme to ale komentovat, dokud se všechno nevyřeší," řekl hráčský agent Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest.

 

ČTK

Zrušit


Časová osa: Hokej

Filtr článků - Hokej


Výsledkový mix:

NHL
Dnes Vancouver - Philadelphia Vancouver - Philadelphia 5:1
Dnes Colorado - Dallas Colorado - Dallas 6:4
Dnes Nashville - New Jersey Nashville - New Jersey 2:1 sn
Dnes Columbus - Anaheim Columbus - Anaheim 1:2 pp
Dnes Washington - Buffalo Washington - Buffalo 4:3 sn
Dnes Pittsburgh - Los Angeles Pittsburgh - Los Angeles 4:3 pp
Dnes NY Islanders - Detroit NY Islanders - Detroit 4:3 sn
Dnes Florida - Toronto Florida - Toronto 4:3 pp
Dnes Montreal - Ottawa Montreal - Ottawa 5:2
Včera Minnesota - Calgary Minnesota - Calgary 1:2
Včera Edmonton - Philadelphia Edmonton - Philadelphia 4:1
Včera Chicago - Winnipeg Chicago - Winnipeg 3:4 pp
Včera St. Louis - Colorado St. Louis - Colorado 4:3 pp
Včera Detroit - Ottawa Detroit - Ottawa 2:4
Včera Carolina - Washington Carolina - Washington 5:6 sn
Včera Pittsburgh - Boston Pittsburgh - Boston 5:3
Včera NY Rangers - Arizona NY Rangers - Arizona 3:4 pp
Včera New Jersey - Las Vegas New Jersey - Las Vegas 5:4 pp
dnes 19:00 NY Rangers - Las Vegas NY Rangers - Las Vegas
dnes 19:00 Carolina - Arizona Carolina - Arizona
dnes 21:00 St. Louis - Calgary St. Louis - Calgary
dnes 23:00 Boston - Buffalo Boston - Buffalo
zítra 01:00 Chicago - San Jose Chicago - San Jose
zítra 01:00 Winnipeg - Tampa Bay Winnipeg - Tampa Bay
zítra 04:00 Vancouver - Edmonton Vancouver - Edmonton
Kontinentální liga
zítra 13:30 Kunlun - Chabarovsk Kunlun - Chabarovsk