Vrbata rozhodl v prodloužení o výhře Liberce

ZNOJMO

Až střelecky úspěšný závěr zápasu vynesl hokejistům Liberce vítězství ve Znojmě v prodloužení nad domácími Orly 2:1. Znojmo vedlo od 6. minuty brankou Benáka. Vyrovnat se podařilo Nedorostovi až 94 sekund před koncem normální hrací doby a rozhodující gól vstřelil po 66 sekundách prodloužení blafákem Vrbata.

Liberec vsadil hned od úvodních sekund na agresivní nátlakovou hru, kterou svého soupeře zaskočil natolik, že ten se úvodní čtyři minuty takřka nedostal z vlastní obranné třetiny. Uzdravený brankář Vokoun řešil jednu nebezpečnou situaci za druhou, libereckému tlaku ale odolal. Teprve po pěti minutách Orli srovnali krok a po jednom z prvních protiútoků se jim podařilo vstřelit branku. Po Pucherově přihrávce zpět k modré čáře si obránce Benák počkal, až se skákající kotouč uklidní a střelou příklepem trefil přesně horní růžek Hniličkovy branky.

Hokej měl tempo i potřebný spád, ovšem na obou stranách vynikali obránci, kteří nepouštěli soupeře do střeleckých příležitostí. V závěru úvodní třetiny se Znojmu naskytla při 87 sekund dlouhé přesilové hře pěti proti třem naděje na zvýšení náskoku. Ovšem Liberec se i ve třech stačil ubránit.

Od druhé třetiny Liberec postrádal zraněného obránce Fischera, místo něj se střídali Moravec a Holub. Liberec se pokoušel o vyrovnání, nejblíže ke vstřelení branky měl ve 29. minutě Nedorost, jehož střela ze šesti metrů pouze rozezvonila tyčku znojemské branky. Také Orli měli několik šancí ke zvýšení náskoku. Slibně vypadala v závěru třetiny především akce obránce Bičánka, který ale z pěti metrů přestřelil branku.

I ve třetí části hry na obou stranách převažovala dokonalá defenzivní hra. Liberec se s přibývajícími minutami pokoušel prolomit obrannou hráz Orlů, což nahrálo domácím hokejistům ke dvěma sólovým útokům. Uram ale svůj nájezd zakončil střelou jen do lapačky brankáře Hniličky a Pucherův pokus o blafák pozorný liberecký brankář zneškodnil.

Liberec se odhodlal 125 sekund před koncem třetí třetiny ke hře bez brankáře a odvážný tah vynesl po 31 sekundách vyrovnání. Přetížená znojemská obrana chybovala a Nedorost protlačil kotouč z bezprostřední blízkosti za záda brankáře Vokouna a vynutil si prodloužení. V něm brzy rozhodl o bodu navíc na liberecké konto Vrbata.

Jan Votruba (Znojmo): "Liberec začal ve velkém stylu, hráli aktivně v obraně a napadali nás do hloubky naší třetiny. My jsme se z tlaku nemohli dlouho dostat, i když se nám podařilo vstřelit branku. Od poloviny zápasu jsme se dostávali více do šancí. Kdybychom v závěru proměnili alespoň jeden ze dvou sólových nájezdů, tak jsme zápas dotáhli do vítězného konce. Navzdory prohře v prodloužení si tým zaslouží pochvalu za ohromnou bojovnost."

Josef Paleček (Liberec): "Do Znojma jsme si přejeli pro bod. Vezeme dva, takže jsme spokojeni. Vsadili jsme na aktivní obranu, u níž jsme vydrželi až do konce zápasu. Klíčovým momentem zápasu byla naše hra v oslabení tří proti pěti, v níž jsme se ubránili a nedostali branku. Trpělivostí se nám podařilo v závěru nepříznivý výsledek otočit. Obránce Fischer si obnovil zranění operovaného ramene."

Znojmo - Liberec 1:2P (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Benák (Pucher) - 59. Nedorost (Vrbata, Rataj), 61. Vrbata (Sailer, Modrý). Rozhodčí: Jebavý - Český, Kostka. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 4800.
Znojmo: Vokoun - R. Němeček, Bičánek, Soudek, Mojžíš, Benák, Toman, Křetínský - R. Erat, Ludvík, Eliáš - Plášek, P. Pucher, Uram - Vorel, Haman, I. Rachůnek - Barus, Mikulík, Ondřej. Trenéři: Hořava a Votruba.
Liberec: Hnilička - L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý, M. Duben, Fischer, J. Moravec, od 24. navíc Holub - Vaic, Rataj, Štrba - R. Vrbata, Nedorost, Sailer - Vampola, Plodek, Víšek - Klimenta, Pabiška, Jech. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.