Hemský se v NHL blýskl pěti body, dal gól a na čtyři přihrál

NEW YORK

Aleš Hemský se zaskvěl ve čtvrtek v NHL pěti kanadskými body. Útočník Edmontonu dal Columbusu jeden gól a na další čtyři přihrál a kanadský celek zvítězil 6:4. Hemský v jediném utkání zdvojnásobil svůj dosavadní bodový zisk v sezoně, přesto mu to nestačilo k tomu, aby byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Hokejista Aleš Hemský (uprostřed) oslavuje se spoluhráči z Edmontonu gól v utkání proti Columbusu.

Ocenění mu vyfoukl spoluhráč z formace Dustin Penner, který zaznamenal ještě o něco lepší bilanci dva góly a tři přihrávky. Hemský byl druhým mužem duelu.

Kádr Edmontonu včetně Hemského trápila v posledních dnech viróza, ale na výkonu proti Columbusu to nebylo vůbec znát. Přitom utkání se pro domácí nevyvíjelo dobře. Sice se prosadili už v první minutě, hosté ale čtyřmi góly skóre otočili, a to i díky dvěma asistencím Jakuba Voráčka.

"Je skvělé, že jsme dokázali zvítězit po takovém průběhu. Je to dobré pro naše sebevědomí. Doufám, že na tom budeme stavět," řekl Hemský, který měl z předchozích sedmi zápasů na kontě právě jeden gól a čtyři asistence.

Hemskému se na Columbus daří

Českému útočníkovi se proti Blue Jackets tradičně daří. Loni nasbíral ve čtyřech vzájemných zápasech osm bodů. Možná mu k nejproduktivnějšímu večeru sezony pomohlo i nové složení jeho formace. Poprvé totiž chodil na led s Pennerem a Samem Gagnerem. "Všichni tři byli excelentní. Hráli proti řadě Ricka Nashe většinu utkání a připadalo mi, že si tuto výzvu užívají. Myslím, že jim to pomohlo být celý zápas nabuzení na vítězství," ocenil trio trenér Edmontonu Pat Quinn.

Brankář Atlanty Ondřej Pavelec byl střídán v polovině zápasu s Washingtonem po pěti inkasovaných gólech a jeho tým prohrál na vlastním ledě 4:5. Kladenský rodák nepodržel Thrashers zejména za nerozhodného stavu 2:2, kdy ho Jeff Schultz překonal střelou z vlastního obranného pásma.

Hokejista Washingtonu Mike Knuble před brankářem Atlanty Ondřejem Pavelcemfoto: ČTK/AP/John Bazemore

"Pravděpodobně to bude zítra jeden z nejvyhledávanějších šotů. Byla to střela z velké vzdálenosti, která nešťastným odrazem od ledu změnila směr a přeskočila mi rameno," popsal situaci Pavelec, jehož se nepřímo zastal hostující trenér Bruce Boudreau. "Byl jsem překvapen, že nikdo nekazil přihrávky. Led byl totiž opravdu ve velmi špatném stavu. Horší jsem nikdy neviděl."

Jakoby se ale inkriminovaný okamžik podepsal na psychice mladého gólmana a za 88 sekund dostal ještě další dvě branky, čímž Capitals získali rozhodující trhák. "Střídání bylo pro něho vysvobozením. Ondřej byl vyvedený z míry stejně jako celý tým," uvedl trenér Atlanty John Anderson.

Thrashers ještě dokázali utkání zdramatizovat, když v oslabení a následně i v přesilové hře snížili na rozdíl jediné branky. Vyrovnat už ale nezvládli. "Určitě jsme si zasloužili získat nějaký bod. Rozhodující byla druhá třetina, v níž bylo proti nám několik špatný odrazů. Ale i takový je hokej," uvedl Ilja Kovalčuk, který se dvěma zásahy vyrovnal Alexandru Ovečkinovi v čele tabulky střelců. Oba mají na kontě devět tref.

Kotalík se opět trefil

Aleš Kotalík z New Yorku Rangers byl stejně jako Hemský druhou hvězdou zápasu s New Jersey. Český útočník se gólem a asistencí v prostředním dějství postaral o vyrovnání dvoubrankového manka, přesto nakonec oba body získali domácí Devils. Dvěma zásahy v poslední třetině zlomili zápas na svou stranu a zvítězili 4:2.

New Jersey tak uspělo i ve čtvrtém dosavadním utkání venku, totéž se jim v úvodu sezony naposledy podařilo před dvaceti lety. "Dali po překvapivém odrazu velmi šťastný třetí gól. Proti týmům, jako je New Jersey, se pak velmi těžko otáčí skóre," komentoval Kotalík porážku.

Po české spolupráci vstřelil vyrovnávací branku i Petr Průcha z Phoenixu, jemuž asistovali Zbyněk Michálek a Martin Hanzal. Gól, kterým český útočník zařídil v souboji s Detroitem prodloužení, ocenil i trenér Coyotes Dave Tippett: "Líbil se mi způsob, s jakým se Průcha dral k brance soupeře. Tyhle góly bolí, musíte se totiž vydat do prostoru, který soupeř tvrdě brání."

V prodloužení pak rozhodl o vítězství Phoenixu 3:2 obránce Adrian Aucoin a klub se téměř po dvou letech raduje z čtyřzápasové série výher.

Michálek podpořil stíhací jízdu Ottawy

Stíhací jízdu Ottawy, která na svém ledě prohrávala s Nashvillem po dvou třetinách o tři góly, podpořil i jednou brankou Milan Michálek. Český útočník vyrovnal ve 49. minutě na 3:3, přesto ale museli ještě Senators do konce základní hrací doby dvakrát dotahovat jednobrankový náskok Predators. Ve druhém případě dokonce hráči z kanadského hlavního města vyrovnali až dvě sekundy před vypršením šedesáté minuty, navíc v oslabení.

V následném prodloužení ale zajistil druhý bod Nashvillu obránce Shea Weber a Predators výhrou 6:5 přerušili sérii šesti porážek. V dresu Nashvillu se utkání nepovedlo Martinu Eratovi, který si připsal tři záporné body za účast na ledě při vstřelených brankách soupeře. Pěti body se podílel na úspěchu týmu Jean-Pierre Dumont, autor jedné trefy a čtyř přihrávek.

Prvním hattrickem v NHL se zaskvěl útočník Los Angeles Anže Kopitar. Gólová exploze slovinského hokejisty málem přišla vniveč, neboť Kings v závěrečné třetině přišli o tříbrankový náskok a o výhře 5:4 nad Dallasem rozhodl až v prodloužení Michal Handzuš. Kopitar se ziskem tří bodů vyrovnal Alexandru Ovečkinovi v čele produktivity soutěže.

Montreal - NY Islanders 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 8. Gomez (Špaček), 19. M. Bergeron, 24. Pacioretty, 51. Cammalleri (Plekanec), 53. Lapierre (Plekanec) - 41. Bailey. Střely na branku: 43:22. Diváci: 21 273.
NY Rangers - New Jersey 2:4 (0:2, 2:0, 0:2)
Branky: 22. Gáborík (Kotalík, Prospal), 35. Kotalík - 7. a 60. Parise, 16. Bergfors, 48. Zubrus. Střely na branku: 31:25. Diváci: 18 200.
Philadelphia - Boston 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 13. Pronger, 29. Powe, 34. Asham, rozhodující nájezd C. Giroux - 18. Morris, 28. Hunwick (Krejčí), 37. Begin. Střely na branku: 39:26. Diváci: 19 303.
Atlanta - Washington 4:5 (2:2, 0:3, 2:0)
Branky: 18. a 60. Kovalčuk, 5. Afinogenov, 45. Bogosian - 3. Fehr, 8. A. Giroux, 31. J. Schultz, 32. Bradley, 32. Ch. Clark. Střely na branku: 26:28. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 32 minut, inkasoval pět branek ze 14 střel a úspěšnost zásahů měl 64,28 procenta. Diváci: 13 192.
Ottawa - Nashville 5:6 v prodl. (0:3, 0:0, 5:2 - 0:1)
Branky: 42. Campoli, 45. Foligno, 49. M. Michálek, 56. Volčenkov, 60. Phillips - 6. a 59. Suter, 52. a 63. Weber, 9. Franson, 11. Dumont. Střely na branku: 32:37. Diváci: 18 970.
Tampa Bay - San Jose 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
Branky: 37. a 60. Stamkos, 1. J. Wright, 16. Malone, 43. Meszároš - 33. Vesce, 54. D. Boyle. Střely na branku: 25:34. Diváci: 13 343.
Edmonton - Columbus 6:4 (1:2, 2:2, 3:0)
Branky: 33. a 47. Penner (na obě Hemský), 1. Gagner (Hemský), 39. Hemský, 51. Višňovský (Hemský), 60. Nilsson (Šmíd) - 17. a 23. Huselius (na obě Voráček), 20. Torres, 32. Chimera. Střely na branku: 32:32. Diváci: 16 839.
Phoenix - Detroit 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 17. Lombardi, 58. Průcha (Z. Michálek, Hanzal), 62. Aucoin - 20. Holmström, 28. Lebda. Střely na branku: 33:27. Diváci: 11 938.
Los Angeles - Dallas 5:4 v prodl. (2:1, 2:0, 0:3 - 1:0)
Branky: 4., 28 a 30. Kopitar, 16. Simmonds, 61. Handzuš - 17. a 58. J. Neal, 47. Benn, 49. Fistric. Střely na branku: 31:21. Diváci: 15 025.