Mladíkům se sen o zlatu rozplynul

PLZEŇ

Konec nadějím na zlaté medaile z mistrovství světa přineslo českým hokejistům do 18 let dramatické prodloužení pátečního semifinálového duelu s Kanadou. Ta se po výhře 3:2 nad svěřenci trenérů Kopřivy a Bednáře utká v nedělním finále se Spojenými státy, domácí sehrají od 13 hodin zápas o bronz se Švédskem.

Český tým měl nejhorší vstup do zápasu na turnaji. Neuplynulo ani pět minut hry a první kanadskou přesilovku proměnil šikovnou tečí Bertram. Domácí jakoby měli ze soupeře respekt, za celou první třetinu musel kanadský gólman Price čelit jediné nebezpečnější akci. Jejím autorem byl Frolík, který našel před brankou zcela osamoceného Hanzala, jenže ten neměl rychlost a jeho blafák na místě Price zneškodnil.

Kanaďané se radovali i z druhé branky, jenže ta padla poté, co na ledě zůstal ležet Kuchejda, domácí přestali hrát a těsně před gólovou střelu se k přerušení hry odhodlal i rozhodčí. Ve druhé třetině už se čeští hráči osmělili a Kudělkovo ránu zastavila jen tyč. Kanadská tvrdost ovšem dělala potíže české rozehrávce, z čehož pramenilo několik nepříjemností, které musel řešit gólman Pavelec.

Klíčové momenty druhé třetiny ale přišly až krátce před jejím koncem. Nejprve Kuchejda připravil gólovou střelu pro Hanzala a o necelou minutu později si našel prostor za kanadskou obranou Květoň a své sólo proměnil. Od tohoto momentu hnala český tým vpřed celá hala, jenže na chvíli ji opět utišila kanadská přesilovka, kterou využil Pyatt.

Kanaďané ke svému tradičnímu důrazu přidali ještě něco navíc, a tak se s blížícím koncem čím dál více soubojů dohrávalo i po přerušení. Dramatický večer vrcholil až v prodloužení. Český tým měl více ze hry, ale rozhodla šťastná teč Latendresse.

Kanada - Česko 3:2 pp (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Bertram (Gragnani), 42. Pyatt, 66. Latendresse (Letang) - 38. Hanzal (Kuchejda), 39. Květoň (Káňa). Rozhodčí: Awizus (Něm.) - Coenen (Niz.), Glines (USA). Vyloučení: 11:8. Využití: 2:0. Diváci: 7183.
Česko: Pavelec - Vojta, Mašek, Kudělka, O. Poživil, Hegegy, D. Růžička, Kanov - Květoň, Sobotka, T. Pospíšil - Kuchejda, Hanzal, Michael Frolík - Černý, Fiala, Kalus - Káňa, Rákos, Tlustý. Trenéři: Kopřiva a Bednář.
Kanada: Price - Parent, Mikkelson, Letang, Bourdon, Gragnani, Kurceba - Clutterbuck, Hobson, Clune - Setoguchi, O'Marra, Pyatt - Bertram, Brassard, Latendresse - Lawrence, Bass, Neal. Trenér: Camp.