Eliáš pojistil brankou vítězný vstup New Jersey do play-off NHL

NEW YORK

Útočník Patrik Eliáš přispěl gólem k úspěšnému vstupu New Jersey do play-off NHL. Český hokejista zvyšoval ve středečním duelu proti Carolině na 3:0, Devils vyhráli 4:1. Stejným poměrem zdolal Pittsburgh v repríze loňského finále Východní koneference hosty z Philadelphie. Ani branka Tomáše Fleischmanna neodvrátila porážku Washingtonu s New York Rangers.

Washington se tak stal jediným týmem, který ve středu nevyužil výhodu domácího prostředí a Rangers podlehl 3:4. Tomáš Fleischmann sice otevřel ve 27. minutě skóre zápasu, ale Jezdci odpověděli hned o minutu později. V rozmezí od 37. do 39. minuty si navíc vytvořili zásluhou Antropova a Näslunda dvoubrankové vedení. Capitals vrátili stejnou mincí ve 40. a 42. minutě, avšak misky vah zvážil na svou stranu osm minut před koncem Dubinsky.

Jasnou výhrou 4:1 nad Carolinou vstoupilo do play-off New Jersey. Domácí vedli po dvou třetinách 3:0, když třetí gól vsítil Patrik Eliáš parádní ranou z první z prostoru mezi kruhy. Mužstvo Hurricanes sice na začátku třetí dvacetiminutovky snížilo, ale Devils odpověděli hned o třicet sekund později. "Jedná se o první krok, série bude jistě ještě hodně dlouhá," varoval po zápase střelec druhého gólu Zach Parise.

Stejným poměrem jako Ďáblové porazili v repríze loňského finále Východní konference hokejisté Pittsburghu hosty z Philadelphie. "Jedná se o důležitou výhru nikoliv kvůli loňsku, ale že jsme chtěli vstoupit do vyřazovacích bojích úspěšně," nechal se slyšet Sidney Crosby, jenž v 5. minutě otevřel skóre zápasu. "Minulý rok je zapomenutý, všichni se koukáme dopředu," dodal jednadvacetiletý kapitán Penguins.

V Západní konferenci zahájil boje o Stanley Cup Vancouver výhrou 2:1 nad St. Louis. Proti Blues se Kosatky pořádně nadřely. Dvěma body se blýsknul švédský forvard Daniel Sedin, jenž nejprve poslal domácí do vedení a ve druhé části asistoval u vítězného gólu Sami Sala. Necelé dvě minuty před koncem druhé třetiny Brad Boyes snížil v početní výhodě na 1:2, ale vyrovnání se již hosté nedočkali.

"Doufám, že v příštím utkání budeme hrát méně v oslabení," nabádal po zápase gólman Vancouveru Roberto Luongo, jenž se stal hvězdou zápasu. "St. Louis je nebezpečný útočný tým a my měli příliš mnoho vyloučených," souhlasil Daniel Sedin s hrdinou utkání, který si připsal pětadvacet úspěšných zásahů.

1. kolo play-off NHL:
Východní konference - 1. zápasy:
Washington - NY Rangers 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)
Branky: 27. Fleischmann, 40. Vik. Kozlov, 42. Sjomin - 28. Gomez, 37. Antropov, 39. Näslund, 52. Dubinsky. Zásahy brankářů: Theodore 27/17 - Lundqvist 35/32. Diváci: 18 277. Stav série: 0:1. Hvězdy utkání: Ovečkin (WSH), Gomez, Dubinsky (oba NYR).
Pittsburgh - Philadelphia 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 5. Crosby, 22. Kennedy, 47. Malkin, 51. Eaton - 56. Gagne.  Zásahy brankářů: Fleury 27/26 - Biron 33/29. Diváci: 18 277. Stav série: 0:1. Hvězdy utkání: Staal, Fleury, Crosby (všichni PIT).
New Jersey - Carolina 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 17. Mottau, 21. Parise, 32. Eliáš, 50. Langenbrunner - 50. Ray Whitney. Zásahy brankářů: Brodeur 19/18 - Ward 39/35. Diváci: 17 625. Stav série: 1:0. Hvězdy utkání: Langenbrunner, Parise, Mottau (všichni NJ).
Západní konference - 1. zápas:
Vancouver - St. Louis 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 11. D. Sedin, 26. Salo - 39. Boyes. Zásahy brankářů: Luongo 26/25 - Mason 31/29. Diváci: 18 630. Stav série: 1:0. Hvězdy utkání: Luongo (VAN), McDonald (STL), Kesler (VAN).