Česko - Dánsko 2:1 po sam. náj.Češi se proti Dánům protrápili k výhře po nájezdech, v boji o čtvrtfinále jim ale ztracený bod může chybět

46. Z. Michálek 1 : 0
56. Poulsen 1 : 1
65. Irgl (rozhodující nájezd) 2 : 1

Stockholm

Splnili povinnost, nic víc! Vlastně možná ani to ne, neboť ztracený bod za výhru 2:1 po samostatných nájezdech nad Dánskem může české hokejové reprezentaci v konečném boji o postup do čtvrtfinále MS chybět. Vítězný gól zařídil v nájezdech Zbyněk Irgl. Dalším soupeřem reprezentace bude už v pátek od 16:15 Slovinsko.

Čeští hokejisté se radují z branky Zbyňka Michálka v utkání proti Dánsku.

Již s uzdraveným gólmanem Pavelcem a třemi pozměněnými útoky vyrukovali Češi do svého čtvrtého zápasu na turnaji a už ve druhé minutě mohli jít do vedení. To totiž Irgl obral o puk Lauridsena, postupoval sám na branku, zakončil ale jen do tyče.

Jinak se však tým v červených dresech prosazoval jen stěží. Dánové se totiž rozhodli střežit svou modrou čáru hned ve čtyřech hráčích a Češi se přes obranný val nemohli dostat. V šestnácté minutě si navíc oddechli, že vysunutý obránce a kapitán Seveřanů Morten Green v dobré pozici z mezikruží minul. O dvě minuty později nahazoval kotouč na branku Kutlák a Nielsena musela podruhé zachraňovat tyčka.

Jinak však dění na ledě přinášelo jen pramálo vzruchu. Při hře v plném počtu byl český tým stejně jako v předchozích zápasech neškodný, výjimkou byl jen Voráčkův dravý průnik do útočného pásma na Tlustého, který ale jen trefil připravenou Nielsenovu lapačku.

Voráček se v přesilovce gólově neprosadil

Kouč Hadamczik se na průběh zápasu snažil reagovat, zhruba od poloviny prostřední části stáhl ze hry Hertla, místo něhož na pravé křídlo druhého útoku zařadil Kováře. Jenže efekt se ne a ne dostavit. V závěru třetiny hráli Dánové dvacet vteřin ve dvojnásobném oslabení, kombinace na zakončujícího Voráčka byly dopředu čitelné, a tak tento kritický moment ustáli.

Ve 45. minutě se navíc protáhl po levém křídle až před branku Hardt a Češi mohli děkovat Pavelcovi, že stav zůstal bezbrankový. Pak konečně přišla obrovská úleva. Michálek zavezl puk do útočné třetiny, na pravém kruhu napřáhl a přesnou dělovkou na vzdálenější tyč překonal Nielsena.

O osm minut později stáli při Hadamczikově týmu všichni svatí. Larsenovo nahození od modré Pavelec neudržel, dorážející Mikkel Boedker ale místo zcela prázdné branky orazítkoval pouze pravou tyčku! Jenže čtyři minuty před třetí sirénou objel branku Kim Staal, pasem přes brankoviště našel Poulsena a bylo srovnáno. A to za další dvě minuty mohl ještě Madsen zasadit smrtící úder...

V prodloužení měl sice český tým k dispozici dvouminutovou přesilovku čtyř proti třem, využít ji ale nedokázal. A tak rozhodovaly až nájezdy, v jejich šesté sérii zajistil Čechům bod navíc Irgl, který proměnil oba své nájezdy.

Mistrovství světa v ledním hokeji, skupina A (Stockholm):
ČR - Dánsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 46. Z. Michálek (Šmíd, Hubáček), rozhodující nájezd Irgl - 56. Poulsen (K. Staal). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Johansson - Dahmen (oba Švéd.), Carlson (Kan.). Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 3359.
ČR: Pavelec - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl (35. Jan Kovář), Hanzal, Tenkrát - Vrbata, Novotný, Hubáček - Irgl, Koukal, Fleischmann. Trenér: Alois Hadamczik.
Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker, R. Nielsen - Starkov, Green, Madsen - Mikkel Boedker, Hardt, Jakobsen - Storm, Jesper Jensen, Björkstrand - K. Staal, Dresler, Poulsen. Trenér: Per Bäckman.
Postoupí čeští hokejisté na letošním MS do čtvrtfinále?