Krejčí přispěl k výhře Bostonu, Eliáš překonal v bodování Holíka

NEW YORK

Český hokejista David Krejčí přispěl v sobotním utkání NHL gólem a asistencí k výhře Bostonu 5:0 nad Calgary. Slavit mohl také útočník Patrik Eliáš, který se ve 33 letech dostal v historických tabulkách kanadského bodování českých hráčů v NHL na druhou příčku před Roberta Holíka.

Patrik Eliáš (26) z New Jersey.

Základ úspěchu položili Bruins v přesilových hrách, v nichž vstřelili první tři góly. U dvou figuroval Krejčí, který na začátku druhé třetiny zvýšil střelou z vrcholu levého kruhu na 2:0 a o pár minut později ideálně naservíroval puk skórujícímu Zdenu Chárovi.

Početní výhoda přitom nebyla pro Boston v posledních zápasech nejsilnější zbraní. Bez tvořivého centra Marka Savarda, který má po nešetrném nárazu pittsburského Matta Cookea těžký otřes mozku a před zápasem oznámil, že pro něj sezona s vysokou pravděpodobností skončila, využili jen jednu z 24 přesilovek.

"Mám pocit, že jsme v minulých utkáních nedali gól ve 22 přesilovkách v řadě, tak jsme se je snažili trochu změnit a vyplatilo se," přiznal Krejčí, jenž byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Účastník únorových olympisjkých her ve Vancouveru pokračuje v poctivém sbírání bodů: v šesti z posledních devíti utkání zaznamenal vždy dva kanadské body. Stejnou bilanci jako český hráč měl ve střetnutí i Chára, Patrice Bergeron a Mark Recchi. Pátou nulu v sezoně si pak díky 31 bezchybným zákrokům připsal Tim Thomas. Do sestavy Bostonu se vrátil Vladimír Sobotka, který minulé utkání vynechal kvůli zranění hlavy.

Zatímco Boston je v bojích o účast v elitní osmičce úspěšný a propracoval se ve Východní konferenci už na sedmé místo, týmu Calgary se postup vzdaluje. Sice mají o tři body více než jejich přemožitel, laťka v Západní konferenci je ale postavená výše a na osmé Colorado mají ztrátu šest bodů. "Musíme ve zbývajících utkáních udělat sérii pěti šesti výher. Obrazně řečeno jsme v situaci, jakoby každý další zápas byl tím sedmým rozhodujícím v play-off," řekl lídr týmu Jarome Iginla.

Kapitán českého olympijského výběru Eliáš pomohl New Jersey k výhře 4:2 na ledě Montrealu jedním gólem, jenž byl jeho 748. bodem v soutěži. Přeskočil tak v dlouhodobých statistikách svého bývalého spoluhráče Roberta Holíka. Vedoucí pozice mezi Čechy, kterou zaujímá Jaromír Jágr, je pro něj nedosažitelná, neboť na ni ztrácí 851 bodů.

Eliáš celou svou kariéru spojil s New Jersey, s nímž si po sobotní výhře zajistil třináctou účast play-off v řadě. Ve dvou případech se i radoval ze zisku Stanleyova poháru, přičemž pokaždé byl jeho spoluhráčem Martin Brodeur, který je u týmu Devils ještě o čtyři roky déle než on. "Hodně hráčů se zde za tu dobu vystřídalo, ale postoj zůstal stejný. Základem je postup do vyřazovací v části a v ní se pak snažíme dosáhnout velkých věcí," uvedl kanadský brankář, jehož v zápase překonal i Tomáš Plekanec.

Český obránce Tomáš Kaberle hrál důležitou roli při obratu Toronta z 0:2 na 3:2 proti New Yorku Rangers. V závěru utkání vynutil pro tým prodloužení, když svým sedmým gólem sezóny překvapil brankáře Henrika Lundqvista střelou z rohu kluziště. V prodloužení si pak připsal asistenci u vítězného gólu Nikolaje Kuljomina, který po obkroužil branku a po 39 sekundách ukončil zápas. Obě branky Rangers padly po přihrávkách Michala Rozsívala.

"Bohužel jsem pustil hrozný gól, kterým v posledních minutách vyrovnali," komentoval naštvaný Lundqvist svou chybu. "Špatně jsem to načasoval. Chtěl jsem to vykopnout do strany za branku, ale trefil jsem to příliš brzy a od brusle se mi to odrazilo do branky," popsal švédský gólman důvod, proč se nahození Kaberleho objevilo v jeho brance. Ten vypadal po vstřelení branky velmi překvapený. "Do konce utkání zbývaly necelé čtyři minuty a v takových momentech se snažíte vše nahazovat na bránu a doufáte, že se někdo dostane k dorážce. Jsem rád, že jsme je zdolali, zvláště, když bojují o bytí a nebytí v play-off," uvedl Kaberle.

Zatímco Rangers ztrácejí sedm utkání před koncem základní části na poslední postupové místo čtyři body, hokejisté Phoenixu mají po sobotě účast jistou. Coyotes v domácím prostředí přehráli Colorado jasně 6:2, poprvé v historii klubu pokořili hranici sta bodů a play-off si zahrají po osmi letech. Jednu branku poražených vsítil Milan Hejduk.

V bojích o Stanleyův pohár nebude poprvé od roku 2007 chybět i Buffalo. Na snadném vítězství 7:1 s Tampou Bay měl největší podíl útočník Derek Roy, který zaznamenal čtvrtý hattrick v kariéře. Brankář Patrick Lalime přidal 22 úspěšných zákroků a stal se 66. gólmanem v historii soutěže, který vychytal 200. vítězství.

Boston - Calgary 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 15. Seidenberg, 22. Krejčí, 27. Chára (Krejčí), 45. Bergeron, 46. Recchi. Střely na branku: 35:30. Diváci: 17 565.
Pittsburgh - Philadelphia 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 20. Kunitz, 27. Dupuis, 48. Cooke, 55. Fedotěnko - 2. Asham. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17 132.
Buffalo - Tampa Bay 7:1 (3:0, 3:1, 1:0)
Branky: 9., 30. a 47. Roy, 3. Gaustad, 9. Hecht, 27. Pominville, 32. Mair - 40. Downie. Střely na branku: 26:23. Diváci: 18 690.
Toronto - NY Rangers 3:2 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 22. Mitchell, 57. Kaberle, 61. Kuljomin (Kaberle) - 11. Parentau (Rozsíval), 20. Dubinsky (Rozsíval). Střely na branku: 32:38. Diváci: 19 405.
Montreal - New Jersey 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Branky: 26. A. Kosticyn, 37. Plekanec - 9. Eliáš, 22. Langenbrunner, 36. Zubrus, 60. Rolston. Střely na branku: 27:26. Diváci: 21 273.
Ottawa - Florida 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky: 36. Cullen, 38. Regin, 42. Alfredsson - 27. Weiss, 54. Reinprecht. Střely na branku: 25:22. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, inkasoval tři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88,00 procenta. Diváci: 18 689.
Carolina - Atlanta 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 28. Peverley, 29. Arťuchin, 38. Bergfors (Kubina), 59. Slater. Střely na branku: 34:43. Diváci: 16 108.
Columbus - NY Islanders 3:4 v prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 0:1)
Branky: 21. Umberger, 41. R. Nash, 42. Clitsome - 5. Okposo, 6. Bergenheim, 45. Sim, 63. Bailey. Střely na branku: 37:28. Diváci: 16 972.
Nashville - Detroit 0:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Rozhodující nájezd Kronwall. Střely na branku: 33:38. Diváci: 17 113.
Phoenix - Colorado 6:2 (1:1, 2:1, 3:0)
Branky: 45. a 57. Stempniak, 7. Morris, 27. Wolski, 30. Pyatt, 59. Fiddler - 9. Porter, 40. Hejduk. Střely na branku: 32:29. Diváci: 17 188.
San Jose - Vancouver 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
Branky: 24. Heatley, 30. Marleau, 32. Pavelski, 60. Clowe - 10. Burrows, 48. D. Sedin. Střely na branku: 30:37. Diváci: 17 562.
Los Angeles - Dallas 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Branky: 16. Handzuš - 25. a 30. B. Richards, 21. Morrow, 41. Ott. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18 118.