Rubriky:

MS 20

Šindel po MS dvacítek: Cíle jsme nesplnili, je to neúspěch

6. ledna 2010 11:18 - SASKATOON

Trenér české hokejové reprezentace do 20 let Jaromír Šindel plánoval, že na světovém šampionátu vrátí národní tým zpět mezi medailisty. Nakonec byl rád, že svůj tým udržel v elitní skupině. Čeští mladíci sice se záchranou problém neměli, ale konečné sedmé místo na turnaji je i podle Šindela zklamáním.

 

Milan Malíček, Právo

"Neúspěch spočívá především v tom, že jsme se neprobojovali do play off. Kolikátí pak skončíte, na tom už nezáleží. Spokojení bychom byli s postupem ze skupiny. Následně bychom se pokusili hrát o medaile, ovšem nepodařilo se nám to splnit," řekl Šindel. Jeho svěřenci v základní skupině prohráli se Švédskem, Finskem i Ruskem a sen o postupu do play off se jim rozplynul.

Před turnajem přitom Šindel o zisku medaile mluvil hodně hlasitě. "Když jsme o tom s asistenty před turnajem mluvili, došli jsme k závěru, že jsme schopni postavit konkurenceschopný tým. Za tím si stojím i teď," uvedl s odstupem několika dní. Dobře si však uvědomuje, že česká realita je jiná než před deseti lety, kdy junioři MS dokázali dvakrát vyhrát. "Všichni víme, v jaké se nacházíme situaci. Jestli si ale někdo myslí, že jsme byli i před těmi deseti lety, když jsme šampionát vyhráli, lepší než Kanada nebo Rusko, tak se hodně plete," řekl.

Jednou z příčin českého neúspěchu byla podle Šindela krátká příprava a fakt, že hráči ze zámoří nebyli v ideální formě. "Naším problémem je, že se pořád ohlížíme na trenéry v extralize. Naši hráči přijeli z klubu a byli připraveni. Ovšem hráči, kteří působili v zámoří, nebyli v optimální formě," uvedl Šindel, jenž do nominace zařadil deset hráčů působících v juniorských soutěžích za Atlantikem.

Chyběl přirozený vůdce

Českému týmu také chyběl přirozený vůdce. "Je pravda, že jsme neměli žádného tahouna. Dokonce jsme neměli ani první lajnu, hrála nám pouze druhá až čtvrtá formace, což nám v těch rozhodujících okamžicích na pohodě nepřidalo," prohlásil Šindel.

Bývalý úspěšný brankář přiznal, že se mu nepodařilo dobře připravit pro turnaj gólmany Jakuba Sedláčka a Pavla Francouze. "Je to jedna z chyb, kterou jsme udělali. Ne tedy ve výběru, ale ve způsobu přípravy. Oba sem přijeli a znervózněli. Se Sedláčkem jsme udělali jednu velkou chybu, že jsme ho nevzali na turnaj do Ruska. Nechali jsme ho trénovat ve Zlíně, ale měl jet s námi, aby si tu atmosféru mezinárodního hokeje zkusil a zvykl si na to," řekl.

Úvodní debakl od Švédů

Nezdar na šampionátu předznamenal hned úvodní debakl od Švédů 1:10, podobně neslavně přitom reprezentace začala i před rokem, kdy prohrála 1:8 s Kanadou. "Poslední tři nebo čtyři šampionáty jsme nedokázali připravit mužstvo tak, aby odjelo nachystané na sto procent. Mužstvo do turnaje vstupuje špatně a my musíme zvážit, zda sem na soustředění nejezdíme pozdě," uvedl Šindel.

Silný soupeř čeká Česko i na úvod příštího MS, kdy v základní skupině narazí na Kanadu, Švédsko a Rusko. "Tohle bude skupina smrti. Jenže copak jsme mohli dopustit, abychom prohráli se Slovenskem a měli příští rok lehčí skupinu? Ne, to přece nejde," řekl.

Otázkou je, zda trenérem juniorské reprezentace zůstane. Šindel zájem pokračovat má. "Nejprve svazu předložím podrobné hodnocení turnaje a také analýzu mého případného působení u týmu v budoucnosti. Musíme si o tom nejprve popovídat s prezidentem Tomášem Králem a s dalšími kompetentními lidmi ze svazu," dodal Šindel.

ČTK

Časová osa: MS 20

Filtr článků - MS 20