Hejduk pomohl gólem a asistencí k výhře Colorada

DENVER

Útočník Milan Hejduk přispěl v sobotním utkání NHL gólem a asistencí k výhře Colorada nad Dallasem 5:0 a potvrdil pozici nejproduktivnějšího českého hokejisty v lize. Hejduk v 25. minutě svým pátým gólem v sezoně zvýšil vedení Avalanche na 2:0, v třetí třetině si pak připsal asistenci u poslední branky.

Hokejista Milan Hejduk (vpravo) oslavuje se spoluhráčem z Colorada Mattem Duchenem gól - ilustrační foto.

Výhru Colorada ale měla na starosti především čtvrtá formace ve složení Kevin Porter, Philippe Dupuis a David Van Der Gulik, která posbírala tři góly a tři asistence. První čisté konto v sezóně a deváté v kariéře vychytal slovenský gólman Peter Budaj, když zlikvidoval všech 31 střel Stars. Připsal si tak jubilejní 90. vítězství v kariéře.

Milan Hejduk se trefil po pětizápasové odmlce a po třinácti utkáních má na svém kontě čtrnáct bodů, o tři víc než Tomáš Plekanec, který se vrátil do sestavy Montrealu a při prohře 2:3 s Ottawou zaznamenal jednu přihrávku. Gól a asistenci si v utkání připsal obránce Jaroslav Špaček, hvězdou večera se však stal útočník Senators Alexej Kovaljov, který své bývalé spoluhráče zničil dvěma góly. Ottawa vyhrála pátý z posledních šesti zápasů a vylepšila si dojem ze začátku sezony, kdy naopak z prvních šesti utkání pět prohrála.

První branku v dresu St. Louis Blues vstřelil Vladimír Sobotka. Třiadvacetiletý rodák z Třebíče se prosadil v duelu proti Bostonu, kde strávil předchozí tři sezóny, a pomohl svému týmu k vítězství 2:1 po samostatných nájezdech.

Sobotka v 17. minutě dostal svůj tým do vedení 1:0, o které Blues přišli až sedm minut před koncem třetí třetiny. Brankář Jaroslav Halák, který v předchozím zápase vychytal čisté konto, tak inkasoval poprvé po dlouhých 150 minutách. V samostatných nájezdech mu však dvakrát pomohla tyčka, naopak na druhé straně rozhodli o zisku bonusového bodu pro St. Louis přesnými střelami T.J. Oshi a Brad Boyes.

Halák měl v utkání velké štěstí, už během základní hrací doby totiž Bruins dvakrát nastřelili brankovou konstrukci. Rozhodčí navíc v utkání dvakrát řešili spornou situaci v brankovišti St. Louis s kolegou u videa, ten však pokaždé potvrdil, že gól nepadl. "Slyšet zvonit tyčku je pro gólmana příjemný zvuk. Dnes jsem si ho užil hned čtyřikrát," prohlásil Halák s úsměvem.

Blues prodloužili vítěznou sérii na šest zápasů, což je nejvíce od roku 2003. Stejně úspěšnou šňůrou se mohou pochlubit také hokejisté Vancouveru, kteří porazili 6:4 Detroit, a Philadelphie. Hokejisté Flyers zdolali 2:1 New York Islanders, kteří naopak po skvělém začátku sezony prohráli už posedmé za sebou v základní hrací době. Rozhodující gól vstřelil šest a půl minuty před koncem třetí třetiny Andreas Nodl, díky němuž Flyers vyhráli sedmnáctý z posledních osmnácti vzájemných zápasů.

Nejlepším týmem NHL zůstávají Los Angeles Kings, kteří porazili 4:1 Phoenix a jako první dosáhli hranice 20 bodů. Jedním gólem se na výhře Králů podílel útočník Ryan Smyth, jenž tak oslavil svůj jubilejní 1000. zápas v NHL.

"Je to velká čest. Sehrát tolik zápasů znamená velké pochopení vaší rodiny, ale takový je úděl profesionálních sportovců. Když se člověk podívá zpět, vybaví se mu řada skvělých momentů, ale i některé smutné a těžké chvilky. Hokej přináší řadu emocí a já jsem šťastný, že mohu dnešní den sdílet i se svou matkou, která má dnes narozeniny," uvedl čtyřiatřicetiletý Smyth, dvojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z roku 2002, který prvních 770 zápasů NHL sehrál v dresu Edmontonu.

Podruhé od říjnového kolapsu se postavil do branky Atlanty Ondřej Pavelec a stejně jako v prvním utkání po návratu neodvrátil porážku svého týmu v samostatných nájezdech. Při divoké přestřelce s obhájci Stanley Cupu z Chicaga sice Thrashers dvakrát vedli 3:2 a 4:3, nakonec však podlehli 4:5. Penaltový rozstřel rozhodl až v desáté sérii Viktor Stalberg.

Svůj čtvrtý gól v sezóně vstřelil Radim Vrbata z Phoenixu, který podlehl Pittsburghu 3:4 po nájezdech. Vrbata v sedmé minutě zvýšil vedení Kojotů už na 2:0, jenže domácí náskok neudrželi a v penaltovém rozstřelu ani jednou neuspěli, včetně Vrbaty.

Málo platný byl gól i dalšího českého útočníka Michaela Frolíka, který v 60. minutě pouze zmírnil porážku Floridy s Carolinou 2:3. Tomáš Vokoun tentokrát sledoval zápas jen ze střídačky, v brance dostal přednost jeho kolega Scott Clemmensen.

Los Angeles - Nashville 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 5. Kopitar, 14. Brown, 27. Smyth, 31. Stoll - 58. O'Brien. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18 118.
Boston - St. Louis 1:2 po sam. n. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 54. Campbell - 17. Sobotka, rozh. nájezd Boyes. Střely na branku: 34:35. Diváci: 17 565.
Toronto - Buffalo 2:3 po sam. n. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 20. Grabovskij (T. Kaberle), 36. Kulemin - 39. Roy, 60. Hecht, rozh. nájezd Ennis. Střely na branku: 25:31. Diváci: 19 329.
Montreal - Ottawa 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 39. Špaček (Plekanec), 56. Gionta (Špaček, Hamrlík) - 18. a 47. Kovaljov, 33. Z. Smith. Střely na branku: 23:31. Diváci: 21 273.
NY Islanders - Philadelphia 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 28. Moulson - 19. M. Richards, 55. Nodl. Střely na branku: 32:26. Diváci: 13 078.
San Jose - Tampa Bay 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 13. a 16. Marleau, 32. Heatley, 38. McCarthy, 41. Couture - 14. St. Louis, 59. Stamkos. Střely na branku: 39:35. Diváci: 17 562.
Atlanta - Chicago 4:5 po sam. n. (1:2, 3:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 4. Antropov, 24. E. Kane, 24. Burmistrov, 32. Peverley - 10. a 25. Toews, 17. a 37. P. Kane, rozh. nájezd Stalberg. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 40 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 37:40. Diváci: 16 022.
Columbus - Minnesota 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 15. Nash (Klesla), 26. Wilson - 9. a 35. Burns (na druhou Havlát), 51. Clutterbuck. Střely na branku: 37:24. Diváci: 13 457.
Colorado - Dallas 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 11. a 46. Porter, 25. Hejduk, 34. Dupuis, 47. Yip (Hejduk). Střely na branku: 45:31. Diváci: 16 172.
Phoenix - Pittsburgh 3:4 po sam. n. (2:0, 1:3, 0:0 - 0:0)
Branky: 3. Belanger, 7. R. Vrbata, 36. Wolski - 22. Crosby, 25. Malkin, 40. Kunitz, rozh. nájezd Letestu. Střely na branku: 28:36. Diváci: 14 642.
Vancouver - Detroit 6:4 (1:0, 2:3, 3:1)
Branky: 38. a 52. Malhotra, 20. D. Sedin, 26. Samuelsson, 44. Hansen, 49. Edler - 25. a 42. Krönwall, 23. Cleary, 40. Ericsson. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 860.
Carolina - Florida 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 28. a 52. E. Staal, 43. Skinner - 44. Hordichuk, 60. Frolík. Střely na branku: 29:20. Diváci: 17 704.