Židlický z Minnesoty zářil, Boston ztratil výhru sekundu před koncem

BOSTON

Parádní výkon předvedl zadák Marek Židlický z Minnesoty v pondělním utkání NHL na ledě Chicaga. Český obránce se dvěma góly a jednou asistencí podílel na výhře 4:1. Ze zisku důležitého vítězství se radoval Václav Prospal z Tampy, když pečetil výsledek 4:2 nad Dallasem gólem do prázdné klece. Dvě přihrávky si připsal David Krejčí z Bostonu, Medvědi ztratili zápas se St. Louis 4:5 v prodloužení.

Boston sahal doma v TD Banknorth Garden po všech bodech, ale nakonec prohrál se St. Louis na nájezdy 4:5. Necelé dvě minuty před koncem vedli Bruins 4:2, poté však Blues vsítili kontatktní branku a sekundu před koncem 60. minuty srovnal na 4:4 čtyřiadvaceiletý David Backes. V nájezdech byli lepší hosté, gólmana Medvědů překonali dvakrát, zatímco domácí nevyzráli na Masona ani jednou.

Nejlepší tým Východní konference tak překvapivě ztratil body s nejhorším mužstvem v Západní konferenci, přesto mají černožlutí na první příčce bezpečný náskok. "Byla to nejhorší noční můra," uvedl po zápase k druhé prohře v řadě útočník Bruins Wheeler, jenž neproměnil první nájezd.

Židlický si v duelu proti Chicagu do svých statistik připsal osmou trefu v letošní sezóně. Jednatřicetiletý rodák z Mostu se tak stal spolu s Pavlem Kubinou nejlépe střílejícím českým obráncem letošního ročníku. Jediný úspěch domácích Jestřábů zařídil Martin Havlát, ale druhou porážku svého týmu z posledních pěti zápasů neodvrátil.

Hrdinou zápasu byl Aleš Kotalík

Až do penaltového rozstřelu dospěl souboj Buffala na ledě Floridy. Hrdinou zápasu byl Aleš Kotalík, který překonal v nájezdu Tomáše Vokouna a zařídil výhru Sabres 3:2. Šavle si připsali druhou výhru v řadě, již pošesté letos vyhráli na samostané nájezdy.

Z jiného soudku bylo utkání Nashvillu s New Jersey. V Sommet Center padly čtyři góly z toho tři do sítě domácích. Devils rozhodli ve druhé části zásluhou Shanahana a Clarksona v rozmezí dvou minut. Veterán Shanahan se trefil hned v prvním utkání ve staronovém dresu.

Predátoři sice snížili brankou Radka Bonka pět minut před koncem, navíc však neměli. Forvard Ďáblů Patrik Eliáš si zapsal do statistik přihrávku u posledního gólu do prázdné svatyně z hole Parise.

Boston - St. Louis 4:5 SN. (1:1, 0:1, 3:2 - 0:0)
Branky: 5. Kobasew, 56. Ryder (Krejčí), 56. Axelsson, 57. Chára (Krejčí) - 7. Winchester, 27. McClement, 59. Perron, 60. Backes, rozhodující nájezd Oshie. Zásahy brankářů: Thomas 31/27 - Legace 2/1, Mason 24/21. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: Backes (STL), Axelsson, Ryder (oba BOS).
NY Islanders - Washington 1:2 PP. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branka: 53. Okposo - 7. a 62. Ovečkin. Zásahy brankářů: Danis 38/36 - Theodore 28/27. Diváci: 15 221. Hvězdy zápasu: Ovečkin (WSH), Okposo (NYI), Theodore (WSH).
Toronto - Carolina 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky: 37. Corvo, 40. LaRose. Zásahy brankářů: Toskala 34/32 - Ward 35/35. Diváci: 19 018. Hvězdy zápasu: Ward, Pitkanen, T. Ruutu (všichni CAR).
Tampa Bay - Dallas 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 2. a 55. Lecavalier, 52. Stamkos, 60. Prospal - 2. B. Richards, 25. Eriksson. Zásahy brankářů: Smith 25/23 - Turco 19/16. Diváci: 13 991. Hvězdy zápasu: Lecavalier (TB), Richards (DAL), Eminger (TB).
Florida - Buffalo 2:3 SN. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 17. Booth, 57. Horton - 39. Connolly, 45. Vanek, rozhodující nájezd Kotalík. Zásahy brankářů: Vokoun 23/21 - Miller 29/27 Diváci: 12 480. Hvězdy zápasu:
Chicago - Minnesota 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Branky: 30. Havlát - 19. a 26. Židlický, 11. M. Koivu (Židlický), 60. Clutterbuck. Zásahy brankářů: Chabibulin 25/23 - Backström 41/40. Diváci: 21 320.
Nashville - New Jersey 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 55. Bonk - 22. Shanahan, 24. Clarkson, 60. Parise (Eliáš). Zásahy brankářů: Rinne 34/32 - Clemmensen 34/33. Diváci: 14 848.