Švýcaři otočili zápas s Kazachy, Kanada smetla Slovince

VÍDEŇ/INNSBRUCK

Po bodu, který by jim zajistil postup do osmifinále mistrovství světa v Rakousku, se v úterý natahovali hokejisté Kazachstánu v utkání se Švýcarskem. Tým kouče Ralpha Kruegera ale nakonec ve Vídni otočil nepříznivý vývoj utkání a zvítězil těsně 2:1. V Innsbrucku se bez potíží vypořádali Kanaďané se Slovinci, outsidera šampionátu vyprovodili debaklem 8:0.

Kazachstán se na MS utkal se Švýcarskem

Úvod utkání Švýcarska s Kazachstánem na několik minut přerušily problémy s dvířky na švýcarské střídačce. Banální potíže se tak přiřadily po bok dalších organizačních těžkostí ve Stadthalle a kanadský sudí Matsuoka rychle sháněl v nečekané situaci pomoc.

Švýcaři sice měli v utkání převahu, soupeře přestříleli, ale museli dotahovat ztrátu. V sedmé minutě napřáhl z pravého kruhu pro vhazování Litviněnko a trefil se přesně k tyči Gerberovy branky. Vyrovnání přišlo brzy, v početní převaze skóroval Fischer, ale na vítězný gól pak čekal tým helvétského kříže hodně dlouho.

Gólman Kolesnik pochytal v zápase celkem 35 střel, vytáhl se především v druhé části při DiPietrově šanci z bezprostřední blízkosti. Kazašský brankář nestačil jen v 45. minutě na Jeanninovu střelu, po níž puk skončil na jeho betonu těsně za brankovou čárou. Po úvodní výhře nad Německem 2:1 však mají Kazaši zatím stále blíž do osmifinále než k boji o záchranu.

Skupina D
Kazachstán - Švýcarsko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Litviněnko (Kovalenko) - 11. P. Fischer (Lemm, Wichser), 45. Jeannin (Wichser). Rozhodčí: Matsuoka (Kan.) - Blümel (ČR), Brodnicki (Něm.). Vyloučení: 8:8. Využití: 0:1. Diváci: 6000.
Kazachstán: Kolesnik - Koledajev, Argokov, Blochin, Antipin, Sokolov, Kovalenko, Litviněnko - Poliščuk, Alexandrov, Komisarov - Dudarev, Kozlov, Upper - Šafranov, A. Koreškov, J. Koreškov - Troščinskij, Ogorodnikov, Pčeljakov. Trenér: Nikolaj Myšagin.
Švýcarsko: M. Gerber - Keller, Streit, Vauclair, Blindenbacher, Bezina, Forster, Seger - Di Pietro, Plüss, Della Rosa - Romy, Conne, Ambühl - Wischer, Jeannin, P. Fischer - Paterlini, Ziegler, Rüthemann - Lemm. Trenér: Ralph Krueger.
Tabulka
1. Česko11003:12
2. Kazachstán21013:32
3. Švýcarsko21013:42
4. Německo10011:20

Thornton sbíral kanadské body

Obhájci titulu hokejových mistrů světa z Kanady si po úvodním drobném trápení s Lotyšskem snadno poradili s neškodnými Slovinci a vyhráli 8:0. Čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence se o rekordní výhru turnaje postaral Joe Thornton. Gólman Roberto Luongo, který nahradil v brance Martina Brodeura, vychytal jako čtvrtý gólman na šampionátu čisté konto.

Slovinci ještě na turnaji nevstřelili branku a v závěrečném utkání v základní skupině B proti Lotyšsku se pokusí ve čtvrtek uniknout z boje o záchranu. Kanadu čeká první větší zkouška v prestižním souboji s USA, v němž půjde i o další body do osmifinálové skupiny, kam se již kvalifikovali také Švédové a Finové.

Outsider se o úvodní vzdor Kanadě připravil sám svými chybami. Nejdříve nabídl sólo Thorntonovi, který dotlačil už po 63 vteřinách puk za záda gólmana Glaviče. Další hrubka nabídla v šesté minutě kotouč Gagnemu, jenž našel znovu střelce Thorntona. Další branku přidal ještě v úvodní části Morrison. Zápas v první třetině přerušila kuriózní situace, kdy na led spadl fotoaparát a sudí museli z plochy uklízet jeho trosky.

V druhé části trefil Nash tyč, ale po další chybě Slovinců vzápětí skóroval Maltby a potom využil přesilovku Gagne. V závěrečné části se trefil také Nash a vyrovnal se v čele tabulky střelců Bělorusovi Grabovskému. Skóre uzavřeli ještě druhou trefou v utkání Morrison a Smyth.

Skupina B
Kanada - Slovinsko 8:0 (3:0, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 2. Thornton, 6. Thornton (Gagne), 14. Morrison (Smyth), 22. Maltby (Draper), 33. Gagne (Redden, Thornton), 45. Nash (Thornton, Redden), 47. Morrison (Phillips), 55. Smyth (Maltby, Draper). Rozhodčí: Lauff (SR) - Pouzar (ČR), Takula (Švéd.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 5500.
Kanada: Luongo - Souray, Boyle, Hannan, Redden, Regehr, Jovanovski, Phillips - Doan, Draper, Maltby - Nash, Thornton, Gagne - Heatley, Morrison, Smyth - Walker, Marleau, Morrow - Walker. Trenér: Marc Habscheid.
Slovinsko: Glavič - Ciglenečki, Varl, Dervarič, Robar, Rebolj, Goličič, Zajc, Sotlar - M. Rodman, Kopitar, Razingar - Terglav, Jan, Kontrec - Rožič, Avgustinčič, Žagar - Šivic, Hafner, D. Rodman. Trenér: Kari Savolainen.