Rubriky:

MS 20

Hokejovou dvacítku čeká na úvod šampionátu silné Švédsko

26. prosince 2009 13:05 - REGINA

Nelehký vstup čeká české hokejisty v jejich úvodním duelu na mistrovství světa hráčů do dvaceti let v kanadské Regině. V základní skupině B se v sobotu od 20:00 utkají se Švédskem, které obhajuje stříbro z posledního šampionátu a i tentokrát se řadí k největším favoritům turnaje. Zápas vysílá přímým přenosem ČT4.

 

Geoff Howe, ČTK/AP

Mladý tým Tre kronor v přípravě těsně před šampionátem podlehl domácí Kanadě vysoko 2:6, na Štědrý den pak porazil Švýcarsko 5:1. Seveřané se netají tím, že touží ukončit dlouhé čekání na prvenství. To v historii dobyli pouze jedinkrát v roce 1981.

V letošních vzájemných utkáních se českým juniorům na Švédy vůbec nedařilo, podlehli jim postupně 0:2, 2:6 a 1:4. Tristní je také pohled do historie, neboť od MS v Kanadě na přelomu let 2005 a 2006 spolu obě mužstva odehrála 15 duelů a Češi se radovali pouze jedinkrát na konci srpna 2008, kdy v domácím prostředí udolali Švédy 4:3 v nastavení.

Trenér Jaromír Šindel však i přes sílu soupeře, který hrál na posledních dvou šampionátech finále, věří v dobrý výsledek. "Švédové mají velice silné mužstvo, ale hráči mají vyzkoušeno, že se s nimi dá hrát. Roli favorita musí potvrdit Švédové, v tom může být naše výchozí pozice snazší," uvedl Šindel.

Trenéři ještě zvažují zúžení kádru

Podobný názor sdílí také jedna z hlavních postav českého výběru na minulém mistrovství světa této věkové kategorie útočník Jan Káňa. "Švédsko je jasným favoritem skupiny, ale můžeme s ním hrát. Zejména když budeme mít v sestavě kluky z Kanady zvyklé na užší kluziště, co umí hrát tvrdě. Pak máme šanci uhrát výsledek i se Švédy," věří Káňa.

V českém týmu již po dvou povedených přípravných utkáních s Američany (3:2 po samostatných nájezdech) a Kanadou (2:3) došlo k zúžení kádru. Po prvním duelu tým opustil obránce Milan Dóczy. Podle původního záměru trenérů měl být kádr po tréninku na Štědrý den zúžen ještě o další dva hráče. "Zatím je však jediným potvrzeným obránce Adam Sedlák, druhé jméno ještě trenéři zvažují," řekl ČTK generální manažer týmu Jiří Látal.

Potvrdil také původní Šindelův záměr vyrazit do boje proti Švédům pouze ze třemi kompletními pětkami.

Program:
Sobota 26. prosince:
Skupina A (Saskatoon):
22:00 Lotyšsko - Kanada
Skupina B (Regina):
20:00 Česká republika - Švédsko (ČT4)
24:00 Rusko - Rakousko
Neděle 27. prosince:
Skupina A (Saskatoon):
2:00 Slovensko - USA
22:00 USA - Švýcarsko
Skupina B (Regina):
20:00 Rakousko - Švédsko
24:00 Česká republika - Finsko

ČTK

Zrušit


Časová osa: MS 20

Filtr článků - MS 20