Vokoun a Hašek dovedli své týmy k výhrám

NEW YORK

Tomáš Vokoun a Dominik Hašek se podíleli svými zásahy na výhrách svých týmů ve středečních zápasech NHL. Vokoun pochytal 20 střel Philadelphie a zasloužil se o prolomení pětizápasové série výher soupeře, když Florida vyhrála 4:3 a na vítězné brance si připsal asistenci Radek Dvořák. Detroit s přispěním 13 úspěšných zákroků Haška na svém ledě zdolal Vancouver 3:2.

Florida vykročila do utkání pravou nohou a po dvou zásazích Ollieho Jokinena vedla. Finský forvard si tak připsal 355. kanadský bod a 158. gól v dresu Panthers a prodral se do čela klubových statistik, jimž dosud vládl Scott Mellanby. Philadelphia odpověděla na vedení domácích v polovině zápasu, kdy se jí podařilo během dvou minut vyrovnat.

Ještě ve druhé třetině ale domácí opět vedli díky trefě Gregoryho Campbella, na níž se podílel Kamil Kreps. Campbell pak přidal v úvodu třetí třetiny druhý gól a hosté pak stačili jen snížit. „Dali jsme soupeři příliš mnoho prostoru v naší třetině a špatně jsme pokrývali prostor před brankou,“ stěžoval si po utkání kouč Philadelphie John Stevens.

Luongo si zachytal

Dvoubrankové manko doháněl na ledě Detroitu také Vancouver, jemuž se však podařilo jen snížit, pak znovu inkasoval a do závěrečné třetiny vstupoval opět s dvougólovou ztrátou. Branka Daniela Sedina ze začátku poslední části sice vykřesala na střídačce hostů naději, Detroit už ale vítězství pohlídal.

Zatímco na Haška šlo v utkání pouhých patnáct střel, Luongo v brance Vancouveru měl práce nad hlavu a nakonec si připsal 36 úspěšných zákroků. Detroitu se dařilo úspěšně zahušťovat prostor před brankou Canucks a i první gól padl poté, co tísněný Lukáš Krajíček srazil svého vlastního gólmana na led a pro domácí nebyl problém skórovat do odkryté branky.

„Podobná situace se odehrála třikrát během prvních pětadvaceti minut. Ještě jsem neviděl videozáznam, jsem si ale jistý, že to byla součást taktiky Detroitu,“ čertil se po utkání brankář Vancouveru.

Tampa dohrávala bez Lecavaliera

Václav Prospal pomohl asistencí vykřesat svému týmu naději na bodový zisk. Po jeho nahrávce snížil v 55. minutě Martin St. Louis stav utkání Tampy Bay na ledě Washingtonu na rozdíl jediného gólu, vyrovnat však hosté nedokázali. V té době již hráli bez svého lídra Vincenta Lecavaliera, který byl 15 minut před koncem za bitku a její vyprovokování vyloučen do konce zápasu.

"Hodně nám to pomohlo," uznal trenér Washingtonu Glen Hanlon, kterému se povedla změna ve složení útoku. Do Ovečkinovy formace zařadil kapitána Chrise Clarka, který v minulé sezóně z této spolupráci vytěžil 30 branek. V letošním ročníku čekal na gólový zásah do tohoto zápasu a prosadil se hned dvakrát.

Minnesota přišla o neporazitelnost

Carolina se pomstila Buffalu za čtyři porážky v minulém ročníku, které výrazně přispěly k tomu, že jako třetí tým v historii NHL během obhajoby titulu nepostoupila do vyřazovací části. Středeční duel rozhodli hokejisté Hurricanes v poslední třetině, v níž si čtyřmi góly zajistili vítězství 6:2. "Jsem si jistý, že na to každý myslel. Ale je vidět, že každá sezona i každý zápas je jiný," řekl kouč Peter Laviolette k vydařené odplatě.

Minnesota přišla jako poslední tým v soutěži o neporazitelnost v normální hrací době, když v Calgary podlehla 3:5. Přitom dlouho takovému výsledku nic nenasvědčovalo. Hráči Wild si vypracovali v úvodních deseti minutách třígólový náskok, který si hlídali až do 31. minuty. Pak k obratu zavelel kapitán Jarome Iginla a hokejisté Flames dokázali do 49. minuty pěti brankami otočit skóre zápasu ve svůj prospěch. Dvěma góly se blýskl Alex Tanguay, který v součtu i se zápasy z loňského ročníku čekal na vstřelenou branku 18 utkání.

Florida - Philadelphie 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)
Branky: 3. a 9. Jokinen, 35. a 42. Campbell (na první Kreps, na druhou Dvořák) - 30. Lupul, 32. Carter, 53. Kukkonen. Zásahy brankářů: Vokoun 23/20 - Biron 42/38. Diváci: 12 856.
Detroit - Vancouver 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky: 23. a 36. Holmström, 18. Ellis - 26. Cooke, 42. D. Sedin (Krajíček). Zásahy brankářů: Hašek 15/13 - Luongo 39/36. Diváci: 17 015.
Washington - Tampa Bay 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Branky: 7. a 39. Clark, 25. Steckel, 38. Laich, 60. Ovečkin - 17. Ward, 28. Ranger, 55. St.Louis (Prospal). Zásahy brankářů: Kölzig 29/26 - Denis 28/24. Diváci: 10 226.
Carolina - Buffalo 6:2 (1:1, 1:1, 4:0)
Branky: 1. Brind´Amour, 24. Whitney, 46. E. Staal, 48. Hamilton, 51. Stillman, 58. Hedican - 3. a 36. Pominville. Zásahy brankářů: Ward 21/19 - Miller 43/37. Diváci: 16 058.
Calgary - Minnesota 5:3 (0:3, 3:0, 2:0)
Branky: 36. a 44. Tanguay, 31. Iginla, 35. Phaneuf, 49. Rob. Regehr - 4. Rolston, 6. Parrish, 10. Walz. Zásahy brankářů: Kiprusoff 19/16 - Bäckström 24/19. Diváci: 19 289.