Jágr hrdinou finále Super Six

PETROHRAD

Především Jaromíru Jágrovi mohou poděkovat hokejisté ruského Omsku za celkový triumf na turnaji evropských mistrů Super Six v Petrohradu. Avangard porazil finský Kärpät Oulu v prodloužení 2:1, český útočník byl nejprve u vyrovnávací branky a poté v nastavení sám rozhodl o vítězství svého týmu.

Společně s Jágrem se z vítězství nad Oulu v prestižní soutěži, která navazuje na dřívější Pohár mistrů evropských zemí a Evropskou ligu, radoval i další útočník Jaroslav Bednář. Dvojice Petr Tenkrát, Viktor Ujčík, hájící barvy finského šampióna, opouštěla petrohradský Ledový palác zklamaná.

Omsk si tak zajistil prémii 270 000 švýcarských franků (asi 5,28 miliónu korun), Oulu dostalo od zástupců Mezinárodní hokejové federace 150 000 franků. Jágr však v dějišti turnaje potvrdil, že vedení Avangardu vypsalo pro tým daleko vyšší prémii za první místo - rovný milión dolarů.

Finové začali lépe

Zápas, který zakončil čtyřdenní snažení šesti evropských celků, začal lépe pro finského šampina. Po nevyužitých přesilovkách na každé straně se v třinácté minutě přesně trefil obránce Ilkka Mikkola, jenž tak teprve podruhé na turnaji překonal kanadského brankáře ve službách Omsku Norma Maracla.

Na další branku si muselo 10 000 diváků, nejvyšší návštěva v průběhu celé akce, počkat až do třetí třetiny. Maracle i jeho protějšek Niklas Bäckström totiž chytali spolehlivě a na rozdíl od minulých zápasů se jejich spoluhráči neprosazovali ani v početních výhodách.

K velké radosti ruských fanoušků se ale Omsku přece jen podařilo vyrovnat. Devět minut před koncem normální hrací doby se o to postaral Kaljužnyj a vynutil si prodloužení, které posléze neodvrátily ani dvouminutové tresty na ruské a finské straně.

Ideální šanci rozhodnout měl Omsk hned v úvodu prodloužení, kdy finskou čtveřici oslabil vyloučený reprezentační útočník Jussi Jokinen. Avangard toho sice nevyužil, ale nakonec nemusel litovat. V čase 74:38 rozhodl zápas svým druhým gólem na turnaji Jágr.

Super Six - finále
Avangard Omsk - Kärpät Oulu 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 51. Kaljužnyj (Jágr, Tverdovskij), 75. Jágr (Sušinskij, Nikitin) - 13. Mikkola (Viuhkola). Rozhodčí: Larking (Švéd.) - Makarov, Olenin (oba Rus.). Vyloučení: 6:9, navíc Vallin (Oulu) 10 min. Bez využití. Diváci: 10.000.
Omsk: Maracle - Guskov, Rjabykin, Tverdovskij, Bondarev, Panov, Gusev, Nikitin - Sušinskij, Prokopjev, Zatonskij - Jágr, Kaljužnyj, Popov - Kovalenko, Kurjanov, Bednář - Nazarov, Chacej, Perežogin - Subbotin. Trenéři: Bělousov, Šastin.
Oulu: Bäckström - Kukkonen, Lehtonen, Boumedienne, Vallin, Lotvonen, Mikkola, Korpikari - Tenkrát, Palsola, J. Jokinen - Somervuori, Viuhkola, Pyuörälä - Ujčík, Saarenheimo, Haataja - Juntunen, Sihvonen, Aarnie - Pesonen. Trenéři: Jalonen a Haapakoski.