Eliáš zařídil výhru New Jersey, Hudler dvakrát skóroval

NEW YORK

Český útočník Patrik Eliáš zařídil brankou a přihrávkou výhru svého New Jersey Devils nad týmem brankáře Tomáše Vokouna Floridou Panthers 3:1. V utkání se o jedinou branku Panterů postaral Michael Frolík, pro něhož to byla premiérová trefa v zámořské soutěži. V dresu Detroitu zářil Jiří Hudler, jenž dvěma brankami přispěl k výhře Red Wings nad Edmontonem. Tučňák Petr Sýkora zařídil rozdílovou brankou vítězství nad Atlantou.

Eliáš otevřel skóre zápasu ve 27. minutě. Český hráč si najel mezi kruhy, z pravé strany dostal přihrávku od Gionty a blafákem překonal Vokouna v bráně Floridy poprvé. Puk ze své svatyně musel dvaatřicetiletý gólman lovit ještě dvakrát. Ve 46. minutě ho střelou zápěstím překonal Martin a o minutu později vrátil Eliáš Giontovi gólovou přihrávku.

Ve 49. minutě snížil svou premiérovou trefou v NHL Michael Frolík. "Zavřel jsem oči a vystřelil," řekl ke své první trefě v NHL dvacetiletý hokejista. "V první třetině jsme nehráli dobře a trenér se na nás zlobil. Ve druhé a třetí části už to bylo o dost lepší," uvedl desátý hráč předloňského draftu.

New Jersey zvítězilo 3:1 a Patrik Eliáš byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Rodák z Třebíče v posledních třech utkáních zaznamenal šest kanadských bodů.

Také Hudler nejlepším mužem zápasu

Ocenění pro nejlepšího hráče zápasu si vystaral také Jiří Hudler z Detroitu, jehož tým se představil na ledě Edmontonu. Po úvodní části se zdálo, že je zápas téměř rozhodnut. Ve druhé minutě nejdříve Hudler dorazil do branky střelu od modré, brzy po něm se trefili ještě Dacjuk a slovenský útočník Tomáš Kopecký. Ve druhé třetině snížil Cogliano, tříbrankový náskok hostům ale zařídil opět Hudler. Kanadský tým se v závěrečné části vrhl do útočení, přesto nakonec prohrál 3:4. Aleš Hemský si připsal jeden bod za asistenci.

"Rozhodlo se v úvodu zápasu. Když prohráváte 0:3 s týmem, jako je Detroit, těžko se to otáčí. Špatné začátky jsou naším dlouhodobým problémem, musíme se na ně zaměřit," uvedl obránce Edmontonu Sheldon Souray.

Čeští hokejisté hráli významnou roli i v utkání Atlanty s Pittsburghem. Do branky domácích se postavil Ondřej Pavelec, který inkasoval poprvé v jedenácté minutě. V té jej překonal Miroslav Šatan, jehož branka znamenala vyrvnání na 1:1. Tučňáky poslal poprvé do vedení Sidney Crosby, který ve 33. minutě v pádu překonal českého brankáře podruhé. Hned v následující minutě ale vyrovnal Slater. Zisk všech bodů zařídil Pittsburghu Petr Sýkora, který dvě minuty před koncem zápasu propálil Pavlece.

"Ze zápasu si odnášíme několik pozitivních věcí. Hráli jsme výborně v poslední třetině, vytvořili jsme si řadu brejkových situací. Sabourin je zlikvidoval, ale my musíme hrát i v dalších zápasech stejně jako v poslední třetině," prohlásil Pavelec, jenž byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

New Jersey - Florida 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 27. Eliáš, 46. Martin, 47. Gionta (Eliáš) - 49. Frolík. Zásahy brankářů: Clemmensen 24/1 - Vokoun 19/3. Diváci: 14 291.
Atlanta - Pittsburgh 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 5. Vjačeslav Kozlov, 34. Slater - 11. Šatan, 33. Crosby, 58. Sýkora. Zásahy brankářů: Pavelec 31/3 - Sabourin 23/2. Diváci: 13 391.
Ottawa - Montreal 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 5. Heatley, 45. Foligno - 14. S. Koivu, 56. Markov (Lang), rozhodující nájezd Tanguay. Zásahy brankářů: Auld 21/2 - Price 25/2. Diváci: 20 475.
Minnesota - Vancouver 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Branky: 28. a 35. M. Koivu - 32. Bernier, 37. Demitra, 52. D. Sedin. Zásahy brankářů: Bäckström 27/3 - Sanford 30/2. Diváci: 18 568.
Dallas - Chicago 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)
Branky: 8. Morrow, 28. Modano, 37. J. Neal - 20. Kane, 27. Eager, 30. Campbell, 40. Versteeg, 47. Havlát, 60. Kane. Zásahy brankářů: Turco 29/5 - Khabibulin 34/3. Diváci: 18 027.
Colorado - Calgary 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 31. Lankgow. Zásahy brankářů: Budaj 33/1 - Kiprusoff 18/0. Diváci: 14 536.
Edmonton - Detroit 3:4 (0:3, 1:1 2:0)
Branky: 34. Cogliano, 53. Višňovský, 54. Souray (Hemský) - 2. a 39. Hudler, 8. Dacjuk, 11. Kopecký. Zásahy brankářů: Garon 25/1, Roloson 10/3 - Osgood 34/3. Diváci: 16 839.
Los Angeles - Washington 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 14. Doughty, 39. O´Sullivan, 54. D. Brown, 60. Handzuš, 60. Kopitar - 25. Bäckström, 56. Laich. Zásahy brankářů: Ersberg 21/2 - Johnson 31/3. Diváci: 17 428.