M. Michálek přispěl gólem a asistencí k výhře nad Phoenixem

NEW YORK

Český útočník Milan Michálek přispěl v pondělním utkání zámořské NHL gólem a asistencí k domácímu vítězství San Jose nad Phoenixem 4:0. Forvard Žraloků vstřelil desátý gól v sezóně a vychutnal si druhé letošní vítězství nad bratrem Zbyňkem, obráncem Kojotů.

Michálek otevřel skóre zápasu na konci první třetiny při přesilovce 5 na 3, kdy na trestné lavici seděl i Zbyněk, a ve druhé třetině měl prsty v gólu Steva Berniera. Tři asistence si připsal Joe Thornton, dvakrát přihrával na gól Patrick Marleau.

Domácí hráči především vyzdvihovali výkon brankáře Toskaly, který předvedl několik akrobatických zákroků a celkem při cestě za sedmým shutoutem v kariéře zlikvidoval 23 střel. "To, co předvedl ve druhé třetině proti Miku Comriemu, bylo neskutečné. Zabránil vyrovnání a oživení soupeře," děkoval Toskalovi po utkání kouč San Jose Ron Wilson.

Trenér Wayne Gretzky žádný důvod ke spokojenosti neměl. "Jako bychom vůbec nebyli připravení hrát. A pokud si vysloužíme šest vyloučení za třetinu, pak na výhru myslet nemůžeme," stěžoval si na nedisciplinovanost svých svěřenců legendární hráč.

Pittsburgh smazal čtyřgólový deficit

Útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin ovládl duel mladých hvězd ve Washingtonu, kde na sebe narazili dva nejlepší nováčci uplynulého ročníku Alexander Ovečkin a Sidney Crosby. Malkin, nejlepší letošní debutant, vstřelil gól, na další přihrál a proměněnou penaltou zařídil vítězství Penguins 5:4 po samostatných nájezdech.

S Pittsburghem to přitom na ledě soupeře nevypadalo vůbec dobře, na začátku druhé třetiny prohrával už 0:4. Pak ale nastal velký obrat. "Pro diváky to muselo být neskutečné utkání. Dominovali jsme celou první třetinu a deset minut z druhé. Pak jsme přestali hrát. To se stane, ale po tak dobře rozehraném zápase cítím velké zklamání," prohlásil Ovečkin.

Carolina uzavřela sérii čtyř zápasů na cizím ledě a ani napočtvrté nedosáhla na vítězství. Skalp obhájců Stanleyova poháru v pondělí získalo Colorado, jemuž se podařilo na začátku poslední třetiny smazat jednobrankový náskok hostů a následně třemi góly v přesilovkách otočit vývoj zápasu. "Přišlo mi, že ve třetí třetině někteří hráči fungovali spíš v roli diváků," stěžoval si kouč Caroliny Peter Laviolette.

Washington - Pittsburgh 4:5 po sam. nájezdech (2:0, 2:3, 0:1 - 0:0)
Branky: 6. a 23. Clark, 6. Beech, 26. Laich - 44. a rozhodující sam. nájezd Malkin, 27. Talbot, 39. Christensen, 39. Crosby. Zásahy brankářů: Kölzig 35/31 - Fleury 33/29. Diváci: 14 793.
Colorado - Carolina 5:2 (1:0, 0:1, 4:1)
Branky: 2. Arnason, 49. Brunette, 51. Liles, 53. Sakic, 57. P. Turgeon - 22. a 42. Justin Williams. Zásahy brankářů: Budaj 28/26 - Grahame 30/25. Diváci: 17 214.
San Jose - Phoenix 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 19. M. Michálek, 36. Bernier (M. Michálek), 38. Pavelski, 45. C. Brown. Zásahy brankářů: Toskala 23/23 - Joseph 34/30. Diváci. 16 717.
1.Edmonton291621181:7534
2.Minnesota291621185:7834