Rusko - Finsko 5:2Suverénní Rusové slaví titul mistrů světa! Ve finále porazili Finsko

Minsk

Hokejovými mistry světa se po roční odmlce stali hokejisté Ruska, kteří tak alespoň částečně napravili fiasko z olympiády v Soči. Tým vedený hvězdným Alexanderem Ovečkinem ve finále šampionátu v Minsku porazil Finsko 5:2. Na mistrovství světa vyhrálo Rusko všechny zápasy.

Ruští hokejisté se radují ze zisku titulu mistra světa.

Hráli jsme skvěle. Věnovali jsme velkou pozornost nácviku přesilovek, včetně pět na tři. A podařilo se nám to přenést do zápasu. Stříleli jsme i doráželi," radoval se Jevgenij Malkin, který se na výhře podílel jedním gólem.

Sborná se musela ve finále obejít bez hlavního trenéra Olega Znaroka, který dostal trest za nesportovní gesto v závěru semifinálového duelu proti Švédsku. Tým tak oficiálně vedl Harijs Vitolinš a Znarok jej sledoval jen z tribuny. Pokyny na střídačku předával vysílačkou.

"Nebyl to velký problém. Chtěli jsme ale vyhrát i pro něj. Byla to pro nás velká motivace," řekl brankář Sergej Bobrovskij České televizi. "Mluvil s námi před odjezdem (do haly). Věděli jsme, co máme hrát," řekl obránce Jevgenij Medveděv.

Znarok se i přes zákaz na led dostal

Znarok měl mít podle původních informací zakázaný přístup na led na závěrečný slavnostní ceremoniál. Krátce po skončení duelu ale přišel na hrací plochu a emotivně slavil s týmem.

Úvod poznamenal nepotrestaný faul Malkina na Haulu, po kterém se na ledě začalo jiskřit. Série následných vyloučení ale gól nepřinesla, i když Finové hráli více než minutu ve čtyřech proti třem. Oba brankáři předvedli řadu velmi dobrých zákroků, více práce měl ale Rinne. Širokov, Tichonov ani Malkin jej však nepřekonali.

V 11. minutě se ale favorizovaná sborná už dostala do vedení. V přesilové hře se prosadil Širokov. Seveřané si ale vypracovali šance na vyrovnání. Palola ještě trefil horní tyč, ale Pakarinen tři sekundy před koncem první třetiny dokázal překonat gólmana Bobrovského střelou mezi betony.

Finové zápas na okamžik otočili

Zlepšená hra pomohla Finsku i do vedení. V 27. minutě se podruhé prosadil Palola, jenž pohotově dorazil Jormakkův pokus, který ruský brankář jen vyrazil. Sborné se ale podařilo rychle odpovědět, už o 43 sekund později vyrovnal Ovečkin. Následně byli navíc vyloučeni Immonen a Kontiola a Rusko hrálo více než minutu v pěti proti třem. A na konci se mu podařilo výhodu využít, Rinneho potřetí překonal Malkin.

I další branku vstřelili Rusové v početní výhodě. Faul Tomiho Sallinena potrestal Zaripov, který se asistencemi podílel na předešlých dvou přesilovkových brankách svého týmu. Finové se snažili ještě snížit, ale další faul a gól soupeře v početní výhodě definitivně rozhodl o výhře Ruska.

Kouč Erkka Westerlund se tak s finskou reprezentací rozloučil stříbrnou porážkou. Rusko zároveň oplatilo Seveřanům hořkou prohru ze čtvrtfinále olympijských her v Soči.

Finále hokejového MS:
Rusko - Finsko 5:2
Branky a nahrávky: 11. Širokov (Zaripov), 28. Ovečkin (Šipačov), 36. Malkin (Zaripov), 45. Zaripov (Širokov), 56. Tichonov (Kutuzov, Kuljomin)) - 20. Pakarinen (Lehterä), 27. Palola (Jormakka, Lehterä). Rozhodčí: Kaval (USA), Brüggemann - Schrader (oba Něm.), Carlson (Kan.). Vyloučení: 6:9, navíc Salomäki (Fin.) 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 15.112 (vyprodáno).
Rusko: Bobrovskij - Denisov, Čudinov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev - Plotnikov, Šipačov, Ovečkin - Tichonov, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Širokov, Zaripov - Kalinin, Burmistrov, Dadonov. Trenér: Harijs Vitolinš.
Finsko: Rinne - Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Ohtamaa, Lajunen, Kivistö, Marttinen - Pakarinen, Kontiola, Lehterä - Komarov, O. Jokinen, Haula - Palola, Immonen, Jormakka - Huhtala, Salomäki, T. Sallinen - J. Sallinen. Trenér: Erkka Westerlund.