Jágr druhý zápas v NHL odehrál nachlazený, Philadelphia ale vyhrála

BOSTON

Nachlazený odehrál český útočník týmu Philadelphia Flyers Jaromír Jágr svůj druhý zápas po návratu do nejvyšší zámořské soutěže NHL. Na ledě New Jersey Devils v noci na dnešek možná i proto strávil méně času (14 minut) a na rozdíl od prvního zápasu nebodoval. Letci přesto své soupeře snadno přehráli 3:0 a po úspěšném zápasu v Bostonu jsou zatím v sezoně bez porážky.

Jaromír Jágr na střídačce Philadelphie.

Naděje překvapivě bezzubých domácích na zvrat zápasu se pak rozplynula ve třetí třetině, kdy nejprve Matt Read ve třetí minutě za asistence Scotta Hartnella překonal Martina Brodeura v brance Jersey a zapsal si svůj vůbec první gól v soutěži. Vítězství hostů pak v páté minutě poslední třetiny potvrdil Wayne Simmonds krátce po konci přesilovky Letců.

Jágr byl na ledě při dvou vstřelených gólech. Skóre zápasu otevřel ve 13. minutě Claude Giroux, jehož český útočník během přípravy na sezonu označil za malého Maria Lemieuxe. Giroux se trefil už v prvním utkání s Bostonem. Další dvě branky pak Flyers přidali na začátku třetí třetiny, kdy se trefili Matt Read a Wayne Simmonds.

V dresu Ďáblů nastoupili jak Patrik Eliáš, tak Petr Sýkora, který s týmem tento týden podepsal smlouvu na jeden rok. Proti Philadelphii se ale neprosadili. Bez bodu zůstal i další český hokejista Jakub Voráček, který se na rozdíl od prvního zápasu za Letce v Bostonu tentokrát střelecky neprosadil. Brankář Flyers Ilja Bryzgalov potřeboval k čistému kontu 19 úspěšných zákroků.

Zápas ve vyprodané aréně Prudential Center otevřela vzpomínka na hokejisty ruské Jaroslavle, kteří zemřeli při nedávném leteckém neštěstí. Domácí pak na památku dvou zesnulých bývalých hráčů týmu Karla Rachůnka a Alexandra Vasjunova měli na hrudi nášivku s jejich iniciálami.

Krejčí pomohl gólem k výhře Bostonu

David Krejčí přispěl gólem k premiérovému vítězství Bostonu v letošní sezóně NHL. Po prohře v zahajovacím utkání s Philadelphií tentokrát obhájci Stanleyova poháru na domácím ledě nezaváhali a zdolali 4:1 Tampu Bay.

Krejčí vstřelil důležitý uklidňující gól na 3:1, když ve 44. minutě pohotově dorazil střelu Milana Lucice. Definitivní podobu výsledku pak dal v polovině třetí třetiny Rich Peverley, jenž byl i autorem úvodní branky. Peverley tak naznačil, že by to měl být on, kdo ve formaci s Patricem Bergeronem a Bradem Marchandem nahradí veterána Marka Recchiho, jenž ve 43 letech po zisku třetího Stanley Cupu ukončil kariéru.

Tampa se do Bostonu přesunula bezprostředně po pátečním vítězství 5:1 v Carolině, na výkon z předchozího dne ale nenavázala. "Až do začátku třetí třetiny jsme byli stále ve hře, a to především díky našemu brankáři. Nebýt jeho, mohl být tříbrankový rozdíl už dávno," pochválil střelec jediného gólu Tampy Martin St. Louis gólmana Mathieua Garona, jenž při své premiéře v dresu Lightning zneškodnil 38 střel.

Jágr byl každopádně na ledě při dvou vstřelených gólech. Skóre zápasu otevřel ve 13. minutě Claude Giroux, jehož český útočník během přípravy na sezonu označil za malého Maria Lemieuxe. Giroux se trefil už v prvním utkání s Bostonem. Další dvě branky pak Flyers přidali na začátku třetí třetiny, kdy se trefili Matt Read a Wayne Simmonds.

Neuvirth dostal přednost před Vokounem

Na svou premiéru v brance Washingtonu si ještě musí počkat Tomáš Vokoun. V prvním zápase nové sezony proti Carolině totiž dostal přednost jeho český parťák Michal Neuvirth a 28 zákroky dovedl Capitals k výhře 4:3 v prodloužení.

Všeobecně se předpokládalo, že Vokoun bude týmovou jedničkou, v přípravě se ale více dařilo Neuvirthovi a tak se mu trenér Bruce Boudreau rozhodl dát příležitost. Vokoun by měl poprvé chytat v pondělí proti Tampě.

Po bezbrankové první třetině se vedení poprvé ujali hosté, když v 33. minutě otevřel skóre Eric Staal. Domácím se do konce druhé třetiny podařilo výsledek otočit, hned v první minutě třetího dějství ale Staal vyrovnal. Čtyři minuty před koncem vrátil domácím jednogólový náskok Brooks Laich, 79 sekund před závěrečnou sirénou však znovu vyrovnal Jussi Jokinen. Stejný hráč byl ale v prodloužení vyloučen a Mike Green v početní výhodě rozhodl o výhře Capitals.

"Nebyl to jednoduchý zápas," řekl po utkání Neuvirth, jenž zaznamenal 28 zákroků. "Ale stále jsem věřil, že můžeme získat dva body. Je to skvělý pocit začít sezonu vítězstvím," dodal Neuvirth. Pro Capitals to však není nic nového, v zahajovacím utkání neprohráli už deset let

Nadějný start Hudlera

Nadějně odstartoval novou sezónu útočník Jiří Hudler. V prvním utkání dal vítězný gól Detroitu proti Ottawě, o čtyřiadvacet hodin později přihrál na vítězný gól v zápase na ledě Colorada, které Red Wings vyhráli 3:0. Po Hudlerově asistenci totiž ve 38. minutě Johan Franzén zlomil bezbrankové skóre, o další dvě branky se v posledních deseti minutách třetí třetiny postarali Henrik Zetterberg a Pavel Dacjuk.

Asistencí ozdobil svůj premiérový zápas v NHL útočník Roman Horák, jeho Calgary ale podlehlo Pittsburghu 3:5. Dvacetiletý rodák z Českých Budějovic a syn bývalého reprezentanta Romana Horáka prožívá hokejovou pohádku. Na jaře podepsal nováčkovský kontrakt s New York Rangers, ti ho sice v létě vyměnili do Calgary, Horák však v přípravném kempu přesvědčil trenéra Brenta Suttera o svých kvalitách, udržel se v kádru a v prvním utkání naskočil do hry po boku Reneho Bourquea a Leeho Stempniaka.

Flames vstoupili do utkání dobře a po první třetině vedli díky gólu Curtise Glencrosse 1:0. Druhá třetina však domácím absolutně nevyšla a čtyřikrát inkasovali. V třetím dějství sice ještě zápas dvěma góly zdramatizovali, pět sekund před koncem však trefou do prázdné branky Jordan Staal zpečetil vítězství Tučňáků.

Boston - Tampa Bay 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 23. a 49. Peverley, 25. Paille, 44. Krejčí - 24. St. Louis. Střely na branku: 42:26. Diváci: 17 565.
Toronto - Ottawa 6:5 (2:0, 2:0, 2:5)
Branky: 19., 39. a 58. Kessel, 13. Grabovskij, 28. Lupul, 43. Orr - 52. a 56. Alfredsson, 42. Greening, 56. Spezza, 59. Da Costa. Střely na branku: 35:32. Diváci: 19 324.
New Jersey - Philadelphia 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 13. Giroux, 43. Read, 45. Simmonds. Střely na branku: 20:29. Diváci: 17 625.
Washington - Carolina 4:3 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 35. Sjomin, 40. Chimera, 57. Laich, 63. Green - 33. a 41. E. Staal, 59. J. Jokinen. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 31 střel inkasoval tři góly a úspěšnost zásahů měl 90,3 procenta. Střely na branku: 36:31. Diváci: 18 506.
NY Islanders - Florida 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky: 17. Weiss (Fleischmann), 20. Garrison. Střely na branku: 27:29. Diváci: 16 234.
Minnesota - Columbus 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)
Branky: 2. Cullen, 17. Scandella, 31. Heatley (Židlický), 39. Setoguchi - 38. Dorsett, 57. Majorov. Střely na branku: 26:31. Diváci: 19 040.
Chicago - Dallas 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky: 28. a 59. Bolland (na druhou Frolík), 9. Brunette, 32. Toews, 46. Sharp - 33. Fiddler, 51. Ott. Střely na branku: 31:21. Diváci: 21 674.
Colorado - Detroit 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 38. Franzén (Hudler), 52. Zetterberg, 58. Dacjuk. Střely na branku: 29:39. Diváci: 18 007.
St. Louis - Nashville 2:4 (1:1, 0:0, 1:3)
Branky: 8. Berglund (R. Polák), 53. Arnott - 47. a 59. Legwand, 12. C. Smith, 54. Klein. Střely na branku: 33:16. Diváci: 19 150.
San Jose - Phoenix 6:3 (2:0, 4:1, 0:2)
Branky: 5. a 37. Pavelski, 29. a 39. Desjardins, 9. Handzuš, 28. Clowe - 33. a 51. Doan (na první Vrbata), 45. Ekman-Larsson. Střely na branku: 52:29. Diváci: 17 562.
Calgary - Pittsburgh 3:5 (1:0, 0:4, 2:1)
Branky: 16. Glencross, 50. Bourque (Horák), 57. O. Jokinen - 22. Kennedy, 27. Niskänen, 31. Adams, 34. Malkin, 60. J. Staal. Střely na branku: 20:37. Diváci: 19 289.