Souboj českých gólmanů vyhrál Hašek, Vokoun střídal

NEW YORK

Dominik Hašek uspěl v souboji českých gólmanů proti Tomáši Vokounovi v středečním utkání zámořské NHL mezi Detroitem a Nashvillem. Hašek přispěl čtrnácti zákroky k vítězství svého týmu 5:3, zatímco Vokoun v úvodu druhé třetiny po druhém inkasovaném gólu střídal. Vítězný čtvrtý gól Red Wings vstřelil Jiří Hudler.

Nashville v zápase třikrát vedl, domácí hokejisté však dokázali pokaždé vyrovnat. Dvakrát se o to postaral Henrik Zetterberg, jenž Vokouna v 7. a ve 22. minutě prostřelil mezi betony. "Dostal jsem dva hloupé góly. Je to jednoduchý," vysvětloval Vokoun, proč za stavu 2:2 putoval na střídačku a místo něho nastoupil do branky náhradník Chris Mason.

Nashville se vzápětí dostal potřetí do vedení, ale v závěru druhé třetiny přišla smršť tří branek Red Wings, která rozhodla o jejich triumfu. Čtvrtý vítězný gól vstřelil český útočník Jiří Hudler. Ale hlavní zásluhu na vítězství měl vedle Zetterberga, jenž k dvěma gólům přidal jednu asistenci, ještě Pavel Dacjuk, který přihrál na čtyři góly.

"Tihle dva kluci, to je naše útočná zbraň," pochválil spoluhráče Hašek. "Oba umí připravit šanci i dát gól. V posledních zápasech hrají opravdu skvěle," dodal. "Předvádějí neuvěřitelné věci. Je to zábava sledovat jejich kousky," doplnil Haška krajan Hudler.

Hejdukovi nabíjel na hokejku Sakic

Milan Hejduk byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu Colorada s Phoenixem. O výhru Avalanche 4:3 se český útočník zasloužil jednou brankou a dvěma asistencemi. "Ale nebýt přihrávky od Joea (Sakika), tak bych gól nedal. Dal mi to přesně na hokejku," řekl Hejduk ke svému patnáctému zásahu v letošní sezóně.

Colorado vyhrálo nad Phoenixem sedmý vzájemný zápas po sobě, když v polovině třetí třetiny vedlo už 4:1. Pak se však v rychlém sledu trefili Zigomanis a Doan a hráči z Denveru se museli až do konce strachovat o vítězství. Vyrovnat už se však Phoenixu nepodařilo.

K triumfu Colorada přispěl 29 úspěšnými zákroky slovenský brankář Peter Budaj, jenž dostal v desátém utkání za sebou přednost před Jose Theodorem. "Ale já si myslím, že Jose má před sebou ještě řadu úspěšných let," povzbudil kanadského gólmana kouč Phoenixu Wayne Gretzky.

Vanek měl radost i z protihráče

Sérii tří porážek ukončili hokejisté Buffala vítězstvím nad Bostonem 6:3, k němuž přispěl dvěma přihrávkami obránce Jaroslav Špaček. Jednu asistenci si připsali Aleš Kotalík a Jiří Novotný. Své první dva góly v sezóně vstřelil Daniel Paille.

Další z úspěšných střelců Buffala Thomas Vanek měl po utkání radost nejen z vítězství, ale také z protihráče Phila Kessela, autora dvou gólů Bostonu, který hrál teprve pátý zápas po operaci rakoviny varlete. "Je úžasné vidět ho zpátky na ledě, jak střílí góly," řekl Vanek, jenž s Kesselem působil v univerzitním týmu v Minnesotě.

Statistika středečních zápasů NHL:
Buffalo - Boston 6:3 (3:2, 0:0, 3:1)
Branky: 15. a 60. Paille (na první Kotalík, Špaček), 13. Vanek, 20. Roy (Špaček), 51. Campbell, 55. Afinogenov (Novotný) - 11. a 41. Kessel, 19. Murray. Střely na branku: 32:28. Diváci: 18.690.
Colorado - Phoenix 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
Branky: 8. a 48. P. Stastny (na obě Hejduk), 31. Hejduk, 40. Brunette - 25. Laraque, 54. Zigomanis, 55. Doan. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17.183.
Dallas - Calgary 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 4. a 60. Lehtinen (na první Štefan), 27. J. Lundqvist, 29. Barnes - 15. Huselius, 52. Yelle. Střely na branku: 24:20. Diváci: 18.532.
Detroit - Nashville 5:3 (1:2, 4:1, 0:0)
Branky: 8. a 22. Zetterberg, 33. Lidström, 35. Hudler, 40. Holmström - 7. Zanon, 15. Tootoo, 23. Hamhuis. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, ze 17 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 82,4 procenta - Tomáš Vokoun odchytal za Nashville 22 minut, z 8 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 27:17. Diváci: 20.066.