Češi porazili Němce, přišli ale o Jágra

VÍDEŇ

Česká hokejová reprezentace splnila první úkol, zajistila si postup do osmifinálové skupiny. Ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa porazila Německo 2:0 a je nadále v čele skupiny D. První gól Česka zařídil bombou v přesilovce Pavel Kubina, pojistku přidal v závěru Petr Sýkora. Zápas pro zranění nedohrál Jaromír Jágr.

Němcům se na Česko nedaří, před rokem v Praze odešlo poraženo 1:5. Na světovém šampionátu s Čechy jen jednou Německo remizovalo, v roce 2001 na domácí půdě 2:2.

Český výběr zahájil zápas stejně jako duel proti Švýcarsku - přesilovkou. Tentokrát Češi hned úspěšní nebyli, prosadili se až při vyloučení Pyky. Po přihrávce Jágra nekompromisně od modré čáry prostřelil vše včetně brankáře Müllera Pavel Kubina.

To byla ale jedna z posledních dobrých příležitostí, led přes ujištění pořadatelů byl opět tragický. Puky oběma celkům odskakovaly i při krátkých přihrávkách, kombinace nepřicházela v úvahu.

Přesto mohl po individuální akci zvýšit Straka, nevyzrál ovšem po pěkné kličce obránci na Müllera a dorážejícímu Prospalovi přeskočil kotouč hokejku.

Jágr musel po sekyře soupeře do nemocnice

Stejný scénář mělo i druhé dějství. Prvních přibližně deset minut se dal led použít pro kombinaci, pak už to nešlo. Češi měli šance při vyloučení Barty, svírali soupeře a branka visela ve vzduchu.

Celé dvě minuty neslezl z ledu Jaromír Jágr, jeho účinkování v zápase ukončila sekera Stefana Schauera přes levou ruku. Největší česká hvězda zamířila rovnou do šatny a poté přímo do nemocnice. Podrobné vyšetření odhalilo zlomeninu malíčku a Jágrovo další působení na šampionátu je v ohrožení. [Více zde]

Šance měli ve druhé třetině i Němci, Fical bekhendem při přesilovce minul odkrytou branku, Kreutzer ve 40. minutě trefil švihem tyčku. Ve druhém dějství se příliš pět na pět nehrálo, i proto nasazoval Růžička nepříliš vytížené hráče mimo pořadí.

Pojistku přidal Sýkora

Opravdová hokejová bitva pokračovala i ve třetí třetině. Ve 46. minutě dokázal Výborného útok zamknout soupeře v jeho obranném pásmu, do výhodné střelecké pozice se ale nedostal. Hra byla plná osobních střetů, což fanoušci obou celků kvitovali s nadšením.

Stadthalle zněly oslavné chorály německých příznivců, spokojených s vyrovnaným průběhem utkání, stejně jako vytrvalé Češi, Češi. Zvýšit mohl český výběr ve 49. minutě při vyloučení Felskiho. Před Müllerem to hořelo, gól ale nepadl.

Na obou týmech byla znatelná únava, sil na špatném ledu ubývalo. Pojistku v podobě druhého gólu přidal v 54. minutě Petr Sýkora, který po vyjetí zpoza branky na dvakrát prostřelil ležícího Müllera.

Češi dramatický a náročný zápas zvládli a nadále kralují pořadí své základní skupiny. Vídeňská Stadthalle jejich výkon náležitě ocenila a stařičká hala se v závěru otřásala při hromadném skandování Kdo neskáče, není Čech.

Česko - Německo 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Kubina (Jágr, Prospal), 54. P. Sýkora (Čajánek). Rozhodčí: Henriksson (Fin.) - Šeljanin (Rus.), Lešnjak (Slovin.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 8300.
Česká republika: Vokoun - Šlégr, T. Kaberle, Kubina, Špaček, Židlický, Fischer, F. Kaberle, Hejda - Jágr, Prospal, Martin Straka - P. Sýkora, Výborný, Varaďa - Dvořák, Čajánek, Ručinský - A. Hemský, Vašíček, Průcha. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann, Radim Rulík a Marian Jelínek.
Německo: Müller - Bakos, Renz, Ehrhoff, Schauer, Kopitz, Retzer, Pyka - T. Martinec, Barta, Fical - Hecht, M. Goc, Kreutzer - Felski, Benda, Morczinietz - Lewandowski, Boos, Furchner. Trenér: Greg Poss.