Česko - Bělorusko 2:0Vydřený ale vítězný vstup do MS! Češi si poradili s Bělorusy, Salák při premiéře s nulou

12. Voráček 1 : 0
50. Vrbata 2 : 0

Stockholm

Úspěšně vstoupila hokejová reprezentace do 77. mistrovství světa, na výhru 2:0 nad Běloruskem se ale pořádně nadřela. Ve švédském Stockholmu jí nakonec k tříbodovému zisku pomohly přesilové hry - tu dvojnásobnou v první třetině nejprve využil Voráček, ve třetí části rovněž v početní výhodě skóroval Vrbata.

Čeští hráči se radují z gólu Jakuba Voráčka (druhý zleva).

Češi tak Bělorusy na světových šampionátech porazili i v sedmém vzájemném utkání. Gólman Alexandr Salák udržel hned při své premiéře na MS čisté konto. Další duel čeká Hadamczikovy svěřence v sobotu od 20:15 proti domácím Třem korunkám.

V hodně ospalém duchu, jakoby na hráče obou týmů dolehla ponurá atmosféra poloprázdné Globe Areny, se nesly úvodní minuty zahajovacího duelu stockholmské skupiny. O něco aktivnější přeci jen byli Češi, jejichž první šanci si po pohledné individuální akci vypracoval Hertl, v rozhodujícím momentu ale trefil jen brusle bránícího soupeře.

Voráček poslal Čechy do vedení

V desáté minutě putovali na trestnou lavici v krátkém sledu Kitarov s Filičkinem a Češi měli před sebou minutu a padesát tři vteřin dlouhou přesilovku pět na tři. A nabídnutou možností nepohrdli - Vrbata našel v pravém kruhu operujícího Voráčka a nejproduktivnější Čech letošního ročníku NHL zařídil svému týmu nechytatelnou dělovkou do pravého horního růžku první gól na šampionátu.

Jenže s blížícím se koncem první části vystrčili růžky i Bělorusové. Černookovu střelu brankář Salák neudržel, dorážejícího Ugarova pak ale vychytal, stejně jako o pár vteřin později znovu nestřeženého Kitarova. Hadamczikovi svěřenci pak sice znovu převzali iniciativu, zejména agilní Voráček s Hertlem hrozili nejvíce, uklidňující druhý gól však ne a ne přijít.

Čekání na uklidňující gól ukončil Vrbata

Blízko k němu přitom byli Vrbata s Hanzalem, jejich ataky na hranici brankoviště ale pokryl Bělinskij. Ještě větší tutovku pak spálil Tlustý, když ze dvou metrů místo odkryté klece trefil právě běloruského gólmana.

Ve třetí třetině sice Hadamczikův tým dál tlačil, produktivní ale dlouho nebyl. V padesáté minutě navíc využil zmatků v české obraně Demkov a výtečný Salák udržel těsný náskok. V téže minutě však na druhé straně uplatnil svého důrazu na brankovišti Vrbata a opět gólem v přesilovce konečně zařídil kýženou druhou trefu.

MS v ledním hokeji, skupina A:
Česko - Bělorusko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)on-line
Branky a nahrávky: 12. Voráček (Vrbata, Z. Michálek), 50. Vrbata (Hanzal, Šmíd). Rozhodčí: Kaval (USA), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:7. Využití: 2:0. Diváci: 5127.
ČR: Salák - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl, Vrána, Tenkrát - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.
Bělorusko: Bělinskij - Černook, Kaznaděj, Graborenko, Filičkin, Šinkevič, Maslenikov, Goroško - Kulakov, Kitarov, Meleško - Solomonov, Kovyršin, Kolcov - Stas, Ugarov, Jefimenko - Demkov, Kislyj, Andrjuščenko - Stefanovič. Trenér: Andrej Skabelka.