Finsko - Česko 2:3Reprezentace na úvod Českých her porazila Finy a v tabulce EHT se dotáhla na vedoucí Rusy

27. Hubáček 0 : 1
27. Tenkrát 0 : 2
29. Pesonen 1 : 2
46. Viitaluoma 2 : 2
47. Irgl 2 : 3

Brno

Vítězně vstoupila hokejová reprezentace do Českých her, závěrečného dílu seriálu Euro Hockey Tour. Svěřenci kouče Aloise Hadamczika porazili v Brně Finsko 3:2, vítěznou trefu zaznamenal ve 47. minutě Zbyněk Irgl. Češi se tak v tabulce EHT dotáhli s osmnácti body na vedoucí Rusko, které v souběžně hraném utkání v Jönköpingu prohrálo s domácími Švédy 2:4.

Český hokejový útočník Petr Hubáček (vlevo) slaví se Zbyňkem Irglem (uprostřed) a Jiřím Novotným gól proti Finsku.

V obrovském tempu a s maximálním nasazením vlétl národní tým na Finy a ti během úvodní desetiminutovky nevěděli, kam dřív skočit. Všechny čtyři útočné formace si vypracovávaly místy až drtivý tlak, Suomi ale držel gólman Ortio. Tak jako při zakončení Vondrky, kdy puk zastavil maskou, nebo při nebezpečném výpadu Gulaše od pravého mantinelu.

Hosté se poprvé osmělili až ve dvanácté minutě, Wirtanenovi však na poslední chvíli dokázal vypíchnout puk obětavý Linhart. V úvodu druhé třetiny Seveřané přeci jen přidali, pomohlo jim k tomu i vyloučení Vondrky. Jenže Hadamczikovi svěřenci první oslabení nejenže ustáli, po jeho skončení navíc soupeře pořádně zchladili.

Na začátku 27. minuty našel Novotný v mezikruží operujícího Hubáčka a brněnský rodák střelou přes obránce zaznamenal svůj premiérový gól za národní mužstvo v této sezóně. Za dalších padesát vteřin se navíc po pravém křídle protáhl Hertl, i s trochou štěstí protlačil puk k Tenkrátovi, který překonal Ortia podruhé.

Koukal neproměnil trestné střílení

Finové se však z dvojitého úderu rychle oklepali. Po minutě a půl vypálil po Aaltonenově přihrávce z voleje Pesonen, Kovář se nestačil včas přesunout k druhé tyči a bylo sníženo.

Ve druhé minutě závěrečné části hry Kousa fauloval Koukala a rozhodčí nařídili trestné střílení. Centr třetí lajny si v něm sice položil Ortia k ledu, pak však bekhendem orazítkoval jen pravou tyč. Čechy to navíc mrzelo o to víc, že o čtyři minuty později zakončil přesilovkovou kombinaci střelou do prázdné branky Viitaluoma.

Jenže nerozhodné skóre vydrželo jen 76 vteřin. Hubáček po vniknutí do útočné třetiny našel od levého mantinelu Irgla, jenž vrátil českému celku vedení. A to ještě mohl hned vzápětí přidat čtvrtý gól Koukal, Ortio jej ale i s pomocí horní tyčky vychytal. Finové pak sice přidali, 36 vteřin před třetí sirénou zkusili i hru bez gólmana, Češi ale hubený náskok udrželi.

České hokejové hry - čtvrtý díl Euro Hockey Tour:
Finsko - Česko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 27. Hubáček (Novotný), 27. Tenkrát (Hertl, Nakládal), 47. Irgl (Hubáček) - 29. Pesonen (Aaltonen, Hytönen), 46. Viitaluoma (Salminen, Jormakka). Rozhodčí: Sergejev, Anisimov (oba Rus.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 5860.
ČR: Jakub Kovář - Voráček, Čáslava, Krejčík, Nakládal, Linhart, Mojžíš - Irgl, Novotný, Hubáček - Hertl, Vrána, Tenkrát - Kašpar, Koukal, Vondrka - Gulaš, Pech, I. Rachůnek. Trenér: Alois Hadamczik.
Finsko: Ortio - V. Lajunen, Lepistö, Hietanen, Mäenpää, Kousa, Väänänen, Kukkonen, Melart - Jormakka, Viitaluoma, Salminen - Aaltonen, Hytönen, Pesonen - Hagman, Wirtanen, Pihlström - Haataja, Lahti, Sallinen. Trenér: Jukka Jalonen.
Švédsko - Rusko 4:2 (1:0, 3:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Danielsson (Fransson), 21. Persson (Kronwall, Rosén), 25. Axelsson, 29. Omark (Kronwall) - 33. Mozjakin (Petrov, Birjukov), 36. Svitov (Soin, Mozjakin). Rozhodčí: Laaksonen, Fonselius (oba Fin.) - Käck, Dahmén (oba Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 5282.
Švédsko: Backlund - Fälth, Andersén, Nilsson, Kronwall, Ahnelöv, Fransson, Rahimi, Viklund - Thörnberg, Persson, Axelsson - Andersson, Järnkrok, Omark - Klasen, Rosén, Danielsson - Arlbrandt, Hjalmarsson, Jämtim - Pettersson. Trenér: Pär Marts.
Rusko: Barulin (29. Košečkin) - Rjasenskij, I. Nikulin, J. Birjukov, Medveděv, Denisov, Bělov, Kornějev, Zajcev - Pěrežogin, Averin, Popov - Kuzněcov, Šipačov, Mozjakin - Petrov, Těreščenko, Tichonov - Soin, Svitov, Plotnikov - Kazionov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.